• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

خروج آمریکا از عراق؛ پایان اشغالگری و ایجاد صلح در این کشور

عراق کشوری که از سال ۲۰۰۳ تاکنون در اشغال آمریکا قرار دارد زمانی روی صلح و ثبات را خواهد دید که این اشغالگری به پایان برسد.

خروج آمریکا از عراق؛ پایان اشغالگری و ایجاد صلح در این کشور
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، اشکان ممبینی، کارشناس مسائل بین الملل نوشت: اخیراً نیروهای پلیس ضد تروریسم عراق با حمایت نیروهای آمریکایی اقدام به دستگیری تعدادی از نیروهای حزب‌الله و حشد شعبی کردند و دیری نپایید که با اقدام هوشمندانه و به موقع فرماندهان، نیروهای مردمی و نیروهای حشد شعبی عراق با محاصره منطقه الخضراء باعث شد که بازداشت شدگان در صبح همان روز آزاد شوند.

این حرکت و اقدام به طور قطع با تحریک نیروهای آمریکایی در عراق بوده است که می‌تواند به ایجاد تنش و اختلاف بین نیروهای مردمی و احزاب مختلف عراقی و بدبین کردن مردم عراق به دولت جدید الکاظمی بینجامد.

آمریکا با چنین اقدامی قصد دارد َضمن ایجاد تفرقه و تنش در عراق دلایل موجهی را برای ادامه حضور خود در این کشور و دخالت در امور داخلی آن فراهم کند که این روزها شاهد تلاش بی وقفه آمریکا و متحدانش برای محقق شدن این امر هستیم.

از ایجاد جنگ‌های داخلی و جابجایی نیروها در خاک عراق گرفته تا تحریک نیروهای مردمی و مذهبی برای درگیری بین یکدیگر که شاید این تلاش‌ها برای تضعیف نیروهای مردمی و حزب الله باعث تقویت مواضع نیروهای آمریکایی در این کشور و ادامه حضور آنها شود ضمن آنکه خطر جنگ داخلی میان جریان‌های موجود، بسیار خطرناک‌تر از حضور داعش در عراق است؛ چرا که گستردگی جنگ‌های داخلی باعث ضعف حاکمیتی در عراق خواهد شد و داعش و دیگر گروههای تروریستی در این کشور با حمایت‌های آمریکا و دیگر رژیم‌های همپیمان او اقدامات دیگری را تدارک خواهند دید؛ تقویت آنها و ضعف گروه‌های نظامی مردمی که به جریان‌های عراق وابستگی دارند، بسیار نگران کننده خواهد بود پس اگر اقداماتی نظیر بازداشت نیروهای حزب‌الله و مردمی ادامه پیدا کند احتمال دارد که باعث ایجاد فتنه‌ای بزرگ در عراق بشود.

پس در این میان اقدامات دولت و ملت عراق با همبستگی و اتحاد همه احزاب و گروه‌ها باعث خواهد شد تا هرچه زود تر بتوانند به صلح و ثباتی پایدار در این کشور دست یابند و نباید این مطلب را نادیده گرفت که برخوردهای دولت عراق با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و نظامی در عراق باعث جنگ داخلی می‌شود و این همان اتفاقی است که آمریکا خواهان آن است و دولت جدید «الکاظمی»، باید هوشیارتر و هوشمندتر باشد تا بتواند مقابل فتنه‌های احتمالی در عراق را بگیرد.

دولت و سیاستمداران عراق باید هرچه زودتر زمینه را برای خروج نیروهای آمریکایی و متحدانشان از خاک این کشور فراهم کنند و هیچ‌گونه بهانه‌ای برای ماندن آمریکا در این کشور ندهند، عراق از زمان سقوط صدام به اشغال آمریکا درآمد و دیگر روی خوش و صلح و ثبات را ندید.

پس با وجود این مطالب و جریانات به این نتیجه می رسیم که تنها راه نجات عراق و رسیدن این کشور به یک نظام سیاسی قوی، قدرتمند و مردمی با خروج تمام نیروهای آمریکایی و جلوگیری از دخالت‌های این کشور در امور عراق محقق خواهد شد و تا زمانی که آمریکا و نیروهای تروریستی تحت حمایت آنها در خاک عراق باشند این کشور آرامش را نخواهد دید.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار