• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
صباح زنگنه در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

تعریف صحیحی از «مقاومت و منافع ملی» میان ایران و عراق شکل بگیرد

پژوهشگر مسائل منطقه غرب آسیا گغت: چنانچه یک تعریف صحیحی از موضوع مقاومت با منافع ملی عراق وجود داشته باشد مردم و دولت هم ناگزیر هستند به آن سمت حرکت کنند. چیزی که درمورد ایران هم صدق می‌کند.

 به گزارش «فرهیختگان»، سفر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به تهران پس از لغو سفر وی به عربستان ابعاد مهمی دارد، وضعیت آینده مقاومت در عراق و نوع ارتباط بغداد با تهران در دوره جدید موضوعی است که برای بررسی آن به سراغ صباح زنگنه، کارشناس و پژوهشگر مسائل منطقه غرب آسیا رفتیم که مشروح این گفت‌وگو در ادامه از نگاه‌تان می‌گذرد.

با توجه به وضعیت منطقه، رویکرد دولت عراق نسبت به ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

عراق یک کشور پر از تشکل‌های سیاسی و تنوع فرهنگی و جریان‌های نژادی و دینی و مذهبی است، بنابراین یک رنگ واحدی از نظر گرایش‌های سیاسی در عراق پیدا نمی‌کنیم، اما گرایش‌های پررنگ‌تر و غالب ممکن است وجود داشته باشد که با توجه به اکثریت بودن شیعیان و احزاب و جریان‌های شیعی در عراق، سیاست کلی هم به طرف ایران خواهد بود و نسبت به حضور نیروهای اشغالگر آمریکا حساسیت نشان می‌دهند.

آنها نسبت به تعدی‌های رژیم‌صهیونیستی هم موضع دارند و هنوز در قانون نظامیان عراق، رژیم‌صهیونیستی به‌عنوان دشمن اول تلقی می‌شود.

  اگر تعریف صحیحی از موضوع مقاومت با منافع ملی عراق شود دولت الکاظمی هم تبعیت می‌کند

بنابراین این روحیه و این گرایش وجود دارد، اما نیاز به هماهنگی، همکاری، سازماندهی و تعریف این مسائل نیز احساس می‌‌شود از این رو نسبت این مسائل با منافع ملی عراق باید تعریف شود؛ چنانچه یک تعریف صحیحی از موضوع مقاومت با منافع ملی عراق وجود داشته باشد مردم و دولت هم ناگزیر هستند به آن سمت حرکت کنند. چیزی که درمورد ایران هم صدق می‌کند.

در شرایط فعلی به‌نظر می‌رسد دولت عراق بیشتر اولویت خود را بر بحث ایجاد فضای مساعد برای همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با بیماری کرونا و آماده‌سازی شرایط بحران‌های اقتصادی و مالی که ناشی از کاهش قیمت نفت و همچنین فراهم کردن زمینه انتخابات آینده، گذاشته است؛ بنابراین در موضوعات مقاومت یا خارج کردن نیروهای آمریکایی از عراق، جدیتی از او دیده نمی‌شود.

  عراق دستورالعمل‌های آمریکا درمورد تحریم را اجرایی کند، اولین متضرر خود اوست

وابستگی اقتصادی دو کشور ایران و عراق در شرایط تحریمی، موضوعی است که قطعا با فشار سنگین آمریکا در این زمینه همراه خواهد شد، این مساله را چطور ارزیابی می‌کنید؟

عراق اگر بخواهد دستورالعمل‌های آمریکا را در مورد تحریم عملی و اجرایی کند، اولین متضرر خود عراق خواهد بود؛ البته به اقتصاد و بازرگانی ایران هم ضربه می‌زند، اما عراق نیازمند این است که یک جایگاه و موضعی اتخاذ کند که شدت فشار آمریکا را کم کند و روابط تجاری و اقتصادی خود را با ایران ادامه و توسعه دهد؛ لذا مسلما به این سمت حرکت نخواهد کرد.

  برنامه آمریکا تقویت جایگاه الکاظمی در منطقه است

آنها البته تلاش خواهند کرد از رقبای بازار ایران در عراق همانند ترکیه، عربستان، اردن استفاده کنند، اما با این وجود ظاهرا آمریکا بی‌میل نیست جایگاه الکاظمی را در منطقه محکم کند تا چالشی در روابط با ایران ایجاد نشود، از این رو تسهیلاتی در حد مختصر نیز قائل شده است.

در این خصوص توضیح بیشتری می‌دهید؟

در دوران عبدالمهدی تسهیلات آمریکا به عراق در حد مجوز معافیت سه‌ماهه بود، اما در زمان مصطفی الکاظمی این معافیت برای تحریم به شش ماه افزایش داشته است که این یک سیگنال روشنی است که باید درست تحلیل و به‌موقع از آن استفاده شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار