• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

توضیحات وزارت‌کشور درباره پروتکل‌های کرونایی

لازم به ذکر است اظهار نگرانی مطرح‌شده از سوی وزیر محترم کشور مطابق با گزارش معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در صحن مقدس رضوی بوده که با توجه به ارتباط آن با سلامت مردم مورد تاکید قرار داده شد.

توضیحات وزارت‌کشور درباره پروتکل‌های کرونایی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، متن توضیحات وزارت‌کشور درباره پروتکل‌های کرونایی به این شرح است:

جناب آقای ایمانجانی؛ مدیرمسئول محترم روزنامه «فرهیختگان»؛ با سلام و احترام

نظر به انتشار مطلبی با عنوان «پروتکل‌های منطقی و نطق‌های پروتکلی» در آن روزنامه مورخ (22/3/99) توضیحات کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درخصوص مطالب مطرح‌‌شده در مطلب یادشده به شرح ذیل ارائه می‌شود.

لطفا ترتیبی اتخاذ فرمایید این توضیحات برای آگاهی مخاطبان شریف، به نحو متناسب منتشر شود؛

- رکن اساسی در اتخاذ تصمیمات مرتبط با مدیریت بیماری کرونا بر برقراری تعادل میان سه اصل سلامت، معیشت و فرهنگ‌سازی (آموزش) استوار بوده و تلاش شده تا ضمن رعایت اصل سلامت، موضوعات دیگر مورد ملاحظه جدی و متناسب با شرایط کشور تصمیم‌گیری شود.

- موافقت با برگزاری نماز جمعه و جماعات (زمان انتشار مطالب در روزنامه فرهیختگان) صرفا مختص شهرهای سفید و با الزام رعایت پروتکل انجام‌ شده که در آن زمان شهر مقدس مشهد به دلیل شیوع بیماری و روند انتشار آن در زمره شهرهای قرمز بوده، لذا از این امر مستثنی گردید.

- اظهارات وزیر محترم کشور ناظر بر چرایی بازگشایی حرم رضوی(ع) نبوده؛ بلکه ایشان نیز همانند دیگر دلباختگان مکتب اهل‌بیت از اولین روزهای شیوع کرونا همواره دغدغه حفظ سلامت جامعه را همانند سایر مسئولان داشته است. آنچه در صحبت‌های ایشان بیان شد، ضرورت رعایت تعهدات متولیان امر بر تصمیماتی بوده که قبل از بازگشایی بر آنها تاکید شده بود. عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن هم بر اساس آنچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش نموده بود، مورد تاکید و نگرانی بوده تا نسبت به این مهم حساسیت‌ها کاهش نیابد.

- تلاش ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و کمیته اجتماعی و انتظامی همواره بر این بوده تا هیچگاه تقابل میان دوگانه‌های کاذب موردعلاقه دشمنان، در تصمیم‌گیری‌ها ایجاد نشود. موضوعی که بعضا از سوی برخی دوستان داخلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بر این اساس نیز تصمیمات متناسب با شرایط بیماری در کشور اتخاذ تا بازگشایی اماکن مذهبی بهانه‌ای نشود بر گسترش بیماری تا مورد سوءاستفاده بدخواهان اسلام و نظام قرار نگیرد. بر همین اساس همواره سعی گردیده با درایت و بررسی همه‌جانبه و به دور از تصمیمات احساسی موضوع بازگشایی اماکن انجام پذیرد.

- نحوه و چگونگی بازگشایی مجدد حرم رضوی، تماما با حضور متولیان تولیت آستان مقدس رضوی و با همفکری و هماهنگی میان تمامی ارکان در جلسات متعدد بررسی و در نهایت در ستاد ملی مصوب گردید. رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین نکات و شاخصه‌هایی بود که در تمامی این مراحل مورد تاکید بوده و همکاران بر انجام آن اذعان داشتند. در این راستا عدم برگزاری مراسم‌ها، برگزار نکردن نمازهای جماعت، پهن نمودن فرش و استقرار مردم و هر اقدامی که موجب تراکم جمعیتی گردد، نیز از موارد دیگر مورد تاکید بوده که در بازگشایی مجدد مدنظر می‌باشد.

- اساسا جلوگیری از گسترش اپیدمی کرونا، تحقق انجام مقررات بهداشتی و پروتکل‌های مربوطه به ویژه در اماکن جمعیتی در راستای ایجاد سلامت و کاهش آسیب‌پذیری‌ها امری ضروری و بدیهی و الزاما در شرایط فعلی کووید 19 در سطح کشور به‌خصوص در مراکز جمعیتی، این امر برای تمامی نهادها، سازمان‌ها و عموم جامعه یک پیش‌فرض لازم‌الرعایه است. قطعا نظارت بر اجرای ضوابط بهداشتی به منظور جلوگیری از اشاعه بیماری و فرهنگ‌سازی بسترهای الزام به مقررات و پروتکل‌ها در میان زائران موضوعی اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

- برابر بررسی‌های میدانی تیم‌های اعزامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گزارش‌های رسمی معتبر مطروحه در جلسات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد موصوف، این امر در مواردی کم‌رنگ بوده، لذا با هدف حفظ سلامتی، قطع زنجیره انتقال و فراهم بودن شرایط بهره‌مندی مردم عزیز در انجام فرائض این امر مورد تاکید قرار داده شد.

در پایان لازم به ذکر است اظهار نگرانی مطرح‌شده از سوی وزیر محترم کشور مطابق با گزارش معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در صحن مقدس رضوی بوده که با توجه به ارتباط آن با سلامت مردم مورد تاکید قرار داده شد و انتظار می‌رود رسانه‌ها در این برهه همراه با مسئولان تلاش نمایند تا مدیریت بیماری در کشور با همراهی و همدلی اجرایی گردد و نیز بر رعایت کلیه نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی، حساسیت به خرج داده شود تا ان‌شاءالله هرچه سریع‌تر این بیماری منحوس از کشور و دنیا رخت بربندد و زمینه‌ساز فیض دائمی مردم مومن و عاشق از مضجع نورانی و مقدس حضرت ثامن‌الحجج آقا علی بن‌موسی‌الرضا سلام‌الله علیه گردد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار