• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
اقبال شاکری در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

نخبگان زیادی درگیر «بسته اقتصاد مردمی» بوده‌اند/ در کمیسیون‌های تخصصی کار را با همراهی دولت شروع کردیم

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم گفت: ما برای تهیه این طرح‌ها علاوه‌بر نخبگان، صاحب‌نظران و نمایندگان بخش خصوصی، کاملا از ظرفیت‌ها، دیدگاه‌ها و توانمندی‌های بدنه اجرایی دولت کمک گرفتیم و می‌گیریم و معتقدیم نباید در خلأ تصمیم‌گیری شود که همین موضوع بهانه‌ای برای عدم اجرای طرح‌ها باشد.

به گزارش «فرهیختگان»، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم در پاسخ به چگونگی سازوکار و فرآیندهای انجام شده برای آماده‌سازی محورهای 5گانه «بسته اقتصاد مردمی» در مجلس با تاکید بر این نکته که همه کمیسیون‌ها در تهیه «بسته اقتصاد مردمی» نقش دارند، می‌گوید: «نخبگان زیادی از مرکز پژوهش‌ها تا مراکز دانشگاهی و... درگیر تهیه این طرح‌ها بوده‌اند. این موضوعاتی که آقای قالیباف در دو جلسه اخیر مطرح کردند، در اولویت‌های هر کمیسیون دیده می‌شود، بنابراین این موضوعات همزمان در همه کمیسیون‌ها درحال پیگیری بوده و جمع‌بندی کمیسیون‌ها درنهایت در صحن علنی ارائه خواهد شد و پس از چکش‌کاری‌های مختلف، به تصویب خواهد رسید. البته هر محور از این محورهای 5گانه که در کمیسیون‌های تخصصی درحال بحث و بررسی است، مشخص است که دارای اجزای مختلف هستند. برهمین اساس ممکن است موضوعات حول یک محور در چند کمیسیون تخصصی بحث و بررسی شود و درنهایت همه اینها در قالب محورهای 5گانه‌ای که گفته شده، به صحن علنی بیاید. همچنین این نکته را هم اضافه کنم آن چیزی که در رسانه‌ها از سوی ریاست مجلس مطرح شد، خلاصه و چکیده‌ای از طرح‌ها بود و موضوعات به تفصیل و با جزئیات بیشتر درحال بررسی هستند. مثلا ما در کمیسیون عمران موضوع مسکن را بررسی می‌کنیم، کمیسیون بودجه موضوع اصلاح ساختار بودجه و پروژه‌های عمرانی، کمیسیون اقتصاد موضوعات مربوط به معیشت و سیاست‌های حمایتی، صنعت و انرژی هرکدام بخش‌های تخصصی مرتبط با خود، کشاورزی و مسائل مربوط به امنیت غذایی در کمیسیون‌های ویژه، تجارت خارجی و موضوع عبور از تحریم‌ها و... هرکدام در کمیسیون‌های مرتبط بحث می‌شوند.»

وی گفت: «همچنین این را نیز اضافه کنم که فرآیند کار ما طوری است که کاملا با دستگاه‌های اجرایی گفت‌وگو می‌کنیم و وزرا و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در جلسات حضور پیدا می‌کنند. یعنی این‌طور نیست که ما در اتاق بسته‌ای نشسته باشیم و طرح‌هایی را بدهیم که دولت راضی و قادر به اجرای آنها نباشد. ما برای تهیه این طرح‌ها علاوه‌بر نخبگان، صاحب‌نظران و نمایندگان بخش خصوصی، کاملا از ظرفیت‌ها، دیدگاه‌ها و توانمندی‌های بدنه اجرایی دولت کمک گرفتیم و می‌گیریم و معتقدیم نباید در خلأ تصمیم‌گیری شود که همین موضوع بهانه‌ای برای عدم اجرای طرح‌ها باشد.»

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم افزود: «در مورد زمان تصویب محورهای 5گانه هم تاکید می‌کنم قرار نیست همه محورها در چند روز یا چند هفته و باهم به صحن علنی بیاید، بلکه هر بخش که آماده شد، به صحن خواهد آمد. البته برای ارائه هر طرح در صحن علنی باید مطمئن شویم که هرکدام از این طرح‌ها به قدر کافی در کمیسیون‌ها چکش‌کاری شده و ایرادات برطرف شده و با بدنه اجرایی دولت هم هماهنگ شده‌اند.»

* نویسنده: رحمت لطفی

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha