• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

سکوت حزب‌الله بلای جان صهیونیست

حزب‌الله لبنان رسما اعلام کرد اتفاقات روز گذشته در سرزمین‌های اشغالی ربطی به آنها نداشته و انتقام اصلی در راه است.

سکوت حزب‌الله بلای جان صهیونیست
0.00

  به گزارش «فرهیختگان»، رسانه‌‌های صهیونیستی عصر روز گذشته مدعی شدند که نیرو‌های حزب‎الله لبنان در عملیاتی انتقام‎جویانه به اهدافی در سرزمین‌‌های اشغالی حمله کردند. رسانه‌‌های صهیونیستی گزارش دادند که نیرو‌های حزب‎الله با نفوذ به خاک این رژیم در مناطق مرزی با دو موشک ضدزره «کورنت»، یک تانک مرکاوا و همچنین یک خودرو زرهی صهیونیست‌‌ها را مورد اصابت قرار دادند. گفته می‌شد در این حملات پنج نظامی صهیونیست کشته و 13 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ساعاتی بعد از انتشار این اخبار حزب‌الله لبنان در بیانیه‎ای تاکید کرد که آغاز درگیری‌‌ها از سوی اسرائیل بوده است و تنها مرزبانان لبنانی به این ماجراجویی پاسخ داده‌اند و حزب‌الله هیچ نقشی در آن نداشته است. این گروه، شلیک موشک کورنت به اهداف صهیونیستی را نادرست خواند و اعلام کرد که حزب‎الله هنوز هیچ‎کسی را موردحمله قرار نداده و ادعا‌های اشغالگران تلاشی برای ابداع پیروز‌های دروغین و توهم‌آمیز است. در این بیانیه آمده است: «تا به این لحظه، هیچ‎گونه درگیری یا آتش‌گشودنی از طرف مقاومت اسلامی در حوادث امروز روی نداده است بلکه شلیک‌‌ها تنها از یک‎سو بود آن هم دشمن ترسو، نگران و مشوش»، بااین‎حال حزب‌الله تاکید کرد که «پاسخ ما به شهادت برادر مجاهد «علی کامل‎محسن» در حادثه تجاوز به اطراف فرودگاه دمشق حتما در راه است و صهیونیست‌‌ها تنها باید در انتظار مجازات جنایت‌‌های خود باشند.» علی کامل‎حسن، سه‎شنبه 31 تیرماه به‎دنبال حمله هوایی رژیم صهیونیستی به اطراف فرودگاه دمشق، به‎همراه چهار نفر دیگر از نیرو‌های سوری، به شهادت رسید. به ‏دنبال این حمله، رژیم صهیونیستی که از پاسخ قاطع حزب‎الله نگران بود، با تشدید تمهیدات امنیتی در مرز‌های لبنان از طریق سازمان ملل پیامی به حزب‎الله لبنان ارسال کرد تا با تهدید و فریب این گروه، مانع از پاسخ حزب‎الله شود. حزب‎الله بااین‎حال اعلام کرده که پاسخ این جنایت را خواهد داد. 

رژیم صهیونیستی طی 6 روز اخیر سعی داشت با تحرکات خاص در مرز‌های شمالی نشان دهد عملیات انتقام‎جویانه حزب‎الله، منجر به جنگ با رژیم صهیونیستی خواهد شد. این مساله را مقامات این رژیم نیز بیان کرده بودند تا جایی که حتی وزیر سابق ارتباطات رژیم صهیونیستی با تهدید سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‎الله گفته بود او با تحرکات ارتش در مرز‌های شمالی باید بداند زمان دیدارش با (شهید) سلیمانی نزدیک شده است. اظهارات روز یکشنبه شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‎الله لبنان نشان داد تهدیدات تل‎آویو تاثیری بر سیاست این حزب نداشته است. وی در گفت‎وگو با شبکه خبری المیادین لبنان درباره پاسخ حزب‎الله به رژیم صهیونیستی گفته بود معادله بازدارندگی با اسرائیل پابرجا بوده و تغییری نکرده است. او همچنین با رد تهدیدات و بزرگنمایی آنها از سوی تل‎آویو اعلام کرد قواعد درگیری تغییری نکرده است و بررسی میدانی منطقه و فلسطین اشغالی نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به‎دنبال کشاندن حزب‎الله به یک جنگ نیست. این موضع‌گیری نشان داد رژیم صهیونیستی روز‌های سختی را درپیش دارد. این روز‌های سخت که از سه‎شنبه هفته گذشته و آماده‎باش برای پاسخ حزب‎الله آغاز شده بود تنها یک روز بعد از موضع‌گیری معاون حزب‎الله به اوج خود رسید.

همزمان با انتشار اخبار درگیری در سرزمین‌‌های اشغالی، ارتش رژیم صهیونیستی همانند حملات انتقام‎جویانه قبلی از خاک لبنان، برخی مناطق مرزی با این کشور را موردحمله توپخانه‎ای قرار داد. در این حملات اطراف تپه‌‌های کفرشوبا و مزارع شبعا در محدوده زمانی یک‎ساعته به تناوب شاهد برخورد گلوله‌‌های توپ و خمپاره بودند. اکثر این پرتابه‌‌ها در مناطق خالی از سکنه فرود آمدند اما یک خمپاره باعث وارد آمدن خساراتی به یک خانه در روستای العرقوب لبنان شد. ارتش رژیم صهیونیستی به‌طور معمول پس از بروز حوادث امنیتی در مرز گلوله‎باران مناطق مرزی را برای تخلیه روانی خود و ترساندن ساکنان نواحی مرزی انجام می‌دهد.  از چند روز پیش رژیم صهیونیستی در مرز‌های لبنان با سرزمین‌‌های اشغالی، ضمن برقراری وضعیت ویژه و اعلام آماده‌باش در مرز‌های شمالی، تحرکات خود را در این منطقه از بیم موردهدف قرار گرفتن به حداقل رسانده بود. عصر دوشنبه پس از تبادل آتش مرزبانان لبنانی با نظامیان صهیونیست، صهیونیست‌‌ها به‌صورت سرآسیمه دست به انتقال نظامیان خود به پناهگاه‌‌های مستحکم زدند. تل‎آویو همچنین از ساکنان شهرک‌‌های صهیونیست‎نشین در مناطق شمالی خواست تا از خانه‌‌های خود خارج نشوند و همچنین فرودگاه‌‌های این منطقه را نیز تعطیل کرد.

در سطح سران سیاسی نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‎وزیر رژیم صهیونیستی و رهبر حزب لیکود که درجلسه این حزب حاضر بود با ترک محل برگزاری نشست خود راهی ساختمان حفاظت‎شده وزارت جنگ شد. بنی گانتز، وزیر دفاع و رهبر حزب آبی-سفید نیز با ر‌ها کردن جلسه‌ای در کابینه، خود را برای شرکت در کابینه کوچک امنیتی این رژیم به مقر وزارت جنگ رساند.

نتانیاهو پیش از خروج از جلسه حزب لیکود برای شرکت در کابینه امنیتی در اظهارنظری مدعی شده بود لبنان و حزب‎الله در قبال هرگونه حمله علیه رژیم صهیونیستی مسئول خواهند بود و این رژیم برای هر سناریویی آماده است. او همچنین تاکید کرده بود حادثه امنیتی رخ‎داده در مرز‌های شمالی مساله ساده‌ای نیست. او همچنین اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی برای برقراری امنیت خود آماده انجام عملیات‌‌های مرزی و فرامرزی است.

به گزارش شبکه صهیونیستی آی۲۴، گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طی یک کنفرانس خبری با تکرار سخنان نتانیاهو مدعی شد مسئولیت هرگونه حمله علیه این رژیم از خاک سوریه و لبنان برعهده دمشق و بیروت است. او همچنین تاکید کرد «دشمنان اسرائیل، ما را محک نزنند، درصورتی‎که این اتفاق بیفتد ارتش آماده دفاع است.» گانتس همچنین در ادامه ادعا‌های تکراری درمورد حضور ایران به درخواست دولت سوریه در خاک این کشور، گفت که ارتش این رژیم در مقابل نفوذ ایران در سوریه اقدام خواهد کرد.

این تهدیدات دو رهبر عالی‎رتبه رژیم صهیونیستی علیه لبنان در روز گذشته درحالی بیان شد که آنها در روز‌های گذشته نیز از ترس پاسخ حزب‎الله دست به تهدیدات این‎چنینی علیه تمامی طرف‌‌های منطقه‌ای‌ زده بودند. تهدیداتی که تاثیری بر تصمیم حزب‎الله برای انجام عملیات نخواهد داشت.

درهمین حال و با وجود آنکه رسانه‌‌های صهیونیست در ابتدا اخبار موردهدف قرار گرفتن یک تانک مرکاوا و یک خودرو زرهی این رژیم را اعلام کرده بودند پس از مدت کوتاهی این اخبار توسط مقامات نظامی رژیم صهیونیستی تکذیب شد. در همین راستا اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‎ای که شبیه بیانیه پیروزی بود، مدعی شد: «ارتش «عملیات تخریبی» در منطقه جبل‎روس را خنثی کرد. نیرو‌های ارتش توانستند عملیاتی را که یک گروه سه چهار نفره از نیرو‌های حزب‌الله طراحی کرده و درصدد اجرای آن بودند، ناکام بگذارند. این افراد چند متری از خط آبی (که خط عقب‌نشینی اسرائیل پس از جنگ سال ۲۰۰۶ است)، عبور کردند و وارد منطقه حاکمیتی اسرائیل شدند.» ادرعی افزود، نظامیان صهیونیستی به‎سمت نیرو‌های حزب‌الله آتش گشودند. در این درگیری‌‌ها آسیبی به نیرو‌های صهیونیستی نرسید. سخنگوی ارتش این رژیم با بیان اینکه شماری از نیرو‌های حزب‌الله در این درگیری زخمی شدند، گفت: «جاده‌‌ها در منطقه شمال به‎زودی باز می‌شود و زندگی عادی جریان پیدا می‌کند؛ اما روز‌های پرتنش و سختی پیش‌رو داریم.» برخی رسانه‌‌های رژیم صهیونیستی نیز مدعی شهادت چهار عضو حزب‎الله در جریان این عملیات شدند. مساله‎ای که شبکه خبری المیادین لبنان آن را تکذیب و اعلام کرد هیچ‏یک از اعضای حزب‏الله در این عملیات به شهادت نرسیده‌اند.

 * نویسنده: سیدمهدی طالبی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار