• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمد تقی معصومی:

هر تولیدی در جامعه باید متکی برعلم باشد

مهم‌ترین اقدام در راستای ایجاد جهش در تولید علم هم فراهم آوردن زمینه‌های مناسب برای فعالیت هرچه بیشتر علمی توسط استادان است و اولین قدم برای نیل به این امر مهم نیز تامین نیازهای مادی و معنوی استادان و متناسب با همه مراکز علمی و دانشگاه‌هاست.

هر تولیدی در جامعه باید متکی برعلم باشد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمد تقی معصومی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سرعین طی یادداشتی نوشت: داشتن ایران اسلامی قوی و رساندن آن به قله‌های قدرت و اقتدار در جهان و تامین رفاه و آسایش برای ملت بزرگ ایران از اصول اصلی و تغییرناپذیر انقلاب اسلامی و به‌تبع آن جمهوری اسلامی ایران بوده و همیشه موردتوجه رهبران و مسئولان کشور قرار گرفته است. در دیدگاه رهبر معظم انقلاب تنها راه نجات کشور قوی شدن است و قوی شدن باید در ابعاد مختلف پیگیری شود. بر همین اساس از سال 1378 نام‌گذاری سال‌ها با توجه به مناسبت‌های مختلف از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت‌گرفته که تعدادی از این نام‌گذاری‌ها به‌ویژه از سال 1390 عمدتا به اقتصاد و تولید مربوط بوده است. عناوینی چون سال جهاد اقتصادی، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه اقتصادی، حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید و بالاخره جهش تولید ازجمله آنهاست. در سال‌های اخیر، «تولید» ‌شاه‌بیت نام‌گذاری‌های سال به‌شمار رفته و تاکید بر آن به‌خاطر اهمیتش در مقابله با خباثت‌ها و تحریم‌های ظالمانه دشمنان صورت‌گرفته است. در پیام رهبر

معظم انقلاب در ابتدای سال 1399 هم آمده است که تولید نیاز قطعی کشور بوده و جهش آن باید به‌گونه‌ای باشد که تغییر محسوسی در زندگی مردم داشته باشد.

 ناگفته پیداست که هرگونه تولیدی در جامعه باید متکی برعلم باشد. تاکید رهبر انقلاب بر تولید در همه ابعاد بوده و بعد خاصی را دربر نمی‌گیرد و محدود کردن آن صرفا به تولید کالا ظلم بر این هدایت عالمانه و منحرف کردن این مسیر روشن که توسط رهبری ترسیم شده، از مسیر اصلی آن به‌شمار می‌رود که یکی از این ابعاد، تولید علم و ایجاد جهش در آن خواهد بود. موتور محرکه تولید و جهش علمی هم توجه به اهمیت وجود استادان و دانشجویان قوی است. مهم‌ترین اقدام در راستای ایجاد جهش در تولید علم هم فراهم آوردن زمینه‌های مناسب برای فعالیت هرچه بیشتر علمی توسط استادان است و اولین قدم برای نیل به این امر مهم نیز تامین نیازهای مادی و معنوی استادان و متناسب با همه مراکز علمی و دانشگاه‌هاست.

با وجود تبعیض در تامین نیازهای مادی و پرداخت حقوق و مزایا بین دانشگاه‌های مختلف و عدم پرداخت آن در شان یک هیات‌علمی دانشگاه نمی‌توان انتظار جهش در تولید علم در دانشگاه را داشت؛ چراکه وجود دغدغه‌های معیشتی مانع بزرگی برای جهش کیفی در تولید محصولات علمی و همچنین تربیت دانشجویان قوی است، دانشجویانی که در آینده بتوانند نیازهای جامعه را پاسخگو باشند. همچنین عامل بعدی موثر در جهش تولید علم بازنگری در فرآیند ارتقای استادان دانشگاه است؛ چراکه ارتقای استادان صرفا بر مبنای تعداد مقالات که کاربردی بودن آنها برای حل مسائل و مشکلات جامعه هیچ اهمیتی ندارد، راه بیراهه‌ای بوده که متاسفانه سال‌ها پیموده شده است و تنها دلیل فعالیت علمی استادان نیاز به ارتقای وضعیت آنها و درواقع‌ انگیزه‌های شخصی در دانشگاه بوده است؛ درحالی که تولیدات علمی استادان درصورتی باید در ارتقای آنها موثر باشد که این تولیدات اعم از کتب، طرح‌ها و مقالات است که باید به‌گونه‌ای تغییر پیدا کند که همگی در حل مسائل جامعه موثر واقع شوند.

یکی دیگر از عوامل موثر در ارتقای جایگاه دانشگاه در فرآیند جهش تولید علم، هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به سمت نیازهای واقعی جامعه است که نتیجه این هدایت، تربیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان باسواد و کارآمد در جامعه بوده و دانشگاه را از وضعیت کنونی که در آن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان صرفا برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان انجام می‌شود دور کرده و به سمت ایفای نقش در جهش تولید رهنمون خواهد شد.

از طرف دیگر باید پذیرفت که حس یاس و ناامیدی پایدار، دیدگاه‌های مبتنی‌بر فرضیات قدیمی، ‌انگیزه‌های فاقد بهره‌وری و مقاومت در برابر دگرگونی‌ها برخی از موانع جهش کیفی تولید در ابعاد مختلف آن هستند که لازم است ابتدا این موانع با تدبیر درست و انقلابی مرتفع شوند. نکته قابل اهمیت اینجاست که تنها با رفع چنین موانعی است که می‌توان به چشم‌انداز روشن ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری دست پیدا کرد و امید است در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید مزین شده مسئولان و دلسوزان در جامعه دانشگاهی با توجه به رسالت اصلی خود در موارد سه‌گانه مذکور تغییر جهت دهند تا از این طریق شاهد ایجاد یک جهش کیفی در دانشگاه‌ها در راستای تحقق شعار جهش تولید بوده و بتوانیم به جایگاه مطلوب دانشگاه‌ها در این زمینه برسیم.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار