• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

6 هـزار نظام موضـوع به طرح پایش اضافه خواهد شد/ انتخاب هزار پروپوزال ارشد و دکتری از سامانه پایش

رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید تاکنون هشت درصد از کل پایان‌نامه‌های دانشجویان به‌طور اتوماتیک در سامانه طرح پایش تعریف شده است.

6 هـزار نظام موضـوع به طرح پایش اضافه خواهد شد/ انتخاب هزار پروپوزال ارشد و دکتری از سامانه پایش
0.00

به گزارش «فرهیختگان»، امروزه پایان‌نامه‌ها به‌مثابه نسخه‌های بی‌ارزشی هستند که فقط به درد مطالعه دانشجو برای مرور منابع یک پایان‌نامه می‌خورد و هیچ مشکلی را از جامعه و صنعت حل نمی‌کند؛ پایان‌نامه‌هایی که در گوشه‌وکنار کتابخانه‌ها زیاد دیده‌ایم. البته در سال‌های اخیر گام‌هایی از طرف دانشگاه‌ها برای برقراری ارتباط با صنایع برداشته شده، اما این مساله در ابتدای راه است و نیاز به همکاری دوطرف و شناخت از توانایی‌های هریک از دیگری دارد. با این اوصاف دانشگاه آزاد اسلامی مدتی است که به این موضوع ورود کرده و تلاش دارد این خلأ را جبران کند. طرح پایش یا همان «پژوهش اثربخش یکپارچه شبکه‌ای» راهکاری است که دانشگاه آزاد برای پرکردن این خلأ انتخاب کرده است.

بیش از یک سال از راه‌اندازی طرح پایش می‌گذرد؛ طرحی که قرار است با پایان‌نامه‌ها و رساله دکتری، دانشجویان را به‌سمت حل مشکلات صنایع سوق دهد و هدف اصلی آن تبدیل چالش‌های کلان کشور به زمینه‌های پژوهشی است. درواقع براساس این طرح فعالیت‌های علمی و پژوهشی باید برمبنای سیاست‌های کشور طراحی شوند و دانشگاه باید با جهت‌دهی رسالت اصلی خود که همان آموزش و پژوهش است، بتواند با ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب، بخشی از مشکلات و موانع جامعه را برطرف کند.

در یک سال گذشته موضوعات زیادی در این سامانه بارگذاری و با همفکری استادان و صاحبان صنایع موضوعات پژوهشی زیادی نیز استخراج شده است. این نظام موضوعات توسط اساتید و صنایع انتخاب می‌شود، اما دانشجویان نیز ازطریق استادان خود می‌توانند پیشنهادهای خود را مطرح کنند. درواقع اگر استاد آن نظام موضوع را بپسندد و منطقی پشت آن باشد، می‌توان آن را نیز به سامانه اضافه کرد. در سامانه طرح پایش موضوعات زیادی درخصوص بیماری کرونا تعریف شده و قرار است موضوعات مرتبط با کرونا نیز به سامانه طرح پایش اضافه شود.

محمدعلی اکبری، رئیس دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید تاکنون هشت درصد از کل پایان‌نامه‌های دانشجویان به‌طور اتوماتیک در سامانه طرح پایش تعریف شده است. به گفته او، در کارشناسی ارشد هشت درصد و در مقطع دکتری نیز هشت درصد پایان‌نامه‌ها براساس طرح پایش انتخاب شده‌اند. او می‌گوید: «تاکنون به‌طور کلی 10 هزار و 632 پروپوزال ارشد ارائه شده که از این تعداد 850 پروپوزال براساس طرح پایش انتخاب شده است. همچنین سه هزار و 41 پروپوزال دکتری داریم که از این تعداد 257 پروپوزال در برنامه پایش بوده است.»

علی‌اکبری معتقد است حل مشکلات صنایع وظیفه دانشگاه است و اینکه صنعت از راهکار دانشجویان استفاده می‌کند یا خیر، موضوعی است که مسئولان نظام باید در این خصوص تصمیم‌گیری کرده و صنعت را وادار کنند تا از این راهکارها استفاده کند. او می‌گوید: «وظیفه ما تولید علم نافع برای جامعه است و حمایت صنعت از دانشجویان نیز موضوعی قابل‌حل است.» مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

    انتخاب هزار پروپوزال ارشد و دکتری از سامانه پایش

بیش از یک سال از آغاز فعالیت طرح پایش می‌گذرد؛ درحال حاضر آمار کاملی از تعداد پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری که تاکنون براساس پایش انتخاب شده در دست دارید؟

در کارشناسی ارشد هشت درصد و در مقطع دکتری نیز هشت درصد پایان‌نامه‌ها بر اساس طرح پایش انتخاب شده‌اند. تاکنون به‌طور کلی 10 هزار و 632 پروپوزال ارشد توسط دانشجویان ارائه شده که از این تعداد 850 پروپوزال براساس طرح پایش انتخاب شده است. همچنین سه هزار و 41 پروپوزال دکتری نیز داریم که از این تعداد 257 پروپوزال در برنامه پایش بوده است. به‌عبارتی، هشت درصد از کل پایان‌نامه‌ها بدون اینکه ما کار خاصی انجام دهیم، به‌طور اتوماتیک در برنامه علمی پایش آمده است.

یکی از اهداف پایش، کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی است. به‌نظر شما اگر پایان‌نامه‌ها به‌صورت عملی مشکلی را از صنعت حل کنند، چه ضمانتی وجود دارد که صنعت از دانشجویان حمایت کند؟

دانشجویان در صنعت حضور دارند و ضمانتش این است که آنها در این داستان حضور دارند. به‌طور مثال ذوب‌آهن اصفهان مشکلات خود را مطرح کرده است و اگر به‌دنبال این نبود تا از پایان‌نامه دانشجویان برای حل مشکلات خود استفاده کند، قطعا به‌سراغ پایان‌نامه‌های دانشجویان نمی‌آمد و این موضوعات را مطرح نمی‌کرد. مثلا افرادی که در ذوب‌آهن اصفهان دارای مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس به بالا هستند، می‌توانند با پایان‌نامه‌هایی که در واحد نجف‌آباد یا سراسر کشور ارائه می‌شود، به‌عنوان مشاوران مهارتی با دانشجویان همکاری کنند. به‌عبارتی، افرادی از صنعت ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان مشاوره مهارتی دانشجویان انتخاب می‌شوند و این مشکلات را با دانشجویان و اساتید در میان گذاشته و حل آنها را پیگیری می‌کنند.

    وظیفه‌مان تولید علم نافع برای جامعه است

نکته دیگر اینکه وظیفه ماست تا مشکلی از صنعت را حل کنیم و اینکه صنعت از راهکار دانشجویان استفاده می‌کند یا خیر، موضوعی است که مسئولان نظام باید در این‌خصوص تصمیم‌گیری کرده و صنعت را وادار کنند تا از این راهکارها استفاده ک