• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد تهران شمال به «فرهیختگان» خبر داد

تولید 100 هزار کیت تشخیص کرونا در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال

«تاکنون تقریبا بیش از 100 هزار تشخیص با کیت‌‌های تولیدشده توسط این واحد فناور در کشور انجام شده است. البته کشور‌های خارجی درخواست کیت را داشته‌اند و چون تقاضا در خود کشور بیشتر است، اولویت را با آن قرار داده‌اند.

تولید 100 هزار کیت تشخیص کرونا در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
0.00

  به گزارش «فرهیختگان»، مقداد جهرمی، مدیر مرکز رشد واحد تهران‎شمال در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره فعالیت‌‌های کرونایی در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌شمال اظهار کرد: «این مرکز رشد دارای حدود 23 هسته و واحد فناور است و با توجه به شیوع بیماری کووید- 19 به‌طور خاص یک‌سری فعالیت‌‌های کرونایی درجهت رفع نیاز‌های جامعه و کشور در این واحد صورت گرفته است.» 

وی افزود: «دو واحد فناور در این مرکز اقدام به تولید محلول‌های ضدعفونی‌کننده به‎صورت محدود درراستای مسئولیت اجتماعی کردند و یکی دیگر از واحد‌های فناور این مرکز به نام ویراژن کیت‌‌های استخراج DNA و RNA را که در تشخیص کرونا به‎کار می‌رود، تولید و توانسته‌اند به بازار عرضه کنند و همچنین موفق به اخذ تاییدیه کیفی نیز از انستیتو پاستور شده‌‎اند.»

جهرمی ادامه داد: «این یکی از شرکت‌‌های برجسته‌ای بود که کیت‌‌ها را ساخته و به تولید انبوه رسانده، به‎طوری‎که تقریبا در مراکز تحت نظارت دانشگاه‌‌های علوم پزشکی تمام نقاط کشور مورداستفاده قرار گرفته است.»

مدیر مرکز رشد واحد تهران‎شمال بیان کرد: «تاکنون تقریبا بیش از 100 هزار تشخیص با کیت‌‌های تولیدشده توسط این واحد فناور در کشور انجام شده است. البته کشور‌های خارجی درخواست کیت را داشته‌اند و چون تقاضا در خود کشور بیشتر است، اولویت را با آن قرار داده‌اند.»

وی افزود: «شرکت دیگری از واحد فناوری رشد در این مرکز وجود دارد که تونل ضدعفونی و دستگاه تسویه هوا را تولید کردند و بیشتر در بحث فروش ضدعفونی‌کننده‌‌های پدالی و محلول‌‌ها فعال بودند.»

  ظرفیت تولید 80 هزار ماسک پرستاری

جهرمی عنوان کرد: «هم‎اکنون خط تولید تمام‎اتوماتیک تولید ماسک در این مرکز درحال راه‎اندازی است که ظرفیت تولید 80 هزار ماسک پرستاری در روز را دارد. همچنین تولید ماسک 95N و ماسک‌‌های قالب پلاستیکی نیز درحال تولید است.»

وی درباره مباحث مالی و درآمدزایی این محصولات برای دانشگاه آزاد اسلامی تهران‎شمال اظهار کرد: «طبق قرارداد با واحد‌های فناور با دانشگاه، درصدی از فروش آن محصولات به دانشگاه اختصاص می‌یابد که به‎عنوان درآمد غیرشهریه‌ای محسوب می‌شود.»

دکتر جهرمی درمورد نیروی انسانی فعال در ساخت کیت گفت: «در واحد فناور تولید کیت استخراج مربوط به تشخیص کرونا حدود پنج نفر مشغول فعالیت هستند که مدیرعامل آن مجموعه دانشجوی دکتری خود واحد تهران‎شمال و مدیر تحقیق و توسعه هم عضو هیات‎علمی دانشگاه آزاد اسلامی و مابقی کارشناسان فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزادی هستند.»

وی عنوان کرد: «چهار نفر هم درحال راه‎اندازی خط تولید ماسک هستند که یکی از آنها عضو هیات‎علمی دانشگاه آزاد و برای دستگاه‌‌های ضدعفونی‌کننده و محلول‌های ضدعفونی‌کننده حداقل دو نفر مشغول کار هستند.»

  تولید فرمولاسیون علمی معتبر در زمینه محلول ضدعفونی‌کننده آنتی‎ویرال

جهرمی بیان کرد: «یکی دیگر از اساتید عضو هیات‎علمی این واحد دانشگاهی توانسته توسط تیمی از نخبگان، فرمولاسیون موردتاییدی در زمینه محلول ضدعفونی‌کننده آنتی‌ویرال تهیه کنند و قرار براین شد که در این مرکز رشد تولید شود ولی هنوز پیگیر تولید هستیم، فقط به‎خاطر محدودیت مواد اولیه آن (اتانول) که در بازار موجود نبود با محدودیت‌‌هایی روبه‌رو هستیم وگرنه فرومولاسیون آنتی‎ویرال تهیه شده است.»

وی گفت: «در همین راستا به‎طور مشترک با واحد فیروزکوه خط تولید اتانول را روزانه به اندازه 400 لیتر راه‎اندازی کنیم که آن اتانول راه‌اندازی‎شده هم به اندازه مصرف و موردنیاز خود دانشگاه آزاد فیروزکوه و تهران‎شمال باشد و هم در تولید محلول ضدعفونی‌کننده آنتی‎ویرال و... به‌کار برود.»

  تولید فیلتر‌ هارمونیک در حوزه برق قدرت

جهرمی درخصوص اقدامات فناورانه در دانشگاه آزاد واحد تهران‎شمال اظهار کرد: «تولید فرمولاسیون آنتی‎ویرال ضدعفونی‌کننده و ضدویروس آخرین دستاورد‌های مراکز رشد این واحد است. ضمن اینکه تولید دستگاه اینورتو یا همان دستگاه جوش، دستگاه رسوب‌شکن آب و تکنولوژی تصفیه آب و فاضلاب با پلاسما، دوربین‌‌های مداربسته سازمانی با طراحی سخت‎افزار و نرم‎افزار بومی، بحث فیلتر‌های هارمونیک در حوزه برق قدرت، تولید موادبهداشتی و تولید ماسک از دیگر اقدامات فناورانه این واحد دانشگاهی است.»

وی درخصوص بازار کار این محصولات هم گفت: «مراکز رشد حمایت‌هایی را نسبت به صاحبان طرح و ایده دارند تا آنها بتوانند آن ایده را تامرز نمونه اولیه برسانند و در این زمینه واحد‌های دانشگاهی به‌خصوص واحد تهران‎شمال این حمایت‌ها را انجام می‌دهند، بعد از زمانی که پروپزال‌هایشان تهیه شد و به مرحله تولید و اجرا رسید وارد تولید کارگاهی می‌شود. نکته‌ای که مهم است واحد دانشگاهی باید هوشمند بوده و سریع و ضرب‌العجل نسب به سرمایه‎گذاری و برداشت آن هزینه‌‌ها اقدام کند بعد از اینکه این فرمولاسیون و تاییدیه آمد و اگر دانشگاه آزاد اسلامی در زمان مناسب نوع قرادادش را با این شرکت‌ها نتواندعوض کند یا اگر حمایت مالی سریع و به‎موقع نکند، در آن زمان اسپانسر‌های خارجی و سرمایه‎گذار‌های خارجی که بیرون از دانشگاه آزاد هستند سراغ آنها می‌روند. درحقیقت اولویت اولیه بازار با خود دانشگاه آزاد است ولی اگر ببیند دانشگاه آزاد زمان را از دست داده یا بی‌میلی نشان دهد، قطعا به‎سمت سرمایه‎گذار‌های خارجی می‌روند و سرمایه‎گذار خارجی در آن زمان از هزینه‌‌هایی که تاکنون دانشگاه کرده، استفاده و از آن بهره‎برداری می‌کند.»

  دانشگاه آزاد درحال گذار به دانشگاه کارآفرین است

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‎شمال ادامه داد: «دانشگاه آزاد درحال دوران گذار است و در حال تحول از دانشگاه آموزش‎محور به دانشگاه کارآفرین است. تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین مراحل و سیر بلوغی دارد و بلوغ دانشگاه با همین هسته‌‌ها و واحد‌های فناور است. اگر بتوان مدیریت دانش و سعی و تلاش آنها را ثبت و ضبط کرد، آن‎وقت می‌توان ورود کرد. یعنی از اعضای هیات‎علمی و نخبگان و دانشجویانی که حتی می‌توانند در دانشگاه آزاد نباشند، جذب کرد و تیم‌‌های تخصصی که همه تخصص‌‌های کسب‎وکار موردنیاز را دارند، تشکیل داد و با حمایت و در اختیار قراردادن امکانات و فضا و لوازم، آنها را به مرزی رساند که مواد اولیه را بیرون بیاورند و بعد آن‎موقع دانشگاه سرمایه‎گذاری انجام دهد تا با حمایت‌‌هایی که کرده، استفاده مالی موردنظر آن‌ بخش را داشته باشد.»

جهرمی عنوان کرد: «مراکز رشد، دفتر ارتباط با صنعت و اقتصاد دانش‎بنیان سه دفتر واحد تهران‎شمال و سه زنجیره هستند. دفتر ارتباط با صنعت می‌تواند نیاز فناورانه را داشته باشد تا مراکز رشد بتواند تیم‌‌های تخصصی موردنیاز فناورانه را در قالب آر.اند.دی تشکیل دهد و کار را پیش ببرد و درنهایت شورای اقتصاد دانش‌بنیان دانشگاه هم که حلقه آخر است در زمان و مکان مناسب سرمایه‌گذاری و انتقال دانش و تکنولوژی را انجام می‌دهد.»

  سرمایه‌گذاری واحد تهران‎شمال در مالکیت معنوی شرکت‌‌های مراکز رشد

وی درخصوص رویکردش در برنامه‌‌های علمی و تحول در مراکز واحد‌های تهران‎شمال گفت: «با توجه به محیط داخل که دانشگاه و خارج که جامعه و صنعت است، متوجه شدیم در جامعه دانشگاه آزاد یک‎سری محصولات را به‎شخصه سرمایه‏گذاری کند و این سرمایه‎گذاری لزوما مالی نیست. این سرمایه‎گذاری در حد در اختیار قراردادن فضا، مکان، مشاوره، تشکیل دوره و شرکت در نمایشگاه‌‌هاست.»

جهرمی تصریح کرد: «به این نتیجه رسیدیم که اگر نگاه به درون داشته باشیم و به یک‎سری محصولات به نام دانشگاه سرمایه‎گذاری کنیم و یا حتی روی مالکیت معنوی آن یا مالکیت معنوی شرکت‌‌هایی که در مراکز رشد هستند، سرمایه‎گذاری کنیم، سریع‌تر به نتیجه می‌رسیم. نگاه به درون و ایجاد مالکیت روی محصولات با توجه به اینکه دانشگاه تازه وارد فضای غیرشهریه‌ای شده، نگاه واقع‎گرایانه‎ای است.

ساختار دانشگاه آزاد در کنار سایر دانشگاه‌‌های کشور و حتی جلوتر از دانشگاه‌‌های دیگر است. نباید غیرمنطقی حرکت‌‌های بزرگ انجام دهیم، درصورتی‎که بستر آن را نداریم. دانشگاه آزاد به‎لحاظ زیرساختی و به‎لحاظ فضا و مکان و ساختار آموزشی عریض و طویل شده و حتی ساختار سازمانی؛ ولی بلوغش در حوزه فناوری و درآمدزایی از تولید علم متاسفانه به آن اندازه نیست. درعین‎حال مهم است بتوانیم این واقعیت و بلوغ را با سرعت بیشتر ایجاد کنیم تا به‎لحاظ تولید محصول و مالکیت و درآمدزایی از آن و انتقال تکنولوژی و فروش محصول در این امر درآمدزایی کنیم. این امر نه‌تنها پاسخ جامعه است بلکه رسالت و ماموریت دانشگاه آزاد است که باعث می‌شود موضوع مهم تولید ثروت و ایجاد ارزش‎افزوده از تولید علم‎‏وفناوری در دانشگاه آزاد محقق شود.»

وی گفت: «به‌لحاظ بلوغ مدیریت پروژه در قدم‌‌های اول هستیم و بدون نگاه پروژه‎محوری دستیابی به موفقیت در حوزه فناوری و درآمدزایی تقریبا نشدنی است. با نظر کارشناسی موفقیت حاصل نمی‌شود و حتما باید دفاتر ساختار پژوهشی در این حوزه راه‎اندازی شود که این یکی از الزامات برای موفقیت است.»

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار