• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
آخرین آمارها از نشر دانشگاهی در دنیا

بحران ناشران دانشگاهی جهانی است

سال‌هاست که با رواج استفاده از اینترنت و دسترسی گسترده کاربران به این منبع اطلاعاتی غنی، بسیاری از انتشارات دانشگاهی در دنیا از نظر چاپ اثر ضعیف‌تر شده‌اند به‌طوری‌که وضعیت کنونی آنها تقریبا به بحران نزدیک می‌شود.

بحران ناشران دانشگاهی جهانی است
0.00

به گزارش «فرهیختگان»، بسیاری از دانشگاه‌های دنیا دارای انتشارات هستند که به این واسطه کتاب‌ها، ژورنال‌ها، مجلات، مقاله‌های علمی و پایان‌نامه‌های دانشجویی را منتشر می‌کنند. به‌عبارتی، نقش مهم انتشارات دانشگاهی را نمی‌توان در ارتقای اعتبار علمی یافته‌ها با حمایت از سردبیران در فرآیند انتشار مقالات و ژورنال‌ها، اطمینان از توزیع و بایگانی موارد منتشرشده با همکاری شرکا و به‌ویژه کتابخانه‌های دانشگاهی نادیده گرفت. انتشارات دانشگاه در قالب این فعالیت‌ها به ساختن، حفاظت و نگهداری از یکپارچگی دانش علمی کمک می‌کنند که هدف آن، تلاش عاقلانه برای پیشرفت بشر است. به بخشی از نانوشته خروجی انتشارات دانشگاهی که هرگز به‌طور رسمی منتشر نمی‌شود اما از آنها پرینت گرفته شده و در فضای اینترنت منتشر می‌شود، «ادبیات خاکستری» اطلاق می‌شود. این نوشته‌ها به‌راحتی از طریق مجازی و به‌واسطه ناشران قابل دسترسی و استفاده نیستند و معمولا افراد زیادی از آن استفاده نمی‌کنند. درواقع، این نوشته‌ها، متون چاپ‌شده در سطح دانشگاهی، دولتی و سازمان‌های مختلف صنعتی و تجاری است که ناشران تجاری کنترل یا دسترسی به آنها ندارند. بیشتر ژورنال‌ها و مجلات علمی و بسیاری از کتاب‌های علمی و دانشگاهی برای انتشار مبتنی‌بر داوری دقیق یا داوری سرمقاله برای کسب شرایط لازم هستند. بیشتر قوانین مشخص دانشگاهی و آکادمیک ژورنال‌های شخصی و رسانه‌های دیگر را برای انتشار دراختیار دارند اگرچه، بسیاری از ژورنال‌های دانشگاه میان‌رشته‌ای هستند و کارهایی را در رشته‌ها و زیرمجموعه‌های متمایزی منتشر می‌کنند. البته، معمولا ژورنال‌های موجود را به بخش‌های خاصی تقسیم‌بندی می‌کنند تا در رشته‌های خاص منتشر شوند.

انتشارات دانشگاه‌ها در گذر سال‌‎ها تغییراتی را پشت‌سر گذاشته‌اند و در سال‌های اخیر با توجه به رشد چشمگیر شبکه‌های اینترنتی و نفوذ اینترنت در دنیا، فعالیت انتشارات دانشگاه‌ها از نشر کتاب‌های چاپی به نشر الکترونیکی تغییر شکل داده است. مدل‌های تجاری هم در فضای الکترونیک بسیار متفاوت شده‌اند. از اوایل دهه 1990 میلادی، مجوز چاپ منابع الکترونیک به‌ویژه ژورنال‌ها بسیار مرسوم شد. یکی از ویژگی‌هایی که نسخه‌های چاپ الکترونیکی ژورنال‌ها و مجلات به‌همراه دارد و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته، قابل دسترس بودن و آزاد بودن استفاده از آنها در فضای اینترنت است. در چاپ ژورنال‌هایی که دسترسی به آنها آزاد است، مقاله منتشرشده در ژورنال به‌طور رایگان ازسوی ناشر در فضای اینترنت گذاشته شده و کاربران می‌توانند به آن دسترسی نامحدود داشته باشند و از آن استفاده کنند. در این میان، در هر دو حالت ژورنال‌های منبع باز و بسته، نویسنده ژورنال هزینه آماده‌شده مقاله و چاپ آن را متقبل می‌شود؛ بنابراین به‌جای اینکه خواننده‌ها هزینه‌ها را پرداخت کنند، محقق یا سرمایه‌گذار کار، تمام هزینه‌ها را برعهده می‌گیرد. البته بسیاری از ژورنال‌های منبع باز یا بسته فرآیند چاپ و انتشار را بدون این هزینه‌ها پشت‌سر می‌گذرانند. ای