• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
وحید چاووش ،کارگردان مستندهای«نیست اما هست»:

از مردم دور نشویم/ تلویزیون باید آیینه مردم باشد

به‌نظر من اشتباه این است که از مردم دور هستیم. یک فرهنگی را می‌خواهیم به مردم تحمیل کنیم. مگر مردم چه چیزی هستند؟ مردم در کوچه و بازار عزاداری می‌کنند، روضه می‌خوانند. از سوی دیگر شادی می‌کنند و می‌رقصند. تلویزیون باید آیینه مردم باشد و مردم خود را در آن ببینند. کل تلویزیون همین است، می‌تواند شبکه مستند، شبکه یک یا هر یک از این شبکه‌ها باشند.

  به گزارش «فرهیختگان»، متن گفت وگوی وحید چاووش ،کارگردان مستندهای«نیست اما هست» با «فرهیختگان» در خصوص پیشنهاد به مدیریت جدید شبکه مستند به شرح ذیل است:

من پیشنهاد ویژه‌ای ندارم. اصلی‌ترین کار این است که مسئولان را درست سر جای خود بنشانیم. اگر می‌خواهید درست انجام شود کار را به کاردان بسپارید و اگر می‌خواهید کاری را نابود کنید به دست کسی بسپارید که کار را بلد نیست. بهترین کار همین است که اتفاق افتاده است. یعنی به‌نظر من محسن یزدی آدمی است که کار را می‌شناسد و سابقه و کارنامه دارد. کارنامه او در این حوزه موفق بوده است. من بسیار امیدوار هستم. این بهترین کاری بود که انجام شد. باید منتظر بمانیم نهالی که کاشته شد ثمر بدهد. باید مدتی صبر کنیم و ثمره آن حاصل شود. من به این تحول بسیار امیدوارم. یکی از درست‌ترین انتخاب‌های تلویزیون بوده خصوصا در شبکه مستند یکی از انتخاب‌های خوب شبکه مستند بوده و کلا انتخاب محسن یزدی برای شبکه مستند یک انتخاب درست تلویزیون بود. می‌توان گفت جزء معدود انتخاب‌های درست تلویزیون بود. به هرحال مستند قابلیت این را دارد که تبدیل به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون شود. مثال این بسیار روشن است. همیشه در قضایای انتخابات ریاست‌جمهوری که آقایان نامزد سراغ مستند می‌آیند، فیلم‌های مستند یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون می‌شود. بلاشک یکی از این اتفاقات رخ می‌دهد.مثال دیگر پرونده‌های جنجالی است که وجود دارد. یک زمانی به مدیر وقت شبکه سه، آقای پورمحمدی، گفتم و به یاد دارم آقای مهران مدیری برنامه‌ای داشت، به او گفتم می‌توانم برنامه‌ای مستند در این حوزه بسازم که اجازه بدهید کار کنم و محدودیت‌های دست‌وپاگیر پخش را بردارید، برنامه‌هایی می‌توانم تولید کنم که بیننده فیلم مهران مدیری را کنار بگذارد و این برنامه را دنبال کند.
همین الان مشکلات جامعه و گرفتاری‌ها و حرف دل مردم را در قالب مستند با شکل درست و فنی و فرهیخته نمایش دهید خیلی‌ها تماشا می‌کنند. اینکه در شبکه‌های ما اینقدر تماشاچی افت می‌کند چون حرف‌های مردم را بیان نمی‌کنیم. چیزهای دیگری بیان ‌کرده و در دنیای دیگری سیر می‌کنیم. بنا به مصلحت‌اندیشی‌های غلط و مصلحت‌اندیشی‌هایی که سال‌ها تجربه کردند و غلط بودن آن را دیده‌اند و غلط بودن آن با افت مخاطب روشن می‌شود. من معتقد هستم شبکه مستند و فیلم مستند قابلیت دارد که جزء برنامه‌های پربیننده تلویزیون باشد. به‌شرطی که حرف مردم را بیان کند، به‌شرطی که نزدیک درددل‌ها و دردسرها و حرف روز مردم باشد، حرف کوچه و خیابان و تاکسی‌ها باشد.حرف‌هایی که بیان کردم صرفا معطوف به شبکه مستند نیست. همه تلویزیون می‌تواند این باشد. تا الان من هیچ فیلمی برای شبکه مستند نساخته‌ام، اتفاقاً دلیل همین مخاطب کم این شبکه بود. یعنی ترجیح دادم در شبکه سه یا شبکه دو کار کنم تا فیلم من بیشتر دیده شود. بعدها ممکن است شبکه مستند گرفته باشد و در شبکه مستند پخش کرده باشد.

من درباره کلیت تلویزیون حرف می‌زنم که باید همه‌جور برنامه‌ای داشته باشد، هم سرگرم کننده و هم اینکه آیینه مردم باشد. مردم ما شادی، عزا و... دارند شما حتی در خانه خود، هم می‌خندید و هم غصه‌دار می‌شوید، همه این مسائل با هم است. من بیشتر به فیلم‌های اربعین شناخته شده‌ام، در اربعین همه چیز گریه و عزاداری و در سر زدن نیست. تلویزیون این را نشان می‌دهد. در پیاده‌روی اربعین در یک جایی قهقهه می‌زنم. حرف می‌زنیم، شوخی می‌کنیم، می‌خندیم. بخواهم در روز اربعین همین آیینه را نشان دهم مردم خود را در این آیینه می‌بینند.من کلیت موضوع را بیان می‌کنم. به‌نظر من اشتباه این است که از مردم دور هستیم. یک فرهنگی را می‌خواهیم به مردم تحمیل کنیم. مگر مردم چه چیزی هستند؟ مردم در کوچه و بازار عزاداری می‌کنند، روضه می‌خوانند. از سوی دیگر شادی می‌کنند و می‌رقصند. همان آدم هیاتی در یک جایی ممکن است برقصد، چرا رقص او را نشان نمی‌دهید. تلویزیون باید آیینه مردم باشد و مردم خود را در آن ببینند. کل تلویزیون همین است، می‌تواند شبکه مستند، شبکه یک یا هر یک از این شبکه‌ها باشند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار