• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پورشیب در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

برای المپیکی شدن منتظر رفتن کرونا هستم/ حضور لشگری برای ورزش دانشگاه آزاد مثبت است

لشگری را جامعه ورزش و به‌خصوص رزمی‌ها خیلی خوب می‌شناسند و از نظر من که ایشان را 14، 15 سال است می‌شناسم، او لایق بهترین‌هاست و واقعا از خوبی‌ها و مدیریت ایشان هرچه بگویم، کم گفته ام. فکر می‌کنم حضورشان در دانشگاه آزاد اسلامی مثبت خواهد بود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی و به‌خصوص ورزش‌های المپیکی این روزهای کرونایی را با شرایط خاصی پشت‌سر می‌گذارند و این نگرانی برای آنها وجود دارد که تا زمان آغاز رقابت‌های المپیک که فعلا یک سال به تعویق افتاده، نتوانند به آمادگی لازم دست پیدا کنند. البته از سوی دیگر شیوع بیشتر این ویروس در روزهای اخیر حتی این ذهنیت را ایجاد کرده که شاید اصلا المپیکی در پیش نباشد و این رقابت‌ها این‌بار به‌جای تعویق، به‌طور کامل تعطیل شود و در آن صورت می‌تواند از لحاظ روحی شرایط ورزشکاران را تحت‌تاثیر قرار دهد. درخصوص این موارد دیروز فرصتی دست داد تا با ذبیح‌الله پورشیب، کاراته‎کای ملی‌پوش کشورمان و عضو تیم دانشگاه آزاد اسلامی هم‌کلام شویم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

احتمالا این روزها بیش از هر زمان دیگری المپیک ذهنت را به خود مشغول کرده است.

قطعا همین‌طور است، اما بیش از المپیک این ویروس کروناست که ذهن من و همه مردم دنیا را مشغول کرده و واقعا در این شرایط اولویت من بهبود شرایط کنونی این ویروس و بازگشت خنده، تفریح و زندگی بی‌استرس به خانه‌های مردم کشورم است.

تو به‌عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای که شانس المپیک هم دارد روزهای قرنطینه را چگونه سپری کردی؟

 من هم مثل تمامی ورزشکاران در خانه و به‎صورت اختصاصی تمرینات ویژه‎ای را پشت‎سر گذاشتم، البته این تمرینات کافی نبود اما از هیچی بهتر بود و کمک کرد از فرم ایده‎آل بدنی خارج نشوم.

اما نمی‌توان کتمان کرد که این روزهای قرنطینه به ورزشکاران حرفه‌ای لطمه زده است.

به کل جامعه لطمه زده و واقعا خیلی از افراد و مشاغل هستند که مثل ورزشکاران حرفه‌ای تحت‌تاثیر این ویروس قرار دارند و حتی می‌بینیم ورزشکاران آماتور که هفته‎ای یک تا 2 جلسه برای سلامتی‎شان هم تمرین می‌کردند از این حیث دچار لطمه شده‌اند و ما که باید هر روز تمرینات فشرده‎ای را پشت‌سر بگذاریم و در شرایط مسابقه قرار داشته باشیم که جای خود را داریم و قطعا از حضور این ویروس منحوس متضرر شده‌ایم.

با این اوصاف فکر می‌کنید شاهد یک المپیک ضعیف نسبت به ادوار قبل‌تر باشیم؟

قطعا همین‌طور است، چراکه همه ورزشکاران برای برگزاری المپیک در سال 2020 برنامه‌ریزی کرده بودند و هدف‌گذاری این‌گونه بوده که در این زمان بازیکنان در بهترین شرایط آمادگی قرار بگیرند و حالا با تعویق این رقابت‌ها کمی برنامه‎ریزی‎ها به هم می‌ریزد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. البته این مشکلات برای ورزشکاران تمام دنیا به‎صورت یکسان وجود دارد و ما با کمک‎هایی که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان به ورزشکاران می‌کنند، می‌توانیم یک حضور خوب و درخور شأن نام ایران در المپیک داشته باشیم. فقط امیدوارم المپیک برگزار شود و اتفاقات بدتری در پیش نباشد.

شنیده می‌شود که کمیته ملی المپیک کمک‌های مالی خود را به ورزشکاران متوقف کرده است. این موضوع صحت دارد؟

ما یک‌سری پاداش‌ها و جوایز نقدی از کمیته دریافت کرده‎ایم و مورد حمایت قرار داریم. البته در این 2، 3 ماه اخیر نبوده ولی قطعا در آینده ادامه پیدا می‌کند. باید از حمایت‌های مدیران ورزش از تمامی ورزشکاران و ورزش کاراته تشکر کنم، آنها طوری ما را حمایت کردند که جای هیچ کمبودی را احساس نکردیم.

شرایط راهیابی خودت به المپیک به چه شکل است؟

تا چند ماه آینده تمامی مسابقات برون‌مرزی تعطیل است و مشخص نیست که اصلا رقابت‌های انتخابی المپیک برگزار شود یا نه، اما اگر همه‎چیز طبق برنامه پیش برود، بازی‌ها از آبان‎ماه آغاز می‌شود و باید در مسابقات قهرمانی اروپا و پس از آن لیگ جهانی مراکش حضور پیدا کنیم که مدال‌های این رقابت‌ها می‌تواند به حضور ورزشکاران در المپیک کمک کند.

تو عضو تیم دانشگاه آزاد اسلامی هم هستی. حضور لشگری را به‌عنوان رئیس تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی چگونه ارزیابی می‌کنی؟

لشگری را جامعه ورزش و به‌خصوص رزمی‌ها خیلی خوب می‌شناسند و از نظر من که ایشان را 14، 15 سال است می‌شناسم، او لایق بهترین‌هاست و واقعا از خوبی‌ها و مدیریت ایشان هرچه بگویم، کم گفته‎ام. فکر می‌کنم حضورشان در دانشگاه آزاد اسلامی مثبت خواهد بود و البته جا دارد از زحمات جوانمرد هم قدردانی کنم و برایشان آرزوی موفقیت داشته باشم.

* نویسنده: آرش محمدی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار