• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش/

به‌خاطر خودت سینا ...

آقای سرلک ما نگران شاگرد استاد شجریان هستیم. ما نگران خواننده آلبوم «رومی»‌ها هستیم. دلواپس خواننده آلبوم‌های «پریچهره» و «مجنون زمانه» هستیم. ما قطعه «زیر سقف دودی» را بارها شنیده‌ایم و در خلوت خودمان راهش دادیم. به‌خاطر طرفدارانت نه، به‌خاطر خودت سینا... .

به‌خاطر خودت سینا ...
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بدیهی است که هر هنرمندی در انتخاب همکارانش در چارچوب قوانین کشورش آزاد است. طبیعی است که خوانندگان، قطعه‌ای را به‌صورت دو یا چندنفره تولید و پخش کنند. واضح است که یک خواننده می‌تواند شریک آوازش را انتخاب کند. پس مساله چیست؟چند روزی است که در فضای مجازی تیزری از آهنگ «چرا ساکتی» با اجرای مشترک سینا سرلک و مهرداد جم منتشر شده؛ تیزری که واکنش‌های متعددی را برانگیخته است. بخش بزرگی از این واکنش‌ها خطاب به سینا سرلک است و در نقد او. قصه چیست؟

سینا سرلک آهنگ‌های مشترک زیادی را منتشر کرده و قطعاتی هم برای فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها خوانده است. سرلک با محمدرضا گلزار قطعه «کجا برم» را برای تیتراژ سریال «ساخت ایران2» بیرون داده و با محسن چاوشی برای سریال شهرزاد چند قطعه منتشر کرده است، ازجمله «کجایی»، «مینا»، «فندک تبدار» و «افسار». با مسعود جهانی و مرحوم مرتضی پاشایی هم تک‌آهنگ‌های مشترک ضبط و پخش کرده است. تفاوت کار جدیدش با قبلی‌ها چیست؟چرا وقتی سرلک حتی با محمدرضا گلزار آهنگ مشترک خواند، حجم انتقادات به‌اندازه امروز نبود؟ سینا سرلک خواننده خوبی است، صدای استانداردی دارد، موسیقی را می‌شناسد و فرق موسیقی خوب و بد را می‌فهمد. شاگرد استاد محمدرضا شجریان بوده است. او هشت سال ردیف‌های آوازی و تکنیک‌های صداسازی را از شجریان یاد گرفته و در کنار آواز و تنبک، مدتی هم نزد کیوان ساکت تار را آموخته است. همچنین موسیقی سنتی ایران و دستگاه‌ها را به‌خوبی می‌شناسد. مانند برخی خوانندگان جوان پاپ وقتی اسم دستگاه یا نت‌خوانی می‌آید رنگش نمی‌پرد و داستان نمی‌بافد. سینا حتی در ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی مدتی خواننده بود. همه اینها را آوردیم تا جایگاه سینا سرلک برای مخاطبان و حتی خودش مشخص شود، البته علاقه سرلک به موسیقی پاپ و تلفیقی از سال‌ها پیش آشکار بود و کارنامه‌اش هم چنین مدعایی را تایید می‌کند؛ اولین آلبوم سرلک در سال 88 منتشر شده، یعنی زمانی که 27 سال بیشتر نداشته است. بیش از 10 آلبوم در این مدت از او منتشر شده که هرکدام طرفداران خودش را داشته و این تازه‌ترها با اقبال بیشتری مواجه شده‌اند.

خواننده‌ای که سینا با او قطعه مشترک تولید کرده است، کیست؟ مهرداد جم که هنوز نیامده به‌واسطه گاف‌هایش در کنسرت، مصاحبه و لایوش با آروین افشار مشهور شده است. خواننده‌ای با اسم واقعی محسن سعیدی‌کیا که متولد نیمه‌دوم دهه‌هفتاد است و درحالی که تعداد کل قطعات خوانده شده‌اش به 10 هم نمی‌رسید از اینکه حاضران در سالن کنسرتش با او همراهی نمی‌کردند، شاکی شد و سر آنها داد زد! جم ظاهرا توقع داشته که همه مخاطبانش در سالن، اشعار او را حفظ باشند و این‌طور نشده بود. بعد در یک اقدام عجیب در برنامه علی ضیا حاضر شد و ادعا کرد که همه سازها را می‌تواند بنوازد. ادعایی که بعد از چند روز در گفت‌وگوی زنده‌ای که با آروین افشار در اینستاگرام داشت توسط خودش رد شد و ظاهرا فقط او روی پیانو مسلط بوده است و حتی به کمک آروین گام تازه‌ای را هم کشف کردند!

حالا سینا سرلک با این خواننده جوان قطعه مشترکی را روانه بازار کرده است. او می‌تواند به همه منتقدانش بگوید که دلش خواسته این کار را بکند و به کسی ربطی ندارد که همان‌جا هم تکلیف او با طرفدارانش و برعکس مشخص می‌شود. اما واقعیت این است که طرفداران سرلک نگران او هستند. هنرمند یک چهره حقیقی دارد و یک چهره حقوقی. ممکن است سرلک به‌دلایل مادی یا حتی معنوی قبول کرده این قطعه را مشترکا بخواند، اما نمی‌تواند عواقب و پیامدهای این کارش را نپذیرد. آقای سرلک ما نگران شاگرد استاد شجریان هستیم. ما نگران خواننده آلبوم «رومی»‌ها هستیم. دلواپس خواننده آلبوم‌های «پریچهره» و «مجنون زمانه» هستیم. ما قطعه «زیر سقف دودی» را بارها شنیده‌ایم و در خلوت خودمان راهش دادیم. به‌خاطر طرفدارانت نه، به‌خاطر خودت سینا... .

* نویسنده: سیدمهدی موسوی‌تبار، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها