• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۳۰ - ۱۳۴۸/۱۰/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
آنلکا در گفت‌وگو با اکیپ فرانسه:

لوشامپیونه محکوم به نابودی است

مادامی که نژادپرستی و مافیای فوتبال در لوشامپیونه وجود دارد، امید زیادی به پیشرفت این فوتبال نیست. باید با این پدیده شوم به‌صورت ریشه‌ای مبارزه شود و این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد؛ لوشامپیونه محکوم به نابودی است.

  به گزارش «فرهیختگان»، ستاره فرانسوی سال‌های نه‌چندان دور تیم‌های فوتبال باشگاهی نظیر آرسنال، رئال‌مادرید و پاری‌سن‌ژرمن بر این باور است که فوتبال فرانسه هرگز رشد نخواهد کرد و به بیماری نژادپرستی و مافیای فوتبال دچار شده است. مصاحبه اکیپ با آنلکا را بخوانید.

      از این نقطه شروع کنیم که چرا این همه تیم باشگاهی عوض کردید و در هیچ‌تیمی آرامش نداشتید؟

موافق نیستم، بله تیم‌های زیادی را تجربه کردم، اما دلیل نمی‌شود که بگویید آرامش نداشتم، وقتی در آرسنال بودم خود را در اوج حس می‌کردم، اما رئال‌مادرید پیشنهاد تاریخی به آرسنال داد و من هم باید تبعیت می‌کردم. بقیه داستان من هم همین‌طور بود و از فوتبال لذت بردم. بعد‌ها در لیورپول هم با اینکه یک تجربه کوتاه بود باز درخشیدم و اصلا از این همه تغییر و تحول پشیمان نیستم.

      بعدها راهی فوتبال ترکیه شدید، آیا در آن زمان تصمیم درستی بود؟

ممکن است اشتباه کرده باشم، اما تاکید می‌کنم که پشیمان نیستم. در فنرباغچه تقریبا به مهره کلیدی تیم تبدیل شده بودم، بعد از دوسال راهی لیگ برتر انگلیس شدم و این یک تولد دوباره برای من بود.

      اول بولتون و بعد از آن چلسی!

بله، چلسی واقعا به خانه من تبدیل شد. انتخاب درستی بود، خیلی سختی کشیدم، اما خود را به تیم چلسی آن زمان که تیم کاملی بود، تحمیل کردم. در چلسی روزهای سختی را تجربه کردم و این برای من یک چالش جدی بود. همیشه از این چالش‌های بزرگ لذت برده‌ام و فوتبال بدون چالش برای من هیچ‌جذابیتی نداشته است.

      شاید دست‌کم ماجرای یوونتوس را به‌عنوان یک تجربه تلخ قبول داشته باشید!

بله، همین‌طور است. اصولا نباید آن انتقال شکل می‌گرفت. چین با یوونتوس مذاکره کرد و من بارها به آنها تذکر دادم که نباید چنین پیشنهادی را از ایتالیا قبول کنند، درنهایت به اشتباه‌شان پی بردند.

      به این روزها برسیم، اکنون سفیر پاری‌سن‌ژرمن هستید؟

نمی‌شود از کلمه سفیر استفاده کرد. به‌عنوان یک مشاور در بخشی از پروژه استعدادیابی به این تیم کمک می‌کنم و شاید بتوان گفت که این برای من یک ادای دین است. دوست دارم پاری‌سن‌ژرمن رشد کند، مثل بقیه تیم‌های فوتبال فرانسه، اما راستش را بگویم چندان خوشبین نیستم. مادامی که نژادپرستی و مافیای فوتبال در لوشامپیونه وجود دارد، امید زیادی به پیشرفت این فوتبال نیست. باید با این پدیده شوم به‌صورت ریشه‌ای مبارزه شود و این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد؛ لوشامپیونه محکوم به نابودی است.

 *  مترجم:  بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار