• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در فاصله کمتر از ۱۰۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی گروه‌های سیاسی دوباره توهم «آمریکای خوب» را تبلیغ می‌کنند

بازگشایی ستاد یاران بایدن در تهران

انتشار سند برنامه‌های «جو بایدن»، باعث شده دوباره برخی اصلاح‌طلبان و خوشبینان به غرب ایده قبلی خود مبنی‌بر تفکیک آمریکایی‌های خوب (دموکرات‌ها) از آمریکایی‌های بد (جمهوری‌خواهان) را پی بگیرند و امیدوارانه به‌انتظار پیروزی بایدن در انتخابات آتی برای تغییر در رفتار آمریکا با ایران بنشینند.

بازگشایی ستاد یاران بایدن در تهران
0.00

  به گزارش «فرهیختگان»، انتشار پیش‌نویس برنامه‌های «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که چندی پیش در کنوانسیون ملی حزب دموکرات به‌تصویب رسید حاوی دو نکته مهم درقبال ایران است. در این سند آمده است که اولا درصورت پیروزی بایدن در انتخابات، دولت ایالات متحده به‌توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» باز خواهد گشت و ثانیا اینکه آنها ماجرای تلاش برای تغییر رژیم در ایران را از دستورکار خود خارج کرده و نوع دیگری از تعامل و مواجهه با ایران را برمی‌گزیند. انتشار این سند که البته تجربه نشان داده حداقل درخصوص موارد مربوط به ایران شامل ضمانت اجرایی و صداقت کافی نیست، باعث شده دوباره برخی اصلاح‌طلبان و خوشبینان به غرب ایده قبلی خود مبنی‌بر تفکیک آمریکایی‌های خوب (دموکرات‌ها) از آمریکایی‌های بد (جمهوری‌خواهان) را پی بگیرند و امیدوارانه به‌انتظار پیروزی بایدن در انتخابات آتی برای تغییر در رفتار آمریکا با ایران بنشینند.

گزارش «فرهیختگان» در این رابطه را در ادامه بخوانید:

سرمقاله از محمد زعیم‌زاده، جانشین سردبیر

منتظران بایدن، شاعر یا سیاستمدار؟

از هر طرف به ماجرا نگاه می‌کنیم وعده‌های جو بایدن جای دست‌افشانی و پایکوبی ندارد، مگر اینکه بخواهید از این نمد کلاهی برای سیاست داخلی و انتخابات 1400 بسازید و جامعه را همچنان در دوقطبی‌های مخرب نگه دارید و از آن یکی نبش مغازه ترس‌فروشی نان سیاسی بخورید که این خواسته مشترک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از سیاسیون ایرانی است.گفتم که این نگاه از یک رومانتیسم شاعرانه برمی‌آید اما کاش حضرات فقط یک نگاه رومانتیک به ماجرا ‌داشتند و آن‌هم از سر صداقت. (لینک)

 

ستاد منتظران جو بایدن شعبه تهران دوباره فعال شد

 فرش قرمز برای دار و دسته  آقای تحریم

درحالی برخی اصلاح‌طلبان امیدوارند با حضور بایدن در کاخ سفید تحریم‌های ایران مرتفع شود که همین چندی پیش یعنی در روزهای پایانی خردادماه، مشاور ارشد جو‌بایدن یعنی «آنتونی بلینکن» در سخنانی که در نشست مجازی کمیته یهودیان آمریکا اظهار می‌کرد صریحا اعلام کرد چنانچه بایدن در انتخابات پیروز شود، تمامی تحریم‌ها علیه ایران ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده توسط ترامپ را حفظ خواهد کرد.(لینک)

 


سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

جمهوری‌خواه و دموکرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند

اگر بایدن یا هر فرد دیگری بیاید، ما نباید به او دلخوش کرده و خوش‎خیال باشیم، چراکه باید دقت کنیم در چارچوب بده و بستان‌‌‌هایی که می‌تواند به نفع طرفین باشد، منافع خود را تامین کنیم. تمام روابط ما با چینی‌ها، روس‌‌‌ها و اروپایی‌‌‌ها همگی مثبت نیست و در جا‌‌هایی مشکلات فراوانی با آنها نیز داریم.(لینک)


پیش‌نویس برنامه پیشنهادی حزب دموکرات آمریکا، تکرار شروط ترامپ برای عدم خروج از برجام است

بزک بایدن

از گفته‌های مقامات نزدیک به بایدن و همچنین متن سند پیش‌نویس مشخص است که دموکرات‌ها به‌دنبال توافقی جامع‌تر با ایران هستند؛ توافقی که بخشی از آن به محدودیت‌های دائمی، بخشی به تمدید زمان محدودیت‌ها و بخشی به امور منطقه‌ای و موشکی ایران منتهی خواهد شد. سوال اینجاست که مگر دونالد ترامپ چه‌چیزی غیر از این از ایران مطالبه کرده بود؟ (لینک)

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار