• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پروین‌پور از کارشناسان بازار مسکن در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی سنگ محک مجلس یازدهم است/ کار دشوار مجلس مقابل ذی‌نفعان پرقدرت

طرح جدید مجلس نشان می‌دهد نمایندگان مجلس یازدهم حداقل تا اینجای کار دلسوز مردم بوده‌اند، اما باید دید در ادامه آیا مجلس از پس ذی‌نفعان پرقدرت بازار مسکن برخواهد آمد و اساسا این مساله مطرح است که ببینیم مجلس چقدر در ادعاهای خود جدی است.

به گزارش «فرهیختگان»، افشین پروین‌پور از کارشناسان بازار مسکن درخصوص یکی از مهم‌ترین مصوبه‌های مجلس یعنی تصویب کلیات طرح مالیات بر خانه‌های خالی و اینکه آیا امیدی به اجرایی شدن و اثرگذاری این طرح‌ها دارد یا خیر؟ به «فرهیختگان» می‌گوید: «درخصوص بازار مسکن عملکرد هفت سال اخیر دولت روحانی به‌خوبی نشان می‌دهد که این دولت تمایل یا اراده‌ای برای ساماندهی بازار مسکن ندارد. مگر اینکه مجلس یازدهم پافشاری کند و این اتفاق بیفتد. کار فعلی مجلس یعنی تصویب کلیات مالیات بر خانه‌های خالی برای شروع بسیار خوب و قابل‌تقدیر است.»

وی معتقد است: «طرح جدید مجلس نشان می‌دهد نمایندگان مجلس یازدهم حداقل تا اینجای کار دلسوز مردم بوده‌اند، اما باید دید در ادامه آیا مجلس از پس ذی‌نفعان پرقدرت بازار مسکن برخواهد آمد و اساسا این مساله مطرح است که ببینیم مجلس چقدر در ادعاهای خود جدی است. مجلس قبلی کاملا همراستای دولت بود و واقعا هیچ اتفاقی نیفتاد. این مجلس تاکنون نسبت به مسائل مختلف حساس بوده است. اینکه شما می‌گویید برای ایجاد تغییرات اساسی چقدر می‌توان به مجلس یازدهم امیدوارم بود، باید بگویم باید صبر کرد که ببینیم عملکرد آنها در ماه‌های آتی چگونه است. برای مثال فرض کنید مجلس فعلی «قانون مالیات بر خانه‌های خالی» را تصویب و به دولت ابلاغ کند و وزارت راه و شهرسازی همانند دوره عباس آخوندی از اجرای آن سرپیچی کند، در آن صورت مساله‌ای که می‌تواند عیار صداقت و مردم‌داری مجلس یازدهم را عیان کند، مقاومت مجلس و عدم عقب‌نشینی آنها از مصوبه قانونی است که ماه‌ها برای آن وقت و آبرو گذاشته‌اند.»

وی افزود: «من تصورم این است که دولت چندان قصد ندارد همین قانون مالیات خانه‌های خالی را که مجلس می‌خواهد ارائه کند و اتفاقا هم اجرای آن به نفع بازار مسکن است را اجرا کند. همچنین باید توجه داشته باشیم بازار مسکن و به‌طور خاص خانه‌های خالی ذی‌نفعان پرقدرتی همچون بانک‌ها و برخی شرکت‌های خصولتی را دارد که ممکن است با لابی‌های خود مانع اجرای سریع‌تر این قانون شوند. پس مجلس کار سختی برای اجرای این طرح‌ها دارد و باز هم تاکید می‌کنم میزان مقاومت، ایستادگی و اصرار مجلس بر اجرای این قوانین می‌تواند محک جدی برای شعارهای عدالت‌محور آنان باشد.»

  * نویسنده: رحمت لطفی

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار