• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
سرپرست تیم شمشیربازی دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

آنقدر شایسته بودیم که قهرمانی لیگ حق‌مان باشد

برگزاری مسابقات در شهرهای سفید منطقی است

تیم ما در بازی‌های برگزارشده طوری پرقدرت و توفانی بازی‌هایش را انجام داده که کاملا شایستگی کسب عنوان قهرمانی را دارد و اگر بازی‌ها هم ادامه پیدا می‌کرد بازهم می‌توانستیم این عنوان را به دست بیاوریم.

آنقدر شایسته بودیم که قهرمانی لیگ حق‌مان باشد
5.01

 به گزارش «فرهیختگان»، اوضاع و احوال ورزش این روزها چندان مساعد نیست و شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه بسیاری از ورزش‌ها را به تعطیلی کشانده و ورزشکاران را از تمرین‌های حرفه‌ای دور کرده است و همین موضوع عاملی شده تا علاوه‌بر خروج بازیکنان از شرایط ایده‌آل و افت شدید، آسیب‌دیدگی هم میان آنها گسترش پیدا کند و لطمات زیادی را چه از لحاظ بدنی و چه از لحاظ روحی به ورزشکاران وارد کند.
ورزش شمشیربازی در ابتدای صدور مجوز برای شروع برخی از رشته‌های ورزشی یکی از ورزش‌های کم‌ریسک شناخته شد و توانست با مجوز ستاد کرونا در ورزش و با دریافت پروتکل‌های بهداشتی مخصوص رشته شمشیربازی، تمرینات خود را آغاز کند اما موج دوم شیوع ویروس کرونا باعث شد به‌دلیل سربسته بودن فضای رقابت‌های این رشته فعلا تمرینات گروهی و برگزاری بازی‌ها به تعویق بیفتد. درخصوص شرایط تیم شمشیربازی دانشگاه آزاد اسلامی که از استان یزد در رقابت‌های لیگ کشور حضور پیدا می‌کند با سرپرست این تیم تماس گرفتیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با امید ستوده را در ادامه می‌خوانید.

از روزهای کرونایی در شمشیربازی بگویید و اینکه شما برای آماده نگه داشتن بازیکنان‌تان چه تمهیداتی اندیشیده‌اید.

با اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا در کشور ما ترجیح دادیم برای حفظ سلامت بازیکنان تمرینات گروهی را تعطیل کرده و تمرینات را بیشتر به‌صورت انفرادی و مجازی دنبال کنیم. بازیکنان برای تمرین انفرادی هم به سالن می‌روند که البته این سالن‌ها محافظت‌شده هستند و همیشه ضدعفونی می‌شوند تا خطر کمتری سلامت ورزشکاران را تهدید کند.

اما در تمامی ورزش‌ها مربیان از این موضوع گلایه می‌کنند که تمرینات انفرادی نمی‌تواند آمادگی بازیکنان را به فرم ایده‌آل برساند و باید تمرینات تخصصی انجام شود.

این حرف درست است و کار کادرفنی برای آماده نگه داشتن ورزشکاران بسیار سخت است. در تیم ما هم بازیکنان این وظیفه را دارند که آمادگی جسمانی‌شان را خودشان در شرایط مطلوب نگه دارند و البته هفته‌ای یک جلسه هم در سالن داریم که به‌صورت گروه‌های 3 تا 4 نفره آنها را به سالن می‌بریم تا زیرنظر سرمربی تیم تمرینات تکنیکی را مرور کنند و در شرایط بازی قرار داشته باشند. البته تاکید می‌کنم که ما اولویت خود را روی سلامت بازیکنان و اعضای تیم قرار داده‌ایم و حتما می‌دانید که با ورزش ظرفیت شش‌ها برای جذب ویروس کرونا بالاتر می‌رود. به همین جهت باید خیلی مراقب باشیم که بازیکنی مبتلا نشود.

شما هم مثل سایر رشته‌ها از بازیکنان‌تان تست کرونا گرفته‌اید؟

بله، ما هم باید مثل تمام ورزش‌هایی که مجوز فعالیت گرفته‌اند پروتکل‌های بهداشت عمومی و خاص رشته ورزشی شمشیربازی را رعایت کنیم و یکی از این موارد بهداشتی، انجام تست کرونا در دوره‌های خاص است که ما آن را انجام داده‌ایم و خدا را شکر مشکلی بین بازیکنان و اعضای تیم وجود نداشت.

زمان ازسرگیری رقابت‌های شمشیربازی در دور دوم مشخص است؟

فعلا فدراسیون در این زمینه تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده که قرار است بازی‌ها ادامه پیدا کند یا با اعلام نتیجه لیگ فصل جاری را به پایان برساند. در این زمینه هم صحبت‌هایی مطرح شده که نتایج فعلی ملاک نتایج پایانی باشد یا برخی از اعلام نتایج فصل قبل به‌عنوان نتایج این فصل هم صحبت می‌کنند. البته منطقی این است که نتایج دور اول بازی‌ها که به‌صورت کامل انجام شده است، مدنظر باشد.

شما شرایط را برای ادامه بازی‌ها مساعد می‌بینید یا تصورتان این است که بازی‌ها همین‌جا خاتمه پیدا کند بهتر است؟

این اتفاق به برخی مسائل بستگی دارد. الان شهرهایی هستند که درحالت سفید قرار دارند و می‌توان با شرایط بهتر و ریسک پایین‌تری بازی‌ها را در آن شهرها برگزار کرد. اما با توجه به وضعیت قرمز برخی شهرها و اوج‌گیری مجدد این ویروس در جامعه نباید خیلی ساده از کنار این موضوع عبور کنیم.

پس با این اوصاف شما موافق تعطیلی بازی‌ها و اعلام قهرمان برای رقابت‌های شمشیربازی هستید؟

این نظر فدراسیون و مسئولان امر است، اما اگر بخواهند اعلام نتیجه کنند ما خوشحال هم می‌شویم. تیم ما در بازی‌های برگزارشده طوری پرقدرت و توفانی بازی‌هایش را انجام داده که کاملا شایستگی کسب عنوان قهرمانی را دارد و اگر بازی‌ها هم ادامه پیدا می‌کرد بازهم می‌توانستیم این عنوان را به دست بیاوریم. اما امیدوارم هرچه زودتر شرایط این ویروس در کشور کنترل شود و همه‌چیز به شرایط عادی بازگردد تا ما هم بتوانیم فعالیت خود را ازسر بگیریم و با برگزاری بازی‌ها هیجان را بین ورزشکاران و دوستداران شمشیربازی به وجود بیاوریم.

 * نویسنده :  آرش محمدی،  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار