• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاه هنرمندان سیاه‌پوست به فاجعه جورج فلوید

باید دست‌به کار شویم

اسپایک لی که فیلم تازه‌اش با موضوع کهنه‌سربازان آفریقایی- آمریکایی از نتفلیکس منتشر شده، گفته است: «با خانواده‌ام مشغول دیدن فیلم بودیم و همه به‌ناگه فریاد زدیم این همان چیزی است که روی صحنه می‌رود. این نمایش شلیک گاز اشک‌آور، ضرب‌وشتم بی‌گناه، رهگذران صلح‌طلب، پس می‌توانی خیابان‌را طوری پاک و تمیز کنی که قدم‌زنان سمت کلیسا بروی. واقعاً مسخره بود.»

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، قتل جورج فلوید، نقطه‌عطفی در همگرایی هنرمندان سیاه‌پوست بوده است؛ از کارگردانان و بازیگران سینما گرفته تا خواننده‌های موسیقی. اسپایک لی،‌ کارگردان برنده اسکار در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی در واکنش به قتل جورج فلوید گفته است: «شبیه این نیست که صرفا با خشم متولد شوی.» او در واکنش به اظهارات ترامپ هم گفته: «او یک گنگستر است و تلاش می‌کند دیکتاتور باشد.»

اسپایک لی که فیلم تازه‌اش با موضوع کهنه‌سربازان آفریقایی- آمریکایی از نتفلیکس منتشر شده، گفته است: «با خانواده‌ام مشغول دیدن فیلم بودیم و همه به‌ناگه فریاد زدیم این همان چیزی است که روی صحنه می‌رود. این نمایش شلیک گاز اشک‌آور، ضرب‌وشتم بی‌گناه، رهگذران صلح‌طلب، پس می‌توانی خیابان‌را طوری پاک و تمیز کنی که قدم‌زنان سمت کلیسا بروی. واقعاً مسخره بود.»

او می‌افزاید: «انجیل در دستان ترامپ احساس راحتی نمی‌کرد و ترامپ هم از دست گرفتن انجیل احساس خوشایندی نداشت. هرگز چنین چیزی را در زندگی‌ام ندیده بودم، به‌خصوص با حضور یک رهبر جهانی.»

اسپایک لی گفته: «چرا مردم خشمگینند؟ مردم خشمگینند، چون سیاه‌پوستان چپ و راست به قتل می‌رسند، پلیس‌ها هم راست‌راست راه می‌روند. دگرپوستان از ناهمخوانی میان داشته‌ها و نداشته‌ها خشمگینند؛ آموزش، آب آشامیدنی ناسالم و نژادپرستی. مردم به یک دلیل خشمگینند. شبیه این نیست که با خشم متولد شده باشی. خشمگینی چون هر روز در جهانی زندگی می‌کنی که سیستم برای برنده شدن تو تنظیم نشده است. توقع زندگی... صرفاً‌ چیزهای متعددی در کار است که کسی می‌تواند با آنها فهرستی همیشگی بسازد؛ همان چیزهایی که موجب خشم می‌شوند. تمثیل احمقانه‌ای است، ولی جیک‌جیک مستونت بود، یاد زمستونت بود!»

اسپایک لی به تبعیض در دوران کرونا هم اشاره کرده و گفته است: «رنگین‌پوستان مجبورند سر کار بروند؛ خط مقدم همه جوانب. آنها کشور را حفظ می‌کنند. نژادپرستی همه‌جای دنیا هست. این یک همه‌گیری جهانی است، پیش از کرونا. من آدم معنوی هستم و خیال نمی‌کنم تطبیقی میان این دو اتفاق همزمان وجود داشته باشد.»بخش مهمی از هنرمندان سیاه‌پوست نیز اعتراض و واکنش‌های خود را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند. ایوا دوورنی فیلمساز، جان بویگا بازیگر جنگ ستارگان و کاردیبی ستاره رپ ازجمله هنرمندانی هستند که پس از مرگ جورج فلوید به دست افسر پلیس مینیاپولیس به این فاجعه واکنش نشان داده‌اند.

ایوا دوورنی در حساب توئیتری خود نوشت: «شما سزاوار نفس، عزت و زندگی خودید. لیاقت شما مرگ در خیابان نیست، قتل با زانوی پلیس روی گردن شما نیست. شما مستحق اشک‌ها، دعاها، خشم ما و عمل مایید. ما باید دست‌به کار شویم – برای تو – و برای همه آنهایی که هیچ دوربینی برایشان نیست. ما باید دست‌به کار شویم.»بویگا نیز در توئیتر خودش نوشت: «این ماجرا فقط می‌سوزاند. به‌نظر می‌رسد چرخه‌ای بی‌پایان است. قاتلان باید سخت متهم شوند. حتی در مواجهه با مرگ این مرد همدلی هیچ است. از نژادپرستان متنفرم.»

کاردی بی، در کنار عکسی از فلوید در اینستاگرام خود نوشت: «بس است! چقدر باید طول بکشد؟ یک جنگ داخلی؟ یک رئیس‌جمهور جدید؟ شورش‌های خشونت‌آمیز؟ خسته‌است! خسته‌ام! کشور خسته است! وقتی دست‌به این کار می‌زنید، ترسی در مردم پدید نمی‌آورید، صرفا نشان می‌دهید چقدر ترسویید! و اینکه آمریکا ابدا سرزمین آزادی نیست!»پس از مرگ فلوید، آیس‌کیوب، بازیگر و رپر آمریکایی در توئیتر خود نوشت: «تا به‌کی باید جنایت آبی‌ها علیه سیاهان را دنبال کنیم،‌ پیش از آنکه به اعتصاب بازگردیم؟»میک میل، دیگر رپر آمریکایی نیز در توئیترش نوشت: «پس از این همه ویدئوهای پلیس درحال ضرب‌وشتم ما، هنوز هیچ محافظتی نداریم... هیچ‌کس به پلیس بابت توقف کشتار ما دستوری صادر نمی‌کند! آیا امکان‌پذیر نیست؟ یا فقط می‌گویند از خودتان محافظت کنید؟»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار