• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گفت‌وگوی «فرهیختگان» با طراح پوسترهای «فقط برای خدا»

داستان پوسترهای حاج قاسم

یک مساله خیلی مهم در پوسترهای «فقط برای خدا» توجه ویژه به زندگی حاج‌قاسم از منظری است که قبل از این کمتر دیده‌ایم. طراحان و ایده‌پردازان این پوسترها، سعی کرده‌اند سبک زندگی ایشان را در قالب داستان کوتاه برای مخاطب جذاب کنند.

به گزارش «فرهیختگان»،  به جملات روی پوسترها نگاه کنید،اینها داستان‌های کوتاهی است از زندگی و مرام شهید حاج‌قاسم سلیمانی. پوسترهای «فقط برای خدا» چند وقتی است در فضای مجازی دست به دست می‌شود که طرفداران زیادی پیدا کرده است. یک مساله خیلی مهم در این پوسترها توجه ویژه به زندگی حاج‌قاسم از منظری است که قبل از این کمتر دیده‌ایم. طراحان و ایده‌پردازان این پوسترها، سعی کرده‌اند سبک زندگی ایشان را در قالب داستان کوتاه برای مخاطب جذاب کنند. در گزارش امروز به سراغ ایده این کار که توسط حوزه هنری استان کرمان، انجام شده است، رفتیم و با طراح این پوسترها محمدرضا دوست‌محمدی صحبت کردیم.

 مردی که فقط برای خدا کار می‌کرد

احمد ایزدی که نویسنده این پوسترهاست، درخصوص ایده کار مجموعه پوستر «فقط برای خدا» می‌گوید: «پس از شهادت شهید حاج‌قاسم سلیمانی، یک موج رسانه‌ای ایجاد شد و مردم می‌خواستند این شهید عالی‌مقام را بهتر بشناسند و زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند «حاج‌قاسم سلیمانی یک مکتب است»، خاطرات همرزمان شهید حاج‌قاسم سلیمانی را بررسی کردم و از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درمورد شهید حاج‌قاسم سلیمانی متوجه شدم بعد نظامی این مکتب اصل نیست بلکه بعد انسانی آن اصل است. بعد انسانی مکتب شهید حاج‌قاسم سلیمانی در سیره عملی او نهفته است.» او ادامه داد: «با تبادل‌نظر و بحث و گفت‌وگو با تیم مجموعه این پروژه به این نتیجه رسیدیم با قلمی که ضمن وفاداری به اصل محتوای پیام که ظرافت‌های داستانی هم دارد، تعدادی از خاطرات شهید حاج‌قاسم سلیمانی را که واکنش او را در موقعیت‌های مختلف نشان می‌دهد، بازنویسی کنیم. قصد داشتیم حجم را کم کنیم تا مخاطب بتواند با کمترین زمان ممکن این آثار را که آثاری تلفیقی از کار قلم و هنر گرافیک هستند، بخواند و ببیند.»

ایزدی درباره منبع نوشته‌های این پوسترها می‌گوید: «منبع مجموعه پوستر «فقط برای خدا» منشوراتی است که پس از شهادت شهید حاج‌قاسم سلیمانی درمورد ایشان منتشر شده‌اند و ما برای هریک از این خاطرات یک راوی داریم، اما از زاویه‌ای دیگر به این خاطرات نگاه کردیم و با رعایت اصل امانت به بازآفرینی آن پرداختیم، ‌طوری که به اصل مطلب و پیام اصلی خاطره هیچ ضربه‌ای وارد نشود.»

این نویسنده کرمانی درخصوص نحوه انتخاب نام برای این مجموعه پوستر گفت: «با توجه به اینکه این مجموعه شامل روایاتی از سیره عملی و اخلاقی شهید حاج‌قاسم سلیمانی است و همچنین برگرفته از کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند: «حاج‌قاسم سلیمانی فقط برای خدا کار می‌کرد.» درنهایت نام «فقط برای خدا» برای این مجموعه انتخاب شد. پس از صرف زمان بسیار مبنی براینکه این مجموعه در چه بستری منتشر شود، درنهایت تیم این پروژه به این نتیجه رسید که انتشار در فضای مجازی بازخورد بهتری خواهد داشت.»

او معتقد است باید نهضت داستان‌نویسی مبتنی بر دفاع مقدس ایجاد شود و نیاز است مکتب شهید حاج‌قاسم سلیمانی و سیره‌ عملی ایشان را که یک مکتب انسانی، انسان‌ساز است، هنرمندان و نویسندگان حفظ کرده و با هنر خودشان به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

ایزدی در پایان ضمن قدردانی از تمام کسانی که در به‌ سرانجام رسیدن پروژه مجموعه پوستر «فقط برای خدا» نقش داشتند، گفت: «از «گروه پژوهشی مقاومت» که در جمع‌آوری و رساندن مستندات به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم و استقبال بی‌نظیر مخاطبان از ده‌گانه اول «فقط برای خدا» نشان داد شکر خدا و با عنایت شهید حاج‌قاسم سلیمانی کار خوبی شده است و امیدواریم کارهای بعدی را هم بتوانیم انجام بدهیم.»

  نگاهی به زندگی شهید سلیمانی با داستان‌های کوتاه

محمدرضا دوست‌محمدی متولد ۱۳۵۵، مدرس دانشگاه، طراح گرافیک، تصویرساز و کارتونیست ایرانی است. او دارای مدرک کارشناسی ارتباط تصویری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و نیز مدرک کارشناسی‌ارشد انیمیشن از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است. دوست‌محمدی طراح جلد بیش از ۴۰۰ شماره از هفته‌نامه همشهری جوان بوده و مدیریت بخش تصویرسازی روزنامه جام‌جم، سردبیری مجله جدید و مدیریت هنری مجلات سروش جوان و همشهری جوان را در کارنامه اجرایی خود دارد. تصویرسازی چند اثر برای پروژه بزرگ‌ترین دیوارنگاره ایران در میدان ولیعصر نیز ازجمله آثار مطرح اوست.

او درباره خلق این اثر به «فرهیختگان» گفت: «این کار سفارش بچه‌های حوزه هنری کرمان بود. ایده خودشان بود و با من تماس گرفتند و گفتند ما یک‌سری داستان کوتاه از شیوه زندگی و منش حاج‌قاسم داریم و از شما می‌خواهیم روی این داستان‌ها تصویرسازی کنید.»

دوست‌محمدی درمورد تعداد این پوسترها می‌گوید: «سری اول 10 پوستر بود که سه ماه پیش منتشر شد و سری دوم هم حدود 9 پوستر که به‌تازگی منتشر شده است.»

او درباره تفاوت این کار که برای حاج‌قاسم انجام شده با پوسترهای دیگری که طراحی کرده است، می‌گوید: «اول باید بگویم من فقط تصویرهای پوستر را طراحی کرده‌ام و قرار گرفتن متن روی پوستر کار دوستان دیگری است. همانجور که شما گفتید، شخصیت حاج‌قاسم آنقدر بزرگ و جامع بود که همه آدم‌ها با هر طرز تفکری، ایشان را دوست داشتند و همه از شهادت‌شان ناراحت شدیم. فکر می‌کنم این حداقل کاری بود که از دستم برای شناخت بیشتر مردم از نوع سبک زندگی حاج‌قاسم برمی‌آمد تا شرمنده ایشان نباشم. از این جهت من خودم در زمان کار استرسی داشتم که نکند کار خوب از کار درنیاید. البته این را هم بگویم که ما هر کاری کنیم، نمی‌توانیم زحماتی که ایشان کشیدند را جبران کنیم. تمام تلاشم را کردم که کار را خوب و با استاندارد انجام بدهم.»

درباره بازخوردهای این پوسترها که می‌پرسم، می‌گوید: «من در فضای اینستاگرام نیستم. اما دوستانم که هستند. بازخوردهای خوبی را در این چند وقت به من اطلاع دادند. بعد از انتشار خیلی‌ها گفتند که کار خوبی شده است. البته آمار درستی ندارم. به‌طور نسبی می‌توانم بگویم دوستان و اطرافیان از کار تعریف کردند.»

او در پایان می‌گوید: «به نظرم بهترین کاری که می‌شود برای معرفی حاج‌قاسم انجام داد همین کارهای کوتاه است که برخی از  آنها به صورت فیلم کوتاه یا به شکل سخنرانی از ایشان به دست ما می‌رسد و می‌تواند کمک کند که بفهمیم شیوه زندگی ایشان چطور بوده است. یکی از مشکلات ما این است که ممکن است به خاطر رفتن به محل کار بارها از اتوبان‌های مختلف مثل همت یا همین اتوبان سردار سلیمانی و بقیه عبور کنیم و به گوش‌مان اسم این اتوبان‌ها بخورد اما تا روزی که متوجه نشویم منش شهید همت چه چیزی بود؟ ممکن است بارها از آنجا عبور کنیم و اتفاقی در وجودمان نیفتاد. دیگر بزرگان هم همین قضیه برایشان صادق است. مثل شهید همت، شهید بهشتی، تا منش آنها را پیدا نکنیم و ندانیم که در لحظه‌لحظه زندگی‌شان چه کاری انجام می‌دادند، نمی‌توانیم در زندگی‌مان روش آنها را پیاده کنیم. برای همین کارهایی مثل این پوستر که حالت داستان کوتاه دارد و وقت زیادی از مخاطب نمی‌گیرد، می‌تواند خیلی موثر باشد و ما را با زندگی این شهدا بیشتر آشنا کند.»

   نویسنده :  عاطفه جعفری،روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار