• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
علیرضا شیخ عطار در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

می‌خواهند دموکرات‌‌ها را بزک کنند

بمب اتم را دموکرات‌‌ها روی هیروشیما انداختند/ جریان تحریف به جنگ گفتمان امام آمده است

سفیر سابق ایران در آلمان گفت: درحال حاضر کدام شخصیت آمریکایی می‌گوید آمریکا قدرتمند نباشد؟ ترامپ این را شعار انتخاباتی قرار می‌دهد و دیگری می‌گوید این امر واضحی است که آمریکا رهبر جهان است. این در روسای جمهور معاصر از زمان جورج واشنگتن وجود داشته است، لذا کسی سواد سیاسی داشته باشد این تفکیک را قائل نمی‌شود که بین دموکرات و جمهوری خواه تفاوت است.

  به گزارش «فرهیختگان»، علیرضا شیخ‎عطار، سفیر پیشین ایران در آلمان و قائم‌مقام سابق وزیر امورخارجه است که به تحلیل ابعاد فکری گفتمانی جریان تحریف در کشور که مورد اشاره رهبر انقلاب قرار گرفته، پرداخته است. مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

رهبر انقلاب در سخنان اخیرشان نکته جدیدی را مطرح کردند و گفتند به موازات تحریم یک جریان تحریف هم وجود دارد که راه برون‎رفت از مشکلات را بحث مذاکره با آمریکا مطرح می‌کند، درباره چرایی چنین هدف‎گذاری علی‎رغم رفتار‌هایی که از آمریکا دیده شده، ارزیابی شما چیست؟

به نظر من اهمیت صحبت‌‌های رهبری فراتر از این است که یک مصداق را در مسائل روزمره بگیریم و بررسی کنیم. به نظر من این صحبت‌‌هایی که ایشان کردند یکی از مبنایی‌ترین صحبت‌‌ها بود، به‎خصوص اگر در کنار برخی صحبت‌‌های دیگر که حالت شاخص داشته، بگذاریم می‌توانیم زودتر نتیجه بگیریم.

مقام معظم رهبری در سخنرانی 14 خرداد سال قبل بحثی را درباره پایداری و مقاومت مطرح کردند و تفاوت آن با تهاجم و حمله را توضیح دادند که بحث عمیقی بود و متاسفانه اندیشمندان کمتر برای تحلیل آن موضوع وقت گذاشتند؛ بحث رهبری این بود و امروز هم نگرش به همان موضوع داشتند که در مقابل هر توطئه، قبل از تلافی و هجوم و تک و پاتک مقابل باید استقامت داشت.

این استقامت چطور ایجاد می‌شود؟ مخصوصا در برابر توطئه‌ای همانند تحریم که از جنس یک هجوم نرم است، یعنی امروز دشمن می‌داند که جنگ و هجوم سخت پرهزینه است، لذا دست به اقدام کم‎هزینه‌تر که تحریم است، می‌زند.

همان‌طور که رهبری در صحبت‌‌های امروز بیان کردند، هدف از این تحریم به ستوه‎آمدن مردم است تا مقاومت را کنار بگذارند و تسلیم شوند و همچنین پیشرفت‌‌های علمی ما متوقف شود و کسی حوصله تعالی علمی نداشته باشد.

برای این کار از طریق جنگ روانی اقدام می‌کنند که در ادبیات سیاسی یک مفهوم جاافتاد‌ه‌ای است؛ یعنی به‎جای استفاده از ابزار‌های سخت از ابزار‌های نرم برای از میان بردن روحیه و عصبی‌کردن و تسلیم مردم استفاده می‌شود.

  تحریف سخنان پیامبر اسلام(ص) توسط منافقین و یهودیان

ایشان به نکته مهمی اشاره کردند که یک تاکتیک مهم دشمن در این جنگ روانی، تحریف است. تحریف امری تاریخی و در زمان پیامبر اکرم(ص) هم این موضوع مطرح بوده است. دشمنان اسلام اعم از مشرکان و منافقان و یهودیانی که آن زمان بودند، سعی می‌کردند سخنان رسول اکرم(ص) را تحریف کنند تا مردم به‎نحو دیگری آن سخنان را فهم کنند و به‎تدریج به آن چیز‌هایی که خودشان می‌خواهند، کشیده شوند.

امروز هم همین شیوه که هزاران سال در بین اهل ستم وجود داشته، وجود دارد؛ یعنی یک‎سری حقایق را وارونه و یک‌سری از آنچه را که رخ داده است، تحریف می‌کنند و درنتیجه روحیه استقامت مردم شکسته می‌شود.

  جریان تحریف به جنگ گفتمان امام آمده است

 وقتی چنین شود تحریم زود جواب می‌دهد و اهداف تحریم سریع‌تر حاصل می‌شود که در این شرایط روحیه ظلم‎ستیزی و استکبارستیزی که میراث امام بود و موجب الهام‌بخشی نظریات جمهوری اسلامی در جهان شد، از بین خواهد رفت.

مذاکره یک ‌بخش جزئی از این تسلیم شدن است. متوقف شدن پیشرفت و تعالی، تغییر اندیشه‌‌های پایه‌ای، باج دادن به ستمگر از ابعاد دیگر تسلیم شدن است و این اسبابی برای استمرار نظام سلطه در جهان می‌شود که امروز از اهداف قدرت‌‌هاست و هدف فلسفه سیاسی جهان، هدف نگاه‌‌های سیاستمداران است.

  بزک کردن دموکرات‌‌ها توسط جریان اصلاح‎طلبی و احمدی‎نژادی مصداق تحریف است

برخی ازجمله جریان اصلاح‌طلبی و احمدی‎نژادی در داخل سعی دارند با توجه به صحبت‌‌های بایدن خط دموکرات‌‌ها را از جمهوری‎خواهان جدا کنند و به‌نوعی با بزک کردن آمریکا این را مطرح کنند که می‌توان با چنین کشوری مذاکره کرد. ارزیابی شما در این زمینه چیست؟

این هم از مصادیق تحریف است، یعنی درواقع واقعیت‌‌های تئوریک نظام سلطه و به‎خصوص آمریکا را جوری نشان می‌دهند که انگار در آن مرکز سلطه دو نوع سلیقه و نگاه وجود دارد که یکی انسانی‌تر و معتقد به همکاری با جهانیان است و دیگری معتقد به زورگویی است. این اشتباه است و اگر کسی کمی مطالعه سیاسی داشته باشد می‌فهمد این حرف نادرست است.

نحوه به‎وجودآمدن آمریکا از زمان جورج واشنگتن تا بعد از جنگ‎جهانی دوم مبتنی‎بر این بود که هر حزب و گروه و قدرتی در آنجا به‎دنبال قدرتمند کردن آمریکا بود. قدرتمند کردن به‎شکلی که آنها بیان می‌کنند یعنی قدرت مادی و مبتنی‎بر اقتصاد و نظامی‎گری بدون ایجاد زیان برای دیگران امکان‌پذیر نیست.

درحال‎حاضر کدام شخصیت آمریکایی می‌گوید آمریکا قدرتمند نباشد؟ ترامپ این را شعار انتخاباتی قرار می‌دهد و دیگری می‌گوید این امر واضحی است که آمریکا رهبر جهان است. این در روسای جمهور معاصر از زمان جورج واشنگتن وجود داشته است، لذا کسی سواد سیاسی داشته باشد این تفکیک را قائل نمی‌شود که بین دموکرات و جمهوری‎خواه تفاوت است.

  بمب اتم را دموکرات‌‌ها روی هیروشیما انداختند

 دموکرات‌‌ها مگر در دوره‌‌هایی که حاکم بودند روش‌‌های انسانی به‌کار بردند؟

بمب اتم را دموکرات‌‌ها روی هیروشیما انداخته‌اند. کدام‎یک از دموکرات‌‌های امروز آن اقدام را محکوم می‌کنند؟ لذا فلسفه وجودی آمریکا، فلسفه سیاسی است که بر آمریکا حاکم و هدف آن برتری‎طلبی است.
این سبب می‌شود عمیق‌تر نگاه شود و مراقب این هدف‎گیری‌‌ها باشیم و بدانیم فرق نمی‌کند ترامپ باشد یا بایدن و تنها ادبیات و جملات آنها با هم فرق می‌کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار