• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سخنگوی وزارت خارجه روسیه:

آمریکا همچنان در سوریه به تروریست‌‌ها کمک می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: نظامیان آمریکایی در مناطق اشغال شده از خاک سوریه، نه تنها سلاح در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند، بلکه به آنها آموزش هم می‌دهند تا به خرابکاری و حمله در سایر مناطق سوریه بپردازند.

به گزارش «فرهیختگان»، به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده در مناطقی از خاک سوریه که توسط نیروهای آمریکایی اشغال شده، سلاح در اختیار گروه‌های تندرو قرار داده و حتی به تروریست‌ها آموزش می‌دهد.

زاخارووا گفت: «چنین الگویی عجیبی بسیار قابل توجه است: در مناطقی که آمریکایی‌ها در آنجا حضور دارند، نه تنها مبارزه با تروریست‌ها به پایان نرسیده ، بلکه برعکس، آنها به ادامه فعالیت خود ترغیب می شوند. برای مثال، اطلاعات موثقی در دست است که نیروهایی که منطقه امنیتی در اطراف التنف را در اشغال خود درآورده اند، همه می دانند که صحبت بر سر نظامیان آمریکایی‌ است، در حال آموزش و تامین تسلیحاتی تروریست‌های گروه‌های غیرقانونی در سوریه هستند. این کار برای انجام اقدامات خرابکارانه در سایر مناطق سوریه انجام می شود.»

به گفته وی، بر اساس گزارش رسانه‌های گروهی، چند روز قبل، نیروهای دولتی سوریه سه فرد تندرو را بازداشت کردند که تأیید کردند به دستور مربیان آمریکایی در حملات علیه اهداف روسی و سوری شرکت کرده‌اند.

این دیپلمات یادآور شد: «بدین ترتیب، حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی، آشکارا تشدید کننده مشکلات امنیتی در سوریه است و در مجموع  از این واقعیت می‌توان نتیجه گرفت که دستیابی به امنیت و ثبات پایدار در مناطق شمال شرقی سوریه، به طور کلی فقط بر اساس اصل حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور امکان پذیر خواهد بود.»

آمریکا از هر روشی برای رسیدن به اهداف اقتصادی خود استفاده می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی، پاسخ به سئوال دیگری گفت: «واشنگتن ترجیح می دهد که هیچ محدودیتی در انتخاب وسیله برای پیشبرد منافع اقتصادی خود، از جمله از طریق تحریم‌های غیرقانونی نداشته باشد. ایالات متحده کاملاً آشکارا منافع اقتصادی فرصت طلبانه خود را دنبال می‌کند. این تلاش در این جهت است: به دست آوردن جایگاه اصلی تامین کننده انرژی در اروپا. و برای رسیدن به این هدف واشنگتن از استفاده از هیچ ابزاری کوتاهی نمی‌کند.»

ماریا زاخارووا این مسئله را مورد توجه قرار داد که روز چهارشنبه، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از گنجاندن دو خط لوله "جریان شمالی-2" و "جریان ترکیه" در طرح تحریم‌های مربوط به قانون «تحریم‌ها علیه دشمنان آمریکا (CAATSA) خبر داد. وی افزود: «در حال حاضر حتی نزدیکترین متحدین آمریکا در اروپا هم اگر در این طرح‌های انرژی کاملاً تجاری مشارکت داشته باشند، دشمن ایالات متحده تلقی شده و مورد تهدید قرار خواهند داشت.»

این دیپلمات گفت: «همه اینها شبیه به فیلم‌های دوران جنگ سرد است. البته  سؤال اینجاست: آیا وزارت امور خارجه ماده 232 این قانون را خوانده است؟ ما خوانده ایم و از آنجا که بارها و بارها به شرکای آمریکایی خود درباره جزئیات بین المللی و قوانین داخلی آنها که به آنها اشاره می شود صحبت کرده‌ایم، بار دیگر آماده تکرار آن هستیم. در همین قانون آمده است که رئیس جمهور آمریکا می تواند فقط "با توافق با متحدین" تحریم‌ها را اعمال کند. راستش، کنجکاویم بدانیم که واشنگتن با کدام یک از متحدین اروپایی خود درباره چنین تصمیماتی توافق کرده است؟»/ تسنیم

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار