• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

آیا انفجار بیروت هسته‌ای است؟

درباره انفجار در بیروت برخی از گمانه زنی ها مبنی بر هسته ای بودن این انفجار است تا آنجا که حتی روزنامه کویتی تیتر «بیروتشیما» را انتخاب کرد.

  به گزارش «فرهیختگان»،  درباره انفجار در بیروت برخی از گمانه زنی ها مبنی بر هسته ای بودن این انفجار است تا آنجا که حتی روزنامه کویتی تیتر بیروتشیما را انتخاب کرد. این گمانه زنی ها آنجایی تقویت شد که فردا 6 آگوست سالروز بمباران اتمی هیروشیما نیز می باشد.

بعد از بحث و بررسی کارشناسان در مورد انفجار بیروت نخست‌وزیر لبنان انفجار ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت را تأیید کرد.

اما آمونیوم نیترات چه ویژگی دارد که باعث چنین انفجاری می‌شود؟ آمونیوم نیترات (AN) با فرمول شیمیایی NH4NO3 یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود اما به علت گرماگیری فوق العاده هنگام حل شدن در آب به شدت مشتعل است. از این ماده به عنوان کود شیمیایی استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل، معمولا در انبارها به وفور یافت می‌شود. همین اتفاق باعث شده بزرگترین و مهیب ترین انفجارهای تاریخ توسط این ماده شیمیایی به وقوع بپیوندد.

آمونیوم نیترات ماده ای است که رفتار پیچیده ای در آتش سوزی دارد. این جسم به روشنی یک عامل اکسید کننده است و استعداد انفجار آن شدیداً در اثر وجود مو