• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

یک هفته با بورس

طی معاملات دیروز بازار پس از دو روز مثبت پرقدرت، در ابتدای معاملات با منفی در اکثر سهام شرکت‌ها شروع کرد؛ یکی از دلایل منفی بازار دیروز مربوط به مشکلات هسته معاملات است که امروزه از نظر سرمایه‌گذاران به یک ریسک همیشگی تبدیل شده است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، وضعیت بازار بورس در یک‌هفته اخیر یعنی هفته منتهی به یکشنبه 25 خرداد را بررسی کرده است که نتایج آن در ادامه می‌آید. بازار بورس طی این هفته با سقف‌شکنی دوباره، مجدد وارد کانال یک‌میلیونی واحدی شد و عملکرد خریداران و فروشندگان به‌نحوی بود که بازار بورس توانست در بالای یک‌میلیون واحد آرام گیرد و نشانه‌های خروج از اصلاح و زنگ بازگشت مجدد به دوران صعود را به‌صدا درآورد. این در حالی است که طی معاملات دیروز بازار پس از دو روز مثبت پرقدرت، در ابتدای معاملات با منفی در اکثر سهام شرکت‌ها شروع کرد؛ یکی از دلایل منفی بازار دیروز مربوط به مشکلات هسته معاملات است که امروزه از نظر سرمایه‌گذاران به یک ریسک همیشگی تبدیل شده است. درنهایت دیروز هرچه به پایان بازار نزدیک می‌شدیم شاهد کاهش رفتار هیجانی و بازگشت بازار بودیم و صف‌های فروش یکی پس از دیگری برداشته شد و در پایان دیروز شاخص کل با 4000 واحد منفی به‌کار خود پایان داد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه 25 خرداد به عدد یک‌میلیون و 185 هزار و 376 واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته‌ یعنی 13 خردادماه، 156839 واحد، معادل 15 درصد رشد را تجربه کرد. همچنین میانگین رشد روزانه شاخص کل نیز 25028 واحد است. در یک هفته اخیر (منتهی به روز یکشنبه)، روزانه به‌طور میانگین پنج‌میلیون برگه سهم به ارزش 161 هزار میلیارد ریال در بیش از یک‌میلیون تعداد مبادلات، مورد مبادله قرار گرفت. ارزش معاملات بلوکی و اوراق 2.1 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته‌ پیش بیش از 11 درصد افت را نشان می‌دهد. شاخص هم‌وزن نیز با 50077 واحد رشد، معادل 14 درصد رشد نسبت به پایان هفته‌ گذشته در ارتفاع 380567 واحد قرار گرفت.

  یکه‌تازی محصولات چرمی

طی معاملات این هفته بیشترین بازدهی مربوط به گروه محصولات چرمی با 23.01 درصد، گروه محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری با 22.36 درصد و گروه عمده فروشی با 21.01 درصد رشد و کمترین بازدهی نیز مربوط به گروه غذایی به‌جز قند و شکر با1.13 درصد، گروه حمل‌ونقل انبارداری و ارتباطات با 0.034 درصد و گروه سایر حمل‌ونقل با 2.13 درصد کاهش است. میانگین بازدهی صنایع در هفت‌جلسه معاملاتی این هفته به‌نحوی بود که به‌جز دو گروه ذکرشده، همه گروه‌های بازار بین یک تا 23 درصد بازدهی داشته‌اند. همچنین بیشترین تاثیر بر رشد شاخص کل مربوط به سهام ملی صنایع مس ایران (فملی) با 10624 واحد، سهام فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با 8183 واحد و سهام ایران‌خودرو (خودرو) با 3968 واحد رشد و بیشترین تاثیر بر افت شاخص کل نیز مربوط به سهام مخابرات ایران (اخابر) با 2067 واحد، سهام معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با 2021 واحد و سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با 397 واحد افت است. بررسی بازدهی نماد‌های بازار طی این هفته نشان می‌دهد بیشترین بازدهی مربوط به سهام کارگزاران بورس کالای ایران (اکالا) با 79.6 درصد، آلومتک (فالوم) با76.42 درصد و شکر شاهرود (قشکر) با 42.08 درصد رشد قیمتی و کمترین بازدهی نیز مربوط به سهام، خوراک دام پارس (غدام) با 16.33 درصد، شهداب ناب خراسان (غشهداب) با 11.84 درصد و صنعتی پیام (لپیام) با
9.8 درصد افت قیمتی بوده است.

  روز‌های خوب فملی

طی این هفته، میانگین روزانه ارزش معاملات خرد در حدود 13 هزار میلیارد تومان و میانگین روزانه خالص پول حقیقی واردشده 645 میلیارد تومان است که نسبت به میانگین روزانه هفته‌ گذشته به ترتیب 28 درصد رشد و 2 درصد کاهش را نشان می‌دهد. از طرفی ارزش معاملات خرد بازار دیروز حدود 19 هزار میلیارد تومان بود که بالاترین رقم در خردادماه امسال بوده است. این در حالی است که به‌گفته کارشناسان، روند معاملاتی دیروز (حرکت بازار از منفی به مثبت) و همچنین ارزش معاملات، نشانه‌های خوبی برای بازار بورس بوده است. بیشترین ورود نقدینگی در سهام، ملی صنایع مس ایران (فملی) با 2850 میلیارد تومان، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با 2400 میلیارد تومان و بانک ملت (وبملت) با 1800 میلیارد تومان بوده است. همچنین بیشترین خروج نقدینگی در سهام، تامین‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با 3250 میلیارد تومان، سهامی ذوب اصفهان (ذوب) با 900 میلیارد تومان و توسعه معادن و فلزات (و معادن) با 840 میلیارد تومان اتفاق افتاده است. بنابراین طی هفته‌ گذشته بیشترین ورود نقدینگی در گروه‌های فلزات اساسی، بانک‌ها و استخراج معادن و بیشترین خروج نقدینگی در گروه‌های حمل‌ونقل، غذایی، منسوجات و دارویی صورت گرفته است.

  رد وضع مالیات بر عایدی بازار سرمایه

مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه طی هفته گذشته مربوط به اخذ مالیات از بورس بود. در پی انتشار خبری مبنی‌بر وضع مالیات بر عایدی سرمایه، بسیاری از فعالان بازار را دچار نگرانی کرد که وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه هیچ برنامه‌ای برای دریافت مالیات از بازار سرمایه ندارد، از مشوق جدید برای پذیرش شرکت‌ها در بورس و عرضه سهام چند پالایشگاه خبر داد. همچنین دژپسند با اشاره به تامین مالی 6.1 هزار میلیارد تومانی ابراز داشت بازار سرمایه در سال گذشته و جاری ظرفیت مناسبی برای تامین مالی اقتصاد بود و از عزم جدی دولت برای عمق بخشیدن و سرپا نگه داشتن این بازار خبر داد. در این راستا رئیس‌جمهور نیز با بیان اینکه بورس نقطه امیدی در شرایط خاص اقتصادی شده، از لزوم تقویت اقتصاد توسط این بازار با تکیه بر آزاد‌سازی سهام عدالت و تسریع در راه‌اندازی بورس املاک خبر داد. همچنین مدیرعامل کارخانه‌های عالیس با اشاره به طی مقدمات ورود به بازار سرمایه گفت: «احتمالا تا سه‌ماه آینده سهام این شرکت در فرابورس عرضه خواهد گشت.» این در حالی است که مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا از عرضه اولیه سهام تمامی شرکت‌های نیروگاهی بنیاد و سپس این هلدینگ تا پایان سال در بورس را اواخر هفته اطلاع‌رسانی کرد. همچنین در زمان عرضه صندوق دارا یکم (ETF بانک و بیمه) از 17 هزار میلیارد تومان مجموع ارزش واحد‌ها، فقط پنج‌هزار میلیارد تومان آن فروخته شد و 12 هزار میلیارد تومان باقی‌مانده در دست دولت ماند؛ اکنون این احتمال وجود دارد که 12 هزار میلیارد تومان باقی‌مانده از صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم هم در بازار اوراق بهادار امکان عرضه به عموم مردم را پیدا کنند؛ عرضه‌ای که احتمالا برخلاف عرضه اولیه برمبنای نرخ روز خالص ارزش دارایی (NAV) این صندوق انجام خواهد گرفت. به گفته سخنگوی سهام عدالت نیز مشمولان سهام عدالت می‌توانند از طریق نظام بانکی تا سقف 50 تا 60 درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود کارت اعتباری دریافت کنند و با استفاده از آن می‌توانند با مراجعه به مراکز خرید به‌صورت اعتباری خرید کنند.

* نویسنده: حسین جعفری، پژوهشگر بازار سرمایه

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار