• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

دور زدن قانونی

شفافیت می تواند از بازتولید رانت خواریسم در مجلس جلوگیری کند، وقتی آراء نمایندگان در افکار عمومی منتشر شود برای هیچ کس این شرایط مهیا نیست که با عوام فریبی یا حرکت های پوپولیسی واقعیت را از مردم پنهان کند

  به گزارش «فرهیختگان»، در نخستین روزهای مجلس یازدهم نمایندگان مردم به استقبال طرح شفافیت آراء با امضا 170 نماینده رفتند اما تا به امروز این طرح به تصویب نهایی نرسیده است تا مردم به صورت کامل از تصمیمات نمایندگان حوزه انتخابیه خود اطلاع داشته باشند که وکلایشان در مجلس به لوایح، طرح یا رای اعتماد وزرا چه موضعی داشته اند.

در مجلس کشورهای  افغانستان، قبرس ،ترکیه، کنیا ،مالزی و هندوستان آراء تک تک نمایندگان در وب سایت پارلمان آن کشور برای عموم منتشر می شود تا مردم از تصمیم
گیری نمایندگانشان مطلع شوند اما در کشورمان حتی حضور و غیاب در صحن علنی و کمیسیون ها هم اطلاع رسانی نمی شود.  این موضوعات زمینه را برای عدم پاسخگویی نمایندگان را فراهم می سازد.

ساختار غیر شفاف پرورش دهنده رانت خواری،فساد و دست درازی به بیت المال است  و این تهدید برای نمایندگان کم تجربه در مجلس یازدهم  وجود دارد که در تله شهرام جزایری ها که در مجلس ششم با اهدای هدایایی به نمایندگان جنجال به پا کرده بود گرفتار  اینگونه افراد سود جو شوند.

شفافیت می تواند از بازتولید رانت خواریسم در مجلس  جلوگیری کند، وقتی آراء نمایندگان در افکار عمومی منتشر شود برای هیچ کس این شرایط مهیا نیست که با عوام فریبی یا حرکت های پوپولیسی واقعیت را از مردم پنهان کند چون آراء همه نمایندگان قابل مشاهده خواهد بود و وکلای ملت باید در قبال تصمیمی که گرفته اند پاسخگوی مردم و حوزه انتخابیه خود باشد.

شفافیت آراء تصمیم گیری را برای نمایندگان سخت خواهد کرد و این امکان را برای آنها فراهم می کند که در مجلس شورای اسلامی درباره لوایح، طرح ها و رای اعتماد یا استیضاح وزرا ، گرفتار جو هیجان زده در پارلمان نشود و با تحقیقات کامل تصمیم هوشمندان بگیرد که برای کشور و استان خود سود مند باشد.اگر این گونه عمل نشود، بدون مطالعه مهم ترین طرح‌ها در 20 دقیقه  تصویب خواهد شد  و در نهایت هیچ کس هم از نحوه آرا نمایندگان در تصویب اینگونه طرح ها مطلع نخواهد شد.

آنچه که مسلم است در صورت تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان در مجلس یازدهم، باعث کاهش  رایزنی های ناسالم و زد وبند خواهد شد گرچه به اتمام نخواهد رسید، اما این امیدواری وجود دارد که در بلند مدت صحنه گردان های پشت پرده مجلس در سراشیبی سقوط قرار گیرند و نمایندگان به خاطر هراس از شفافیت و نظارت مستقیم مردم وارد لابی های کثیف نشوند.

مجلس یازدهم که همه آنها از یک جریان فکر و سیاسی هستند در گام نخست با وعده طرح شفافیت آرا وارد میدان شدند، این شعار اکثر آنها در انتخابات سال 98 بود که ملت باید از عملکرد وکیل خود در مجلس با خبر باشند و در این راستا نقدهای فراوانی به مجلس دهم داشتند که چرا این طرح در دوره دهم تصویب نشد اما مجلس یازدهم  طرح شفافیت را با امضا 170 نماینده تقدیم هیات رئیسه کردند که در تصویب نهایی قرار است تغییراتی در متن قانون آئین نامه داخلی مجلس اعمال شود.

تبصره ماده 122 که نمایندگان مجلس یازدهم به طرح شفافیت آراء اضافه کرده اند در صورتی که 15 نفر از نمایندگان درخواست رای گیری مخفی را کنند هیات رئیسه موظف است رای گیری با ورقه و مخفی انجام شود این موضوع باعث واکنش های منفی فراوانی در رسانه ها و بین کاربران فضای مجازی داشت چرا که این تبصره مانع بزرگی برای شفافیت خواهد شد.

وقتی  از 290 نماینده مجلس یازدهم 170 نفر موافق طرح شفافیت آراء نمایندگان هستند و 120 نفر از آنها این طرح  امضا نکرده اند و در صورت تصویب نهایی این طرح  نمایندگان مخالف با جمع آوری 15 امضا درخواست رای گیری مخفی را خواهند کرد.

حالا پرسشی که مطرح می شود این است که آیا نمایندگان به دنبال شفافیت در مجلس یازدهم هستند یا اینکه با اضافه کردن تبصره ای در ماده 122 دست خود را برای دور زدن قانونی شفافیت و رای گیری مخفی باز گذاشتند تا ادعای شفافیت کنند ولی در عمل همچون ادوار گذشته مجلس تصمیمات خود را مخفیانه اتخاذ کنند.

* نویسنده: امیدبایرام زاده، پژوهشگر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار