• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

چه کسانی برای ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم رقابت می‌کنند؟

پس از اعلام اولیه اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در هفته گذشته روزنامه «فرهیختگان» به‌صورت اختصاصی اسامی گزینه‌های مطرح برای ریاست 13 کمیسیون اصلی و تخصصی مجلس یازدهم را از برخی نمایندگان هیات‌رئیسه جویا شد که جزئیات مربوط به آن در این گزارش منتشر می‌شود.

چه کسانی برای ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم رقابت می‌کنند؟
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، این روزها که مجلس یازدهم تب و تاب انتخاب رئیس و هیات‌رئیسه را پشت‌سر گذاشته، کم‌کم درحال سروشکل دادن به کمیسیون‌های تخصصی خود است تا بتواند از اولین روزهای تابستان در تیرماه جلسات کمیسیون‌ها را با ریاست جدید آنها برگزار کند.

پس از اعلام اولیه اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در هفته گذشته روزنامه «فرهیختگان» به‌صورت اختصاصی اسامی گزینه‌های مطرح برای ریاست 13 کمیسیون اصلی و تخصصی مجلس یازدهم را از برخی نمایندگان هیات‌رئیسه جویا شد که جزئیات مربوط به آن در این گزارش منتشر می‌شود.

براین‎اساس در جریان بررسی ریاست کمیسیون‌ها، جلسه رسیدگی به اعتراضات نمایندگان به امتیازبندی آنها برای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در نشست مشترک اعضای هیات‌رئیسه و روسای شعب از صبح روز جمعه آغاز شده و قرار است اعتراض تعداد 75 نفر از نمایندگان به امتیازبندی‌شان برای عضویت در کمیسیون‎های تخصصی طی دو روز و در دو نوبت کاری صبح و عصر انجام شود.

البته این اعتراضات درحالی است که مواد 36 و 37 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نحوه عضویت نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی را مشخص کرده است که طبق آن نمایندگان براساس فاکتورهای قیدشده در آیین‌نامه امتیازبندی شده و به عضویت کمیسیون‌های تخصصی مجلس درمی‌آیند.

براساس آیین‌نامه داخلی مجلس حداکثر ظرفیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس 23 و حداقل 19 نفر است و امتیازبندی نمایندگان نیز براساس شاخص‌های تحصیلات، سوابق اجرایی مرتبط و نمایندگی مجلس و سابقه عضویت در کمیسیون است که نهایتا از بین آنها ریاست کمیسیون‌ها نیز مشخص خواهد شد.

مجلس شورای اسلامی 13 کمیسیون تخصصی دارد و کمیسیون اصل 90 مجلس جزو کمیسیون‌های خاص است که رئیس آن در صحن علنی مجلس انتخاب خواهد شد.

در همین زمینه علیرضا سلیمی عضو هیات‌رئیسه مجلس یازدهم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» برخی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون‌ها را اعلام کرد و اظهار داشت: «ما درحال بررسی گزینه‌ها هستیم اما تا زمانی که اعضای کمیسیون‌ها نهایی نشوند، این گزینه‎‌ها نیز قطعی نیست. براین‎اساس گمانه‌های مختلفی برای ریاست 13 کمیسیون اصلی و تخصصی مجلس یازدهم ازجمله کمیسیون‎های آموزش، تحقیقات و فناوری، اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، برنامه‌وبودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، صنایع‌ومعادن، عمران، قضایی و حقوقی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی درحال نهایی شدن است و در برخی کمیسیون‌های کلیدی همچون برنامه‌وبودجه نیز رقابت تنگاتنگی بین نامزدها جریان دارد.»

سلیمی درباره افراد مطرح برای ریاست کمیسیون برنامه‌وبودجه از رقابت سیدشمس‌الدین حسینی، حاجی‌بابایی و خدابخش خبر داد. البته این گزینه‌ها درحالی مطرح هستند که افراد باسابقه‌ای همچون الیاس نادران نیز در این کمیسیون عضویت دارند و احتمال نامزدی آنها نیز وجود دارد.

سلیمی از مطرح بودن سه نماینده ازجمله زاهدی، منادی و احمد نادری برای کمیسیون آموزش و تحقیقات خبر داد و گفت: «برای کمیسیون بهداشت و درمان درحال حاضر دکتر شهریاری مطرح است.»

به گفته وی، سیداحسان قاضی‌زاده و عیسی‌زاده نیز از افراد مطرح برای کمیسیون اجتماعی مجلس هستند.

البته طبق اخبار «فرهیختگان»، یکی دیگر از گزینه‌ها که خود را برای ریاست کمیسیون بهداشت کاندیدا خواهد کرد، عبدالحسین روح‌الامینی است که به‌واسطه سابقه اجرایی خود در حوزه مشاور وزیر بهداشت و ریاست انستیتو پاستور به احتمال زیاد یکی از نامزدهای قطعی خواهد بود.

نام کمیسیون اقتصادی مجلس از دوره پیشین با نام پورابراهیمی گره خورده است و او این دوره نیز از اسامی مطرح ریاست این کمیسیون تخصصی است.

کمیسیون سیاست داخلی و شوراها یکی دیگر از کمیسیون‌های مهم مجلس است البته نه‌تنها به‌واسطه حضور قالیباف، رئیس مجلس در این کمیسیون بلکه به‌واسطه اهمیت طرح‌ها و اقدامات انتخاباتی‌‌ای که قرار است در این کمیسیون صورت گیرد ازجمله برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بررسی قانون انتخابات مجلس و قانون شفافیت منابع مالی انتخابات. همه این موارد باعث شده است که تا این لحظه گزینه‌های ریاست آن قطعی نشده باشد و ازاین‌رو رقابت برای ریاست آن همچنان ادامه دارد.

سلیمی نیز ضمن تایید مشخص نشدن گزینه احتمالی ریاست شوراها به «فرهیختگان» گفت: «درحال‌حاضر برای کمیسیون صنایع‌ومعادن آقایان دهقان اکبری، تالارپشتی و تقی‌پور مطرح هستند.»

این عضو هیات‌رئیسه مجلس یازدهم همچنین از نامزدی ساداتی‌نژاد و نوری برای ریاست کمیسیون کشاورزی خبر داد و افزود: «همچنین یکی از گزینه‌های اصلی برای ریاست کمیسیون امنیت ملی نیز حجت‌الاسلام ذوالنور است.»
وی همچنین یادآور شد: «برای ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس نیز سیدرضا تقوی از گزینه‌های مطرح است.»

البته به نظر می‎رسد با توجه به حضور چهره‌های فرهنگی مطرح ازجمله مرتضی آقاتهرانی وی نیز یکی از گزینه‌های مطرح در ریاست کمیسیون فرهنگی باشد.

به گزارش «فرهیختگان» درحال‌‎حاضر دو نفر از نمایندگان یعنی دنیامالی و رضایی‌کوچی برای ریاست کمیسیون عمران، حسنوند برای کمیسیون انرژی و نبویان نیز از گزینه‌های احتمالی برای حضور در جایگاه ریاست کمیسیون اصل 90 است.

قرار است پس از نهایی شدن اعضا و ریاست کمیسیون‌های سیزده‌گانه جلسات کمیسیون‌های مجلس از اولین هفته کاری مجلس و در تیرماه برگزار شود.

 * نویسنده: مریم عاقلی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار