• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد:

رشد ۳۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در ۴ ماهه اول سال ۹۹/ شروع اخذ مالیات از بساز و بفروش‌ها

معاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به رشد ۳۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی در ۴ ماهه امسال گفت: بر اساس قانون مالیات‌های امسال از بساز و بفروش‌هایی که مجوز ساخت آن‌ها سال ۹۵ است، مالیات اخذ می‌شود.

  به گزارش «فرهیختگان»، محمد مسیحی با اشاره به تعیین مالیات مقطوع عملکرد برای سال ۹۸ صاحبان مشاغل، اظهارداشت: در صورتی که صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم طبق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین نامه اجرایی مربوطه، مجموعه فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال ۹۸ حداکثر ۳۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم به مبلغ ۹۹۰ میلیون تومان باشد مشمول مالیات مقطوع می‌شوند.

* یک میلیون و ۴۰۰ هزار از صاحبان مشاغل مشمول مالیات مقطوع

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان مالیاتی تاکید کرد: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار از صاحبان مشاغل مالیات مقطوع سال ۹۷ را دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه در کنار مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، بحث اخذ مالیات بر مبنای خوداظهاری مطابق ماده ۹۷ این قانون اجرایی می‌شود، بیان داشت: طبق قانون، امسال باید مالیات مودیان را بر مبنای ماده ۹۷ اجرایی کنیم. یعنی آنکه سازمان امور مالیاتی اظهارنامه مودیان را مورد پذیرش قرار دهد و صرفاً درصدی از آن‌ها (پرریسک) را رسیدگی و حسابرسی کند. امسال نخستین سالی است که این موضوع عملیاتی می‌شود.

* اجرای قانون اخذ مالیات بدون رسیدگی

مسیحی با اشاره به اینکه اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ نیز برمبنای ماده ۹۷ قانون مالیات‌ها رسیدگی خواهد شد، عنوان کرد: درصدی از اظهارنامه‌های سال ۹۸ مودیان اگر منطبق با واقعیت و مطابق مقررات باشد را می‌پذیریم و بدون رسیدگی مالیات قطعی محسوب می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اگر مودیان فکر می‌کنند که مالیات مقطوع برایشان منصفانه نیست می‌توانند از ظرفیت ماده ۹۷ استفاده کرده و مالیات واقعی را ابراز کنند تا با استفاده از کنترل‌های سیستمی اظهارشان در صورتی که خلاف واقع نبود، مورد پذیرش قرار گیرد.

* رشد ۳۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی در ۴ ماهه

این مقام مالیاتی در مورد وضعیت درآمد‌های مالیاتی طی ۴ ماه سال ۹۹ به تنگنای بودجه‌ای ناشی از تحریم و شرایط کرونا، تصریح کرد: علی‌رغم این که اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی به مرداد ماه و شهریور ماه منتقل شده و همچنین مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار امسال نیز به تعویق افتاد، وضعیت درآمد‌های مالیاتی را خوب ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ درآمد‌های مالیاتی ۴ ماهه امسال رشد داشته است. عمده این رشد از محل مالیات‌های مستقیم است.

مسیحی یکی از رویکرد‌های سازمان امور مالیاتی رو تمرکز بر معوقات و مطالبات دانست و افزود: همچنین از ظرفیت بخشودگی جرایم نیز استفاده شد. روی پرونده‌های مهم انرژی گذاشتیم و فرآیند دادرسی برخی پرونده‌ها از جمله پرونده‌های مهم تسریع شد. از طرفی وقتی برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار مودی مالیات مقطوع تعیین می‌شود، بهره وری و کارآمد سازمان افزایش می‌یابد و بر مودیان پرریسک و فراریان مالیاتی متمرکز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رصد تراکنش‌های مالی بانکی باعث شده رفتار فعالان اقتصادی تغییر کند و مودیان سعی می‌کنند مالیات را با درجه‌ای از تمکین بهتری پرداخت کنند، گفت: مجموع این‌ها اتفاقاتی است که سازمان مالیاتی دنبال می‌کند.

* شروع اخذ مالیات از بساز و بفروش‌ها

مسیحی از دیگر رویکرد‌های سازمان مالیاتی را مربوط به اجرای ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم دانست و افزود: این ماده مربوط به مالیات بساز و بفروش‌ها است که از تاریخ ۱ فروردین ۹۵ جواز ساخت گرفته و ساختمان را ساخته و به فروش رساندند. باید اظهارنامه‌مالیاتی بدهند چرا که اطلاعات آن‌ها را دریافت خواهیم کرد. علاقه‌مندیم که خودشان در نظام مالیاتی ثبت نام و اظهارنامه مالیاتی بدهند در غیر این صورت اگر ما مطالبه کنیم بخشی از جرایم، به خصوص جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی غیر قابل بخشودگی خواهد بود.

معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم، یادآور شد: طبق مفاد ماده ۱۶۹ مکرر از سازمان ثبت اسناد و املاک و شهرداری‌ها اطلاعات دریافت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع شامل مجوز‌های ساخت قبل از سال ۹۵ نمی‌شود.

* نگاه درآمدی به خانه‌های خالی نداریم

مسیحی مورد درآمد مالیاتی خانه‌های خالی نیز گفت: سیاست بر این است که سوداگری کاهش یافته و تنظیم گری در عرضه و تقاضا ایجاد شود. صرفاً دنبال درآمد نیستیم و با ابزار مالیات به دنبال تحریک عرضه خانه‌های خالی در جامعه هستیم. اگر این قانون اثرگذار باشد القاعده مالیات حداقلی وصول می‌شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار