• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سیدمهدی طالبی:

ادامه حضور آمریکا در عراق با پرچم ناتو

خشم مردم عراق از جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس، مصوبه پارلمان عراق و افزایش عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق، واشنگتن را مجبور کرد دست به طراحی مجدد نحوه حضور خود در عراق بزند. تحلیلگران می‌گویند ابزار اصلی آمریکا در این بازطراحی، مدیریت حضور خود در عراق تحت پرچم سازمان ناتوست

ادامه حضور آمریکا در عراق با پرچم ناتو
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سیدمهدی طالبی، روزنامه‌نگار طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: خشم مردم عراق از جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس، مصوبه پارلمان عراق و افزایش عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق، واشنگتن را مجبور کرد دست به طراحی مجدد نحوه حضور خود در عراق بزند. تحلیلگران می‌گویند ابزار اصلی آمریکا در این بازطراحی، مدیریت حضور خود در عراق تحت پرچم سازمان ناتوست. واشنگتن تقویت ناتو در عراق را از چندین جهت به سود خود می‌داند و آن را به‌طور جدی پیگیری کرده است. براساس گزارشی که موسسه پژوهشی رند منتشر کرده، در اوایل ۲۰۲۰، نشانه‌هایی به‌دست آمده که نشان می‌دهد سازمان پیمان آتلانتیک‌شمالی (ناتو) درحال برعهده گرفتن نقش بزرگ‌تری برای فعالیت‌های کمکی امنیتی در عراق است. این مساله فرصت مناسبی در اختیار واشنگتن قرار می‌دهد تا با اتخاذ گزینه «خروج محدود» جلوی تهدیدات علیه منافع راهبردی خود را بگیرد. در این مسیر آمریکا برای حفظ و تامین مالی فعالیت‌های مشاوره‌ای باید همکاری‌های خود را با ناتو و متحدان غیرناتو در عراق افزایش دهد. اهداف واشنگتن از برجسته‌سازی نقش ناتو در عراق عبارتند‌ از:

1. تقسیم هزینه‌ها با ناتو

حضور نیروهای اعضای ناتو در عراق به هر اندازه که گسترده باشد به‌دلیل سهم بزرگ آمریکا در تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت ساختار ناتو، در اصل منافع حضور ناتو بیشتر به‌سمت واشنگتن می‌رود. اگر کشورهای اروپایی عضو ناتو بتوانند نیمی از وظایف حضور در عراق را برعهده گیرند، واشنگتن با توجه به تسلطش بر ناتو و نفوذ بر عراق، باز هم بیشترین منافع را به خود اختصاص خواهد داد.

2. عراق، حوزه وحدت‌ساز محور غربی

کشورهای عضو بلوک‌های جهانی نیاز دارند برای جلوگیری از تفرقه میان اعضا و همین‌طور افزایش هماهنگی میان خود، حوزه‌هایی را برای همکاری مشترک انتخاب کنند. یکی از حوزه‌های اشتراک‌ساز برای اتحادیه اروپا پرونده ایران است که کشورهای بزرگ اروپایی مانند آلمان، فرانسه و بریتانیا اختلافات خود را با اشتراک نظر بر سر مساله ایران حل کرده و وحدت خود را حفظ می‌کنند. در گذشته بلوک کشورهای غربی براساس تهدیدات جهان کمونیست با یکدیگر هماهنگ می‌شدند و در جایی مثل جنگ کره آن را نشان می‌دادند و تقویت می‌کردند. جنگ‌های افغانستان و عراق و دخالت نظامی در لیبی و سوریه حوزه‌های وحدت‌ساز دیگری برای کشورهای غربی بودند که حالا تمامی آنها جز عراق در این کارکرد خود دچار مشکل شده‌اند. به‌عنوان نمونه در لیبی در هفته‌های اخیر، آمریکا از محور مدافع دولت وفاق ملی حمایت کرده است که مورد پشتیبانی ترکیه، قطر، ایتالیا و بریتانیا قرار دارد، اما دولت فرانسه مدافع ارتش ملی لیبی است که نشانه‌ای از شکاف در محور غربی بر سر مساله این کشور است. در سوریه نیز گرچه میان غربی‌ها تا حد زیادی وحدت‌نظر وجود دارد، اما از لحاظ عملی حضور نظامی در شرق سوریه وابسته به حضور در غرب عراق است. عراق می‌تواند حوزه‌ای مناسب برای مشغول شدن تعدادی از متحدان (تمام کشورهای اروپایی به‌علاوه آمریکا و کانادا) باشد. تقریبا در پرونده‌های مفتوح غرب مورد دیگری وجود ندارد که از قابلیت‌های عراق در این زمینه برخوردار باشد.

3. طرف شدن عراق با کشورهای متعدد

اگر دولت عراق تنها با نیروهای آمریکایی طرف حساب باشد، اخراج آنها قطعا به فشار کمتری نیاز خواهد داشت تا زمانی که این دولت با چند ده کشور در قالب سازمان ناتو روبه‌رو باشد. درصورت حضور ناتو در عراق بازوهای سیاسی قدرتمندی مانند اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد نیز پشت آن خواهند بود و دولت بغداد برای اخراج نیروهای خارجی مجبور به مذاکره و اعمال فشار بر تمامی کشورهای عضو ناتو و نهادهای بین‌المللی متحد آن می‌شود. در این صورت بغداد باید به‌صورت همزمان به نیویورک مقر سازمان ملل متحد، بروکسل مقر اتحادیه اروپایی و پایتخت بلژیک، پاریس، برلین، مادرید، لندن، آمستردام، رم، توکیو، اتاوا، لیسبون و... فشار وارد کند.

4. جلوگیری از تکروی کشورهای غربی در عراق

دولت عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق عراق برای کاهش تاثیرگذاری آمریکا در کشورش به‌دنبال برقراری و ارتقای روابط با کشورهایی مانند روسیه، چین و اعضای اتحادیه اروپا بود. برقراری روابط با دیگر کشورها و تلاش بغداد برای کسب استقلال بیشتر از واشنگتن حتی در زمینه روابط با اروپایی‌ها باعث خشم آمریکا شد. با استقرار ناتو در عراق در هدف نخست، آمریکا عملا مدیریت تمامی طرف‌های غربی حاضر در عراق را به دست گرفته و این مدیریت را از حوزه‌های امنیتی به سمت حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی سرایت خواهد داد. پس از آن بغداد قادر به تفکیک روابط خود با کشورهای اروپایی و آمریکا برای کسب استقلال بیشتر نخواهد بود و درواقع بیشتر از گذشته تحت‌تاثیر تصمیم‌گیری‌ها در واشنگتن قرار خواهد گرفت. در هدف دوم حضور کشورهای غربی در عراق آن هم در قالب ناتو باعث تزریق دشمن‌انگاری آنها با روسیه و چین خواهد شد. اگر در دوره عبدالمهدی کشورهای روسیه، چین و اعضای اتحادیه اروپا به‌دنبال حضور در عراق و مذاکره با بغداد بودند، از این به بعد حضور کشورهای اروپایی از دریچه ناتو در عراق باعث ایجاد رقابت میان آنها و جبهه شرقی شامل روسیه و چین خواهد شد.

5. مشروعیت‌سازی برای آمریکا

آمریکا نسبت به ناتو سابقه بدی در ذهن عراقی‌ها به‌ جا گذاشته است. با وجود حاضر بودن نیروهای اعضای ناتو در اشغال عراق، بیشتر جنایات توسط نظامیان آمریکایی صورت گرفته و به نام آنها ثبت شده است. حضور ساختار ناتو که به‌نوعی دارای جنبه‌های شکوه‌آمیزی مانند ضدیت با دیکتاتوری و کمونیسم است می‌تواند باعث انحراف اذهان از حضور آمریکا در عراق شود.

6. آمریکا در مرز، ناتو در مرکز

آمریکا درصورتی که بخواهد در عراق بماند بالاجبار حضور نظامی خود را به منطقه سنی‌نشین غرب و کردنشین شمال محدود خواهد کرد. دلیل این اقدام حملات نظامی گروه‌های نظامی شیعه علیه نیروهای آمریکایی در مناطق شیعه‌نشین است. آمریکا با چنین خطری در اقلیم کردستان عراق و استان سنی‌نشین الانبار مواجه نیست. به احتمال بسیار زیاد نیروهای غیرآمریکایی ناتو در مناطق مرکزی عراق مستقر خواهند شد. از نظر واشنگتن عملیات گروه‌های نظامی شیعه که از نظر آمریکا وابسته به ایران هستند، باعث فرسایش روابط تهران با کشورهای اروپایی شده و ایران را مجبور خواهد کرد گروه‌های نظامی وابسته به خود را ملزم به حمله نکردن به مواضع ناتو کند. در همین‌راستا، پنجشنبه هفته گذشته په کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک اعلام کرد کشورش برای آموزش نظامیان عراق تعداد نیروهایش در این کشور را دوبرابر خواهد کرد.

7. بازی پلیس خوب، پلیس بد

اگر غرب قصد انجام اقداماتی تنش‌زا را در خاک عراق یا از مبدا این کشور داشته باشد، این کار را نیروهای آمریکایی انجام خواهند داد. پس از انجام چنین عملیات‌هایی با توجه به اعضای زیاد ناتو و متفاوت بودن ساختار‌ها این نیروها می‌توانند ادعا کنند در جریان عملیات نبوده‌اند و حتی نظر موافقی هم نسبت به آن ندارند. این مساله در اظهارنظرها پس از ترور شهدای نصر در عراق مشاهده شد.

روز پنجشنبه هفته گذشته سرهنگ‌ مایلز ککینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش در عراق در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق «واع» مدعی شد ترور فرودگاه بغداد از سوی ائتلاف صورت نگرفته است. او همچنین گفته اکثر شرکای ائتلاف در عراق بر این تاکید دارند که برخی تصمیم‌ها در پایتخت کشورها گرفته می‌شود و این تصمیم‌ها با کیفیت شراکت و همکاری‌های روزانه تقارن ندارد. از سخنان سخنگوی ائتلاف چنین برمی‌آید که با استفاده از حربه «پلیس خوب، پلیس بد»، فشار روی نیروهای غربی مستقر در عراق تا حد زیادی قابل کنترل باقی خواهد ماند.

8. جنبه تمدنی دادن به حضور غرب در عراق

حضور نیروهای غربی در عراق به‌جای حضور صرف آمریکایی‌ها مساله‌ای تمدنی است که نشانگر تسلط غرب بر مهد تمدن در خاورمیانه خواهد بود. همچنین ناتو با مستقرشدن در عراق جای پای مناسبی در منطقه برای مبارزه با ایران و دیگر رقبا پیدا خواهد کرد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار