• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

جزئیات بازداشت سلطان قاچاق سوخت و یک باند خانوادگی

رئیس پلیس امنیت اقتصادی جزئیات کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق و بازداشت اعضای آن را تشریح کرد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سردار محمدرضا مقیمی از کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق خبر داد و در این رابطه اظهار کرد: در پلیس امنیت  اقتصادی سعی بر این است که اقدامات کلان را بر مبنای پیش‌بینی و پیشگیری دنبال و اجرایی کنیم، بنابراین تشدید اقدامات پیشگیرانه در دستور کار پلیس امنیت اقتصادی است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی، مقابله با قاچاق سوخت را یکی از اولویتهای اصلی این پلیس عنوان کرد و گفت: مبادی رسمی را به شدت رصد می‌کنیم و با اقدامات اطلاعاتی اجازه جولان به قاچاقچیان نخواهیم داد و پیرو این اولویت در دستور کار، به اخبار و نتایجی دست یافتیم که بر مبنای آن برخی از شرکتها اقدام به قاچاق سوخت یارانه‌ای می‌کردند در واقع این شرکتها با عنوان صادرات مشتقات نفتی و حلالها، سوخت ، قاچاق می‌کردند.

وی افزود: در رصد این شرکتها، به یک شرکت خانوادگی رسیدیم که فقط در 6 ماه دوم سال گذشته 100 میلیون لیتر سوخت قاچاق کرده بودند؛ 6 عضو اصلی این باند خانوادگی دستگیر شدند و در جریان پیگیری این پرونده 15 عضو دیگر شناسایی و دستگیر شدند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اعضاء این شرکت با استفاده از کارتهای سوخت اجاره‌ای، اقدامات مجرمانه خود را دنبال می‌کردند، تصریح کرد: برخی جایگاه‌داران سوختی در شکل‌گیری این اقدامات مجرمانه دست داشتند.

مقیمی بیان کرد: در واقع با رصد و اشراف اطلاعاتی توانستیم بعضی از شرکتهایی را که با فعالیتهای پالایشگاهی در شهرکهای صنعتی حاشیه شهرهایی چون ورامین به صورت خانوادگی فعالیت می‌کردند، شناسایی کنیم و شرکت مذکور یکی از این شرکتها است که اقدام به قاچاق سوخت می‌کرد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی عنوان کرد: با استفاده از منابع اطلاعاتی، مشخص شد که سرشبکه این باند خانوادگی، تجهیزات و برند شرکتهای خوشنام را خریداری و در ذیل این شرکتها اقدام به قاچاق سوخت می‌کند، این عضو اصلی باند دارای چندین فقره سابقه کیفری در زمینه قاچاق بود.

وی در تشریح روند فعالیت این شرکت متخلف، گفت: چرخه خرید، تولید و فروش فرآورده‌های نفتی این شرکت را رصد کردیم و دریافتیم که قاچاق فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای به ویژه گازوئیل به شرکتهای کشور های همسایه محوری‌ترین اقدام مجرمانه اعضاء این شرکت بوده است.

به گفته این مقام ارشد انتظامی، اعضای این شرکت بعضاً ارتباطات غیرمتعارف با کارشناسان و کارمندان برخی سازمانها برقرار کرده و سوخت یارانه‌ای تحت عنوان روغن سوخت و روغن تصفیه مجدد را از طریق تانکرهای حمل سوخت از گمرکهای اصلی به سمت گمرکات مرکزی ( مقصد) منتقل می‌کردند.

مقیمی با اشاره به اینکه اعضای این باند اقدام به جعل اسناد نیز می‌کردند، تصریح کرد: در روند پی جویی پرونده، تحقیقات عمق بیشتری پیدا کرد و با همکاری بازپرس دادسرای ناحیه 32 تهران به نتایج خوبی دست یافتیم.

وی اضافه کرد: در روند تحقیقات منابع تأمین سوخت توسط این ش