• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سرپرست تیم وزنه‌برداری دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

علوم‌وتحقیقات را برای اردوی تیم‌های ملی آماده می‌کنیم

حفظ جایگاه دوم کار سختی است

برای اینکه ورزشکاران تیم‌های علوم‌وتحقیقات بتوانند در روزهای تعطیلی ورزش آمادگی جسمانی خود را حفظ کنند مربیان ما با تمریناتی که به‌صورت مجازی برای بازیکنان درنظر می‌گیرند توانسته‌اند این ورزشکاران دانشجو را به فضای ورزش نزدیک و آنها را مهیای شروع تمرینات کنند.

علوم‌وتحقیقات را برای اردوی تیم‌های ملی آماده می‌کنیم
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ، با وجود اینکه بسیاری از ورزش‌ها با نظر مثبت ستاد مبارزه با کرونا در ورزش بازگشایی مجدد شده‌اند و فعالیت‌های خود را از سر گرفته‌اند اما هنوز بسیاری از ورزش‌ها هستند که به‌دلیل ریسک بالا و خطر شیوع ویروس کرونا در حالت تعطیلی به‌سر می‌برند و اجازه برگزاری بازی‌ها و تمرینات تخصصی را کسب نکرده‌اند.

با این حال ورزش‌های غیررزمی و انفرادی توانسته‌اند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کار خود را آغاز کنند تا این امید وجود داشته باشد که با عادی‌تر شدن شرایط این ویروس در کشور و خفیف‌تر شدن آن، همه‌چیز به حالت عادی برگشته و ورزشکاران و ورزش‌دوستان بتوانند بدون هیچ محدودیتی از ورزش مورد علاقه خود لذت ببرند.

برای آگاهی از شرایط تیم‌ها و اماکن ورزشی و همچنین تیم وزنه‌برداری دانشگاه آزاد با فرشاد غزالیان، مدیرکل تربیت‌بدنی علوم‌وتحقیقات و سرپرست وزنه‌برداری دانشگاه آزاد دقایقی هم‌کلام شدیم که ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

ابتدا از شرایط ورزش در دانشگاه آزاد بگویید، در این روزهای کرونایی چه اقدامات ورزشی‌ای برای دانشجویان و ورزشکاران صورت گرفته است؟

با توجه به اینکه اعتقاد ما در دانشگاه بر این است که ورزش تعطیل‌شدنی نیست و البته به‌دلیل شرایط خاصی که ویروس کرونا در جامعه حاکم کرده ما به طراحی سامانه‌ای اقدام کردیم که ورزشکاران و مربیان در آن عضو هستند و برای اینکه ورزشکاران تیم‌های علوم‌وتحقیقات بتوانند در روزهای تعطیلی ورزش آمادگی جسمانی خود را حفظ کنند مربیان ما با تمریناتی که به‌صورت مجازی برای بازیکنان درنظر می‌گیرند توانسته‌اند این ورزشکاران دانشجو را به فضای ورزش نزدیک و آنها را مهیای شروع تمرینات کنند. البته ما براساس پروتکل‌هایی که ستاد مبارزه با کرونا در ورزش اعلام می‌کند، ورزش‌هایی را که مجوز فعالیت دارند هم آزاد می‌کنیم.

امکانات سخت‌افزاری که برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی مورد نیاز است تهیه شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؟

با توجه به تفاهمنامه خوبی که چندی‌قبل بین واحد علوم‌وتحقیقات و کمیته ملی المپیک به امضا رسید قرار است به‌زودی تیم‌های مختلف ورزشی در سطح ملی از امکانات ورزشی این واحد و ارتفاعات آن که فواید زیادی برای ورزشکاران دارد، استفاده کنند و به همین جهت ما تمام تدابیر لازم را برای رعایت پروتکل‌ها ازجمله فاصله‌گذاری، فضای تمرینی و همچنین ضدعفونی کردن ورزشکاران و محیط‌های ورزشی انجام داده‌ایم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

پس با این اوصاف هنوز اماکن ورزشی در دانشگاه آزاد بازگشایی نشده و درحالت تعطیل به‌سر می‌برند.

ما سالن بدنسازی مجموعه را بازگشایی کرده‌ایم و این براساس مجوزی بود که به ورزش‌های انفرادی و کم‌ریسک داده شد. البته برای استفاده از این فضا هم باید ورزشکاران از دستکش استفاده کنند و بحث ضدعفونی این سالن هم مدنظر است. این سالن آماده است دراختیار کارمندان، اساتید و همچنین دانشجویانی که در مجموعه تردد دارند قرار بگیرد اما سالن‌های دیگری که مربوط به رشته‌های رزمی و... است به‌دلیل تصمیمات مسئولان همچنان تعطیل است.

کمی هم به شرایط تیم وزنه‌برداری که شما سرپرست آن هستید بپردازیم. خبری از آغاز فصل جدید این بازی‌ها شده است؟

در ابتدا باید از تلاش تمام افرادی که باعث شدند این تیم در لیگ وزنه‌برداری جایگاه نایب‌قهرمانی را کسب کند تشکر کنم. از ریاست محترم دانشگاه آزاد تا اعضای کادرفنی و بازیکنان تلاش زیادی کردند تا این تیم بتواند در این جایگاه قرار بگیرد. درخصوص فصل جدید هم باید بگویم هفته گذشته فدراسیون وزنه‌برداری نامه‌ای به تیم‌ها ارسال کرد تا آنها آمادگی خود را برای شروع مسابقات اعلام کنند و ما هم این موضوع را با لشگری، ریاست تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد مطرح کردیم که اتفاقا خیلی هم مورد استقبال او قرار گرفت. بنا بر این است که هفته آینده جلسه‌ای در دانشگاه برگزار کنیم تا برنامه‌ریزی‌ها برای حضور پرقدرت در رقابت‌های فصل بعد صورت پذیرد.

سیاستگذاری‌ها برای وزنه‌برداری به چه ترتیب است؟ آیا برای ارتقای رتبه دومی تلاش می‌کنید یا چشم به حفظ این جایگاه دارید؟

به دست آوردن موفقیت مشکل است اما حفظ آن موفقیت به‌مراتب مشکل‌تر است. به همین جهت ما کار سختی در فصل آتی داریم و تا همین‌جا هم کار بزرگی کردیم که در حضور تیم‌هایی که سالیان سال است در لیگ وزنه‌برداری حضور دارند توانسته‌ایم روی سکوی دومی بایستیم. اما مطمئنا در ابتدا حفظ و در ادامه ارتقای این جایگاه در برنامه‌های دانشگاه آزاد قرار دارد.

 * نویسنده: آرش محمدی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار