• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

سنتکام: ایران مانند گذشته تهدیدآمیز است

فرمانده سازمان آمریکایی سنتکام که تهران آن را تروریستی می‌داند، با ادعای اینکه ایران به قوت قبل برای آمریکا تهدیدآمیز است، اذعان کرد که ایران از توانمندی‌های نظامی قابل توجهی برخوردار است.

به گزارش «فرهیختگان»، «کنث فرانک مک‌کنزی» رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» می‌گوید ایالات متحده می‌تواند با تعداد کمتر نظامیان خود در عراق نیز فشار بر داعش را حفظ کند.

مک‌کنزی در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا»، درباره مذاکرات راهبردی که قرار است با دولت عراق در واشنگتن داشته باشند، ابراز امیدواری کرد که حضور نظامیان آمریکایی در این کشور ادامه یابد و بتوانند با بغداد به توافقی در این باره برسند.

وی مدعی شد: «ایران برای مدت‌هاست که سیاست تلاش برای اخراج آمریکا از صحنه عراق را دنبال می‌کند. معتقدم که آنها در بهار امسال احساس بسیار قوی داشتند که فرصت رسیدن به این هدف حاصل شده است. باور دارم که اکنون این موضوع برای آنها به بن‌بست رسیده و می‌بینند که دولت عراق چندان به آنها پایبند نیست».

فرمانده تروریست‌های آمریکایی در غرب آسیا با متهم کردن ایران به دست داشتن در حملات اخیر علیه پایگاه‌ها و نظامیان ایالات متحده در عراق، ادعا کرد: «ایران درک کرده که نمی‌تواند ما را از طریق سیاسی [از عراق] اخراج کند. پس باید تصمیم بگیرند؛ آیا می‌خواهند این کار را با توسل به زور انجام دهند؟ که از طریق نیروهای نیابتی که به خوبی نیز مجهز و مسلح هستند، خواهد بود. در واقع آنها در گذشته سربازان، تفنگداران، ملوانان و ارتشی‌های آمریکایی بسیاری را کشته‌اند».

مک‌کنزی در ادامه ادعاهای خود افزود: «به نظرم ایران به این فکر افتاده که مرزهای چیزهایی را که می‌تواند بر ما درد و رنج وارد کند، بیازماید. ما این موضوع را به دقت زیر نظر داریم. آن حملات تا کنون جزئی بودند ولی ما آنها را زیر نظر داریم زیرا می‌توانند به سرعت به مشکل بزرگی تبدیل شوند و ما البته آماده هستیم در صورت رخ دادن آن، واکنش نشان دهیم».

وی البته در ادامه کمی از متهم کردن مستقیم ایران به دست داشتن در این حملات عقب‌نشینی کرد و گفت: «حتی اگر آنها دستور نداده و نگفته باشند که [مثلا] امشب به آن پایگاه حمله کنید، باز هم از نظر اخلاقی مسئول هستند... دولت عراق نیز [به ما] کمک می‌کند و برای کاهش این حملات، بسیار تهاجمی و بسیار مفید بوده است. به نظرم به همین دلیل است که شاهد حملات کمتری به پایگاه‌های آمریکایی در مقایسه با چیزی که در هفته‌های گذشته دیدیم، هستیم».

این نظامی آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره کاهش نظامیان آمریکایی در عراق گفت: «بله ما می‌توانیم با تعداد کمتری نیرو در عراق کار [مبارزه با تروریسم] را انجام دهیم و این کاهش [نیرو] در مشور نزدیک با همگان انجام خواهد شد. البته نمی‌توانم درباره رقم دقیق آن صحبت کنم»./ فارس

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار