• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رقبای راحت‌تر رئال‌مادرید نسبت به بارسا در هفته‌های پایانی

جام به برنابئو نزدیک‌تر است

هرچقدر رئال‌مادرید با خیالی آسوده و آرامش به بازی‌هایش ادامه می‌دهد، درسوی مقابل بارسا غرق در حاشیه و مشکلات است و با این شرایط کار برای ستین و تیمش در 6 دیدار باقی‌مانده به‌مراتب سخت‌تر نسبت به رئال است.

جام به برنابئو نزدیک‌تر است
0.00

به گزارش «فرهیختگان»، مطابق انتظار، رئال‌مادرید توانست 3 امتیاز دیدار برابر اسپانیول را نیز کسب کند تا صدر جدول را از بارسلونا پس گرفته و با اطمینان‌خاطر بیشتری به‌سوی فتح لالیگا قدم بردارد. رئالی‌ها در تاریخ رویارویی‌های خود برابر تیم‌های مختلف اسپانیایی، حالا بیشترین برد را برابر اسپانیول دارند اما در دیدار یکشنبه‌شب به‌سختی و با درخشش کریم بنزما توانستند میزبان خود را شکست دهند. پاس پشت‌پای استثنایی مهاجم فرانسوی برای کاسیمیرو، 3 امتیاز حساس این بازی را به حساب شاگردان زیدان واریز کرد و آنها حالا برتری خود نسبت به بارسا را به 2 امتیاز افزایش داده‌اند. در فاصله 6 هفته مانده به پایان رقابت‌ها‌، جبران این 2 امتیاز برای بارسا غیرممکن نیست اما نگاهی به دیدارهای باقی‌مانده رئال نشان می‌دهد آنها می‌توانند امید زیادی به فتح لالیگا داشته باشند. رئال اگر حتی یکی از دیدارهای آینده خود را نیز با تساوی به پایان برساند بازهم شرایط بهتری نسبت به رقیب دارد چراکه با توجه به قانون لالیگا و اینکه در شرایطی که امتیازات مساوی باشد، بازی رودررو ملاک تعیین قهرمان خواهد بود، رئال به لطف برتری در ال‌کلاسیکوی برگشت بازهم صدر جدول را در اختیار خواهد داشت. ازسوی دیگر امشب بارسا برابر اتلتیکومادرید به میدان می‌رود و رئال به لطف تیم همشهری برای متوقف‌کردن آبی‌واناری‌ها امید زیادی دارد.

    امید به هفته پایانی

شاگردان زیدان در بازی‌های بعدی خود به ترتیب برابر ختافه، بیلبائو، آلاوس، گرانادا، ویارئال و لگانس به میدان می‌روند. در میان این تیم‌ها شاید مصاف با ختافه و ویارئال که در رده‌های پنجم و ششم جدول قرار دارند دشوارتر از سایر مسابقات باشد اما با توجه به اینکه هر دو مسابقه در زمین رئال برگزار می‌شود، آنها شرایط بهتری نسبت به حریفان دارند. مصاف با بیلبائو نیز می‌تواند برای کهکشانی‌ها دردسرساز باشد چراکه در دیدار رفت در برنابئو نیز دو تیم به تساوی بدون گل رسیدند. رئال اگر بتواند در 5 بازی بعدی‌اش امتیازات لازم را جمع‌آوری کند در هفته پایانی و مقابل لگانس که به احتمال زیاد تا آن زمان سقوطش به دسته پایین‌تر قطعی شده است، می‌تواند برد آسانی کسب و جشن قهرمانی را در زمین حریف برپا کند.

زین‌الدین زیدان، سرمربی رئال پس از دیدار یکشنبه‌شب سعی داشت فشار را از روی تیمش بردارد و گفت از حالا تیمش را قهرمان نمی‌داند و سرنوشت لالیگا در هفته پایانی مشخص می‌شود. او درباره این دیدار گفت: «اسپانیول تیم قعرنشین جدول است اما ما به‌سختی تلاش کردیم تا توانستیم آنها را شکست دهیم. آنها نمایشی عالی در زمین داشتند اما مهم این بود که توانستیم این بازی را ببریم. اسپانیول در نیمه نخست به‌خوبی دفاع می‌کرد و کار ما برای رسیدن به دروازه آنها سخت بود اما در نیمه دوم از نظر فیزیکی به حریف برتری داشتیم و درنهایت بازی را بردیم. هنوز قهرمانی ما قطعی نشده است و نباید به حرف‌هایی که در این زمینه زده می‌شود توجه کنیم. فکر می‌کنم تکلیف قهرمان در هفته آخر مشخص می‌شود و تا آن زمان رقابت برای قهرمانی ادامه خواهد داشت. از همین مسابقه مشخص است که هیچ مسابقه‌ای در لالیگا راحت نیست و حتی کسب امتیاز از تیم آخر جدول هم سخت است. آخرین باری که قهرمان شدیم را به‌خوبی به یاد دارم و در آن زمان هم در هفته آخر تکلیف لیگ مشخص شد. از آن زمان تاکنون چیز زیادی تغییر نکرده است. پیروزی در 5 مسابقه پشت‌سر هم اصلا راحت نیست، نه‌تنها از نظر شرایط بدنی بلکه از لحاظ آمادگی روحی و روانی نیز دشوار است.»

او بیش از همه این برد را مدیون درخشش بنزما است که فصلی درخشان را در ترکیب رئال سپری می‌کند و با زدن 17 گل در لالیگا و 22 گل در تمامی رقابت‌ها نقش مهمی در موفقیت تیمش در این فصل داشته است. آمار او در این فصل فراتر از انتظار بوده و توانسته روی 41 درصد گل‌های تیمش در لالیگا تاثیرگذار باشد. نزدیک‌ترین بازیکن به آمار او تونی کروس است که 6 گل و 9 پاس گل در کارنامه‌اش ثبت شده و همین اختلاف، تاثیر زیاد این ستاره فرانسوی را در اوج‌گیری تیمش نشان می‌دهد. بازگشت مصدومان رئال دست زیدان را برای انتخاب نفراتش بازتر کرده و او دستش برای تغییرات در تیمش و جابه‌جایی بازیکنان و استراحت دادن به آنها بازتر است. با این شرایط بعید است او فرصت به‌دست‌آمده برای حفظ صدرنشینی و فتح لالیگا را به‌راحتی از دست بدهد.

  بحران در نوکمپ

هرچقدر رئال‌مادرید با خیالی آسوده و آرامش به بازی‌هایش ادامه می‌دهد، درسوی مقابل بارسا غرق در حاشیه و مشکلات است و با این شرایط کار برای ستین و تیمش در 6 دیدار باقی‌مانده به‌مراتب سخت‌تر نسبت به رئال است. آنها امشب در دشوارترین بازی خود در هفته‌های پایانی میزبان اتلتیکومادرید هستند که در هفته‌های اخیر نتایج خوبی گرفته است.

حریف بعدی بارسا در لالیگا ویارئال است که آنها هم می‌توانند برای آبی‌واناری‌های دردسرساز باشند. پس از آن نیز این تیم باید با اسپانیول، وایادولید، اوساسونا و آلاوس دیدار کند که به این ترتیب دو حریف مشترک با رئال‌مادرید دارند. هواداران بارسا پیش از پیگیری دوباره لیگ بیشتر نگران مصاف تیم‌شان برابر اتلتیکو بودند اما کیکه ستین خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد امتیاز از دست داد و حالا نه‌تنها 2 امتیاز برتری خود در شروع دوباره لیگ را از دست داده است بلکه با عقب افتادن از حریف شانس زیادی برای قهرمانی هم ندارد.

ازسوی دیگر در روزهای اخیر حاشیه‌های زیادی در تیم ایجاد شده است که می‌تواند در آستانه دیدار مهم امشب روی روحیه بازیکنان و همچنین نتیجه تاثیرگذار باشد. انتشار فیلمی از لحظات استراحت بازیکنان در دیدار قبلی بارسا مقابل سلتاویگو که در آن ادر سارابیا، دستیار اول ستین تلاش دارد توضیحاتی را به لیونل مسی ارائه کند اما ستاره بارسا به وضوح او را نادیده می‌گیرد و از کنارش عبور می‌کند، دلیلی دیگر بر اثبات این نظریه است که در رختکن این تیم اوضاع اصلا مساعد نیست. انتقاد سوارز از مربی تیم پس از بازی با سلتا و شایعاتی که پیرامون نارضایتی ستاره‌های تیم از کادرفنی منتشرشده نشان می‌دهد شرایط در این باشگاه اصلا مساعد نیست.

همچنین حاشیه‌های مربوط به انتقال آرتور، هافبک برزیلی این تیم به یوونتوس که گفته می‌شود بدون رضایت این بازیکن انجام شده نیز بحران دیگری در تیم به‌وجود آورده است. البته با اینکه گفته می‌شد آرتور پس از اینکه روز شنبه برای تست‌های پزشکی راهی تورین شد، تصمیم ندارد به بارسلونا برگردد اما نامش در فهرست نفرات این تیم برای بازی امشب قرار دارد.

در چنین اوضاعی، بارسا در دیدار امشب به‌شدت به کسب برد نیاز دارد و امتیاز از دست دادن در این مسابقه می‌تواند به‌معنای ناامید شدن آنها از قهرمانی در این فصل باشد. اتفاقی که شاید باعث شود مدیران تیم مجبور به ایجاد تغییرات اساسی در تیم و به‌خصوص کادرفنی خود شوند و برای رهایی از بحران اخیر به‌سراغ مربی دیگری بروند.

 * نویسنده: سیامک خاجی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار