• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی انتقادی به تفاسیر روشنفکران

کدام مجادله با خدا چگونه ممکن است

مجادله در خدا کفر است، ولی مجادله با خدا لزوما و حتما «محاکمه» نیست. مجادله ابراهیم توسل به رحمت در برابر غضب الهی است و گفتن «ماهکذاالظن بک» است نه «ماذا اراد الله بهذا...». بین این معنای عارفانه ‌و نتیجه‌گیری روشنفکرانه فاصله بسیار است.

کدام مجادله با خدا چگونه ممکن است
0.00

به گزارش «فرهیختگان»، عبدالکریم سروش در سلسله جلسات «قرآن و انجیل»، به مناسبت بحث از داستان‌ابراهیم و ‌ایوب در قرآن و ‌تورات، مساله مجادله با خدا را از «ویژگی‌های ابراهیم» و «نشانه ایمان» دانسته و گفته است: «می‌توان با خدا احتجاج کرد و در کتاب و روزنامه به او اعتراض کرد، چه برسد به اعتراض به حکومت دینی.»(1)

گفتنی است پیش از این ابوالقاسم فنایی در یک گفت‌وگوی اینترنتی به‌مناسبت تحلیل قصه ابراهیم(ع) با اشاره به آیه جدال ابراهیم برای بیان چانه‌زنی اخلاقی با خدا در قرآن پرداخته و گفته بود: «ابراهیم در جایی با خداوند وارد مجادله می‌شود؛ یعنی دستوری را که خداوند درمورد عذاب قوم لوط صادر کرده به چالش می‌کشد و با خدا وارد گفت‌وگو و چانه‌زنی می‌شود و به یک معنا به خدا اعتراض می‌کند. جالب این است که خداوند نیز پس از نقل داستان مجادله ابراهیم با او، اصلا به‌خاطر این‌کار، ابراهیم(ع) را مذمت و توبیخ نمی‌کند و نمی‌گوید که ایمان تو ضعیف است یا تو به من اهانت و بی‌احترامی کردی، بلک