• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ استقلال 700 هزار دلار بیشتر از قرارداد به استرا می‌دهد؟

نیم‌فصل مربیگری، 3 فصل دستمزد!

غرامت درخواستی مربی ایتالیایی بیشتر از آپشن‌هاست

حضور نیم‌فصل استرا به قیمت 3 فصل برای استقلال تمام می‌شود و آبی‌ها به انضمام آنچه قبلا به وی پرداخت کرده‌اند باید در‌مجموع 2 میلیون و 200 هزار یورو به سرمربی سابق خود پرداخت کنند که این رقم می‌توانست به‌طور متوسط برای 3 فصل به وی پرداخت شود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، همه‌چیز از مصاحبه سعادتمند آغاز شد؛ جایی که او رقم درخواستی استراماچونی را یک میلیون‌و‌800 هزار یورو اعلام کرد و این درحالی‌ است که او و کادرش برای دو سال قرارداد حدود یک‌میلیون و 500 هزار یورو بسته بودند و از این مقدار نیز استرا مبلغی در حدود 400 هزار یورو نیز دریافت کرده بود. مدیرعامل باشگاه استقلال صراحتا در این مصاحبه اعلام کرد با توجه به شکایت استراماچونی، باشگاه باید یک‌میلیون‌و‌هشتصد هزار یورو دیگر به او بدهد. ادعای سعادتمند و این عدد عجیب در‌حالی است که باشگاه استقلال قبلا حدود 400 هزار دلار به این مربی ایتالیایی داده و اصلا کل قرارداد استراماچونی سالی ۷۵۰ هزار دلار بود.

در آن زمان و در بین رسانه‌ها این شائبه مطرح شد که درخصوص این رقم یا سعادتمند غلو کرده یا مدیران قبلی استقلال واقعیت را در‌مورد قرارداد استراماچونی نگفته بودند اما این مساله نیز مطرح شد که اگر یک‌میلیون‌و‌800 هزار یورویی که سعادتمند گفته، درست باشد استقلال دچار مشکل بزرگی شده و واقعا معلوم نیست چنین مبلغی را از کجا می‌خواهد جور کند.

چندی پیش برای برطرف شدن برخی ابهامات با کاظم قیم به گفت‌وگو پرداختیم و در این خصوص این سوال را مطرح کردیم که درخصوص استراماچونی و مطالبات وی کار به کجا رسیده و آیا شکایت او دردسرساز می‌شود، که وی در پاسخ اعلام کرد: «مدیریت باشگاه دو هفته پیش اعلام کرده بود که این سرمربی از استقلال شکایت کرده و درخواست غرامت یک‌میلیون‌و‌هشتصد هزار یورویی کرده که پرونده وی نیز در‌حال رسیدگی است و هنوز رایی صادر نشده است. البته طبق ادعای استرا، ما هم لایحه دفاعی متناسب را با توجه به مستنداتی که داشتیم ترتیب دادیم و منتظریم تا رای صادر شود» لایحه‌ای که البته در این خصوص برخی رسانه‌ها به جزئیات آن پرداخته و این‌طور اعلام کردند که در جوابیه‌ای که استقلال برای فیفا ارسال کرده است، سه مورد وجود دارد؛ بند اول این است که اگر استراماچونی پولش را دیرتر از موعد مقرر گرفته، به این خاطر است که حساب اعلام شده از سوی او مسدود بوده و امکان واریز وجه به آن وجود نداشته است. نکته دوم اینکه استراماچونی حق ترک ایران را با وجود قرارداد با این باشگاه نداشته و بابت ترک قراردادش تخلف آشکار انجام داده است و آخرین بند دفاعیه استقلال هم این است که او بعد از دریافت کامل پولش تا نیم‌فصل قراردادش را به‌صورت یک‌طرفه فسخ کرده است، او نه تنهامجاز به این کار نبوده است بلکه  به‌خاطر ترک قراردادش باید به این باشگاه غرامت پرداخت کند. با این حال «‌فرهیختگان» گفت‌وگویی با یکی از مراجع رسمی باشگاه داشت که وی اعلام کرد لایحه دفاعی ارسال شده است، اما اینکه این بندها در این لوایح هستند یا خیر را نه تایید کرد و نه تکذیب.

قیم نیز تاکید کرده بود استرا درخصوص قراردادش و آپشن‌ها و بندهای آن این رقم را درخواست کرده است. همین موضوع بحثی شد تا در گزارشی به جزئیات این آپشن‌ها پرداخته و این تفاوت 700 هزار یورویی از قرارداد بسته شده تا مبلغ درخواستی استرا را بررسی کنیم.

 آپشن‌ها زیاد نیست، او غرامت خواسته

در بالا به این نکته اشاره کردیم که قرارداد استراماچونی و کادرش برای 2 سال یک‌میلیون و 500 هزار یورو بود که با حساب 400 هزار یوروی دریافتی، در‌صورتی‌که آبی‌ها در این پرونده محکوم شوند، این مربی ایتالیایی برای‌شان حدود 2 میلیون و 200 هزار یورو آب می‌خورد!

یک مقام آگاه در استقلال در این خصوص و این سوال که مگر این آپشن‌های قرارداد استرا چیست که 700 هزار یورو به قراردادش اضافه می‌کند، به «فرهیختگان» گفت: «آپشن‌ها همان آپشن‌های معمول و رقم‌های آن نیز در حد عرف هستند. آپشن‌های قهرمانی ایران، آسیا و گرفتن سهمیه که به‌طور معمول در قرارداد سرمربیان گنجانده می‌شود و آپشن خاص دیگری از‌جمله کسب پاداش برای بردهای تیم یا برخی پیروزی‌ها در برخی بازی‌های خاص از‌جمله دربی وجود ندارد و جالب اینکه حتی آپشن قهرمانی آسیا در قبال پاداش میلیون دلاری afc به قهرمان این رقابت‌ها نیز در حد بسیار معقول و نرمالی و معقولانه گنجانده شده است، اما آن چیزی که باعث شده تا استرا این رقم را درخواست کند بحث غرامت است، در غیر این صورت مجموع ارقام آپشن‌ها در این اندازه‌ها نیست که بخواهد رقم درخواستی را تا این ارقام بالا ببرد.»

 امید باشگاه به تیم پیدا کردن استرا

در‌واقع سرمربی ایتالیایی با استناد به برخی مسائلی که در آن زمان درخصوص حضورش در ایران به‌وجود آمد این غرامت را درخواست کرده و بر مبنای آن این شکایت را مطرح کرده است، با این حال امید استقلال به آن است که استرا هم مثل شفر برای سال دوم قراردادش با یک تیم به توافق رسیده و قرارداد امضا کند تا حداقل آبی‌ها از پرداختن این غرامت برای فصل دوم معاف شوند. بر همین اساس شنیده می‌شود النصر‌ عربستان، سرمربی سابق استقلال را زیر نظر دارد و اگر استراماچونی همان مسیر شفر را برود، تقریبا آبی‌ها از یک دردسر بزرگ خلاص خواهند شد در غیر این صورت حضور نیم‌فصل استرا به قیمت 3 فصل برای استقلال تمام می‌شود و آبی‌ها به انضمام آنچه قبلا به وی پرداخت کرده‌اند باید در‌مجموع 2 میلیون و 200 هزار یورو به سرمربی سابق خود پرداخت کنند که این رقم می‌توانست به‌طور متوسط برای 3 فصل به وی پرداخت شود.

 *  نویسنده :  محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق،روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار