• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
چرا ظریف به سوالات اصلی جواب نداد؟ منشا سر و صدای بی‌فایده مجلس کجاست؟

بر سر آمریکا فریاد بزنید

ظریف به‌وضوح دید که دیگر خبری از کثرت نمایندگان حامی دولت نیست و اکنون این جمع منتقدان هستند که با هر اظهارنظر فاصله‌دار وی از واقعیات، به اعتراض برمی‌خیزند و مطالبه سخن گفتن مستند به وقایع میدانی و حقایق دارند.

بر سر آمریکا فریاد بزنید
0.00

به گزارش «فرهیختگان»، اولین مواجهه وزیر امور خارجه و مجلس یازدهم صبح روز گذشته در صحن بهارستان به‌وقوع پیوست و  محمدجواد ظریف که به‌منظور ارائه گزارشی درباره تحولات بین‌المللی و عملکرد دستگاه سیاست خارجی در این تحولات در صحن دوره یازدهم بهارستان حاضر شده بود، به‌وضوح دید که دیگر خبری از کثرت نمایندگان حامی دولت نیست و اکنون این جمع منتقدان هستند که با هر اظهارنظر فاصله‌دار وی از واقعیات، به اعتراض برمی‌خیزند و مطالبه سخن گفتن مستند به وقایع میدانی و حقایق دارند.

دیروز محمدجواد ظریف پس از آنکه برای بار دوم پشت تریبون قرار گرفت با اخطارهای نمایندگانی مواجه شد که می‌گفتند او حاضر نیست پاسخ‌های صریح، روشن، شفاف و درستی به سوالات مجلس بدهد، نمایندگان معتقد بودند محمدجواد ظریف می‌خواهد ایرادات خود را با برخی سخنان مقام معظم رهبری بپوشاند و از تن دادن به حقیقت طفره رود.

جلسه جنجالی روز گذشته مجلس که با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی مواجه شده بود و حتی باعث شد برخی رسانه‌های حامی دولت در انتقاد از مجلس به بیانیه‌نویسی روی بیاورند، بستری برای پرداختن به مسائلی بود که تا کنون کمتر در صحن مجلس به دقت مورد توجه قرار گرفته و بررسی می‌شد. نوع تعامل دستگاه دیپلماسی با کشورهای مختلف، موضوع برجام، روابط ایران با کشورهای اروپایی و برخی مسائل منطقه‌ای ازجمله محورهای بحث نمایندگان و گزارشی بود که محمدجواد ظریف در صحن علنی مجلس ارائه کرد.  ناگفته نماند در این جلسه تنی چند از نمایندگان در میان اظهارات محمدجواد ظریف معترضانه و با فریاد لب به سخن گشودند که البته با تذکر رئیس‌مجلس مبنی‌بر رعایت قانون و تاکید بر لزوم اظهارنظر و بیان اخطار در فرصت قانونی برای هرکدام از نمایندگان همراه بود. اتفاقی که به‌نظر می‌رسد باعث شد بخش مهمی از سوالات مهم و کلیدی نمایندگان از وزیر امور خارجه به حاشیه رفته و برون‌دادی متفاوت از آنچه شأن مجلس است در افکار عمومی انعکاس یابد. در ادامه روایتی از مهم‌ترین موضوعات و سوالات مطرح شده در جلسه روز گذشته مجلس از نظر می‌گذرد.

سرفصل های مهم این گزارش به شرح ذیل است:

* کجای اقتصاد ایران ایستاده‌اید؟

* اصرار بی‌جا بر رابطه با اروپا

* انفعال در مواجهه با آمریکا

* ماجرای امنیتی‌سازی اقتصاد

* کدام موضوعات را در داخل نگه‌داشتید؟

* استعفای نابهنگام و ادعای هماهنگی با سردار سلیمانی

* محمدجواد نیک‌بین، نماینده مجلس شورای اسلامی: ظریف می‌خواهد ایرادات خود را زیر لوای رهبری مخفی کند

مشروح گزارش «فرهیختگان» از حضور محمدجواد ظریف در مجلس و حواشی مربوطه را «اینجا» بخوانید.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار