• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

برخی از نمایندگان ادوار مجلس به استخدام وزارت نفت درآمده‌اند

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به خودکشی یک کارگر شرکت نفت گفت: برخی از نمایندگان ادوار مجلس با ارتباط و رایزنی و شاید هم خوش‌خدمتی به استخدام وزارت نفت درآمده‌اند تصریح کرد: این افراد حقوق نجومی بدون هیچ فعالیتی می‌گیرند. در حالی که حقوق کارگران پرداخت نمی شود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به خودکشی یکی از کارگران شرکت نفت و با بیان اینکه، از شرایط سخت کشور و تحریم‌ها آگاه هستیم، گفت: با این ‌وجود داریم اولویت‌ها را دوباره بررسی کرده و از هزینه‌های غیرضروری خودداری کنیم. وقتی اضافه‌کار یک مدیر ارشد برابر با چند ماه حقوق یک کارگر باشد، امیدی به عدالت و سلامت اداری نیست.

وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان ادوار مجلس با ارتباط و رایزنی و شاید هم خوش‌خدمتی به استخدام وزارت نفت درآمده‌اند تصریح کرد:  این افراد حقوق نجومی بدون هیچ فعالیتی می‌گیرند. برای تعدادی از نمایندگان مجلس جدید هم احتمالاً به دنبال ایجاد این فضا هستند. بنابراین انتظار داریم ضمن بررسی این موضوع و اعلام اسامی آن‌ها، محاسبه گردد میزان دریافتی این افراد به‌اندازه حقوق چند کارگر بوده است.

جهانبخش از دستگاه‌های نظارتی خواست تا به این موضوع ورود کنند و توضیح داد: با وجود این حاتم‌ بخشی‌ها، حقوق کارگر شرکت نفت به ‌موقع پرداخت نمی‌شود و آشنایی هم ندارد که برای گذران زندگی خود از او کمک بگیرد. به همین دلیل خود را در مورد حقوق کارگران شهرداری نکوهش می‌کنیم و در این مسیر تلاش خواهیم کرد.

وی این عدم تناسب دستمزدها بسیار آزار دهنده و نا امید کننده دانست و توضیح داد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در توصیه به مجلس جدید؛ معیشت طبقه‌ ضعیف در اولویت امور باشد. گاهی عدم پرداخت حقوق یک کارگر او را در مرحله‌ی تزلزل، ناامیدی و تصمیم بین مرگ و زندگی قرار می‌دهد که همه ما در قبال آن مسؤول هستیم. بنابراین سیاست‌گذاری اقتصادی مبتنی بر نفت، آسیب خود را در این روزها نشان می‌دهد.

نماینده استان هرمزگان افزود: نه‌تنها نتوانستیم نفت را برای رفاه بیشتر بر سر سفره بیاوریم، بلکه خانواده‌ی نفت هم در تنگنا و فشار زیادی به فعالیت خود ادامه می‌دهند که اصلاً پذیرفتنی نیست.

جهانبخش ضمن توصیه به شوراها و شهرداری‌ها برای اولویت‌بخشی به پیگیری و پرداخت حقوق کارگران خاطرنشان کرد: در این زمینه خود را نیز مستحق نکوهش دانسته و از این به بعد با جدیت بیشتری این امر مهم را پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اتفاق قابل ‌تأمل و پیگیری دیگری که باید به آن پرداخته شود، عدم مشارکت مجموعه‌ وزارت نفت در توسعه مناسب مناطق نفت‌خیز و گاز خیز و صنایع مرتبط نظیر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌هاست. نمونه‌های بسیاری از این ‌دست وجود دارد که با وجود این منابع عظیم و صنایع بزرگ روستاها و شهرهای اطرافشان از امکانات حداقلی زیربنایی مانند آب و برق و ...‌ بی‌بهره‌اند. به‌ عنوان ‌مثال می‌توان روستاهایی در هرمزگان مانند نانگ و... و در خوزستان مانند غیزانیه را عنوان کرد.

جهانبخش تأکید کرد: باید بپذیریم وضعیت معیشتی و رفاهی کارگران در تمام حوزه‌ها وضعیت مطلوبی ندارد و یک رویکرد جدی و اصولی در جهت رفع آن می‌طلبد، امیدواریم مجلس و دولت در این مورد توافق و همکاری لازم را داشته باشند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار