• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» واکنش نخبگان و سیاستمداران آمریکایی به حوادث اخیر در ایالات متحده را بررسی کرد

اعتراض به وقت سرخوردگی

زانوی فشرده شده بر‌گردن جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی، فریاد شکاف طبقاتی و نژادی را در آمریکا بلند کرده است. فریادی که آنقدر صدای آن بلند شده که دامنه آن به کشورهای متحد آمریکا در قاره سبز نیز کشیده شده است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ترامپ می‌گوید هیچ رئیس‌جمهوری مثل او برای سیاه‌پوستان آمریکا کار نکرده است! اگرچه رقبای دموکراتش معتقدند بخش زیادی از اوضاع آشفته این روزهای ایالات‌ متحده به سیاست‌های نژادپرستانه او باز می‌گردد و اظهارات تفرقه‌افکنانه‌اش صدای هم‌حزبی‌هایش را هم در‌آورده است. با این‌ حال اندیشمندان معتقدند نژادپرستی و بی‌عدالتی سیستماتیک در ایالات‌ متحده آمریکا نهادینه شده و در این میان تفاوتی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد اگرچه ممکن است در اعمال سیاست‌های ظاهری، هر یک ماسک‌های گوناگون را به چهره بزنند. به هر ترتیب روشن آن است که زانوی فشرده شده بر‌گردن جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی، فریاد شکاف طبقاتی و نژادی را در آمریکا بلند کرده است. فریادی که آنقدر صدای آن بلند شده که دامنه آن به کشورهای متحد آمریکا در قاره سبز نیز کشیده شده است؛ مردمی که نفس‌های بند آمده‌شان از بحران بهداشت و درمان و اقتصاد و سیاست‌های سیاستمداران آمریکایی چند ماهی است که به‌واسطه کرونا‌ویروس پشت ماسک‌ها محبوس شده، حالا ابایی ندارند که حتی با لشکرکشی ارتش آمریکا به خیابان‌ها بیایند و علیه بی‌عدالتی فریاد بزنند. آنچه در ادامه می‌آید واقعیت این روزهای آمریکا به روایت سیاستمداران و اندیشمندان آمریکایی است.

حزب دموکرات و جو بایدن روی موج اعتراضات

طی چند روز اخیر حزب دموکرات آمریکا رسما جو بایدن، معاون اوباما رئیس‌جمهور سابق این کشور را به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا معرفی کرد. بایدن و حزب دموکرات سعی کردند از اعتراضات آمریکا به‌نفع سبد رای خود بهره بگیرند، از این رو انتقادات این حزب به عملکرد ترامپ طی روزهای اخیر بیش از پیش بود. به گزارش رویترز از واشنگتن، سیاستمداران دموکرات شعار‌های معترضان را تکرار و اعلام کرده‌اند قصد دارند اصلاحاتی را به اجرا درآورند. یواس‌ای تودی نیز ار زانو زدن هشت‌دقیقه‌ای سناتورهای دموکرات در گرامیداشت سیاه‌پوستان در واشنگتن خبر داد. جو بایدن نیز در انتقاد به عکس یادگاری ترامپ با انجیل در کنار یک کلیسا تاکید کرد: «اگر او انجیل را باز کرده بود چیزی یاد می‌گرفت.

 ای کاش به‌جای تکان دادن انجیل، یک‌بار آن را خوانده بود.» به نوشته نشریه «بیزنس اینسایدر» بایدن یک روز پس از برگزاری تظاهرات ضد نژادپرستی در ایالت «دلاوِر»، در محل برگزاری این تجمع حاضر شد. کمپین انتخاباتی بایدن عکسی از او را در حالی که در کنار یک پدر و پسر سیاه‌پوست زانو زده بود، منتشر کردند. بایدن نیز با انتشار این عکس در حساب توئیتری خود نوشت: «درحال‌حاضر ما ملتی درحال درد کشیدن هستیم، اما نباید اجازه دهیم این درد ما را نابود کند. به‌عنوان رئیس‌جمهور پیش بردن این گفت‌وگوها کمک کرده و مهم‌تر از آن، [به این گفت‌وگوها] گوش خواهم کرد، همان کاری که امروز در بازدید از محل اعتراضات دیشب انجام دادم.» رویترز نیز از دیدار جو بایدن با بیش از 12 تن از رهبران جمعیت سیاه‌پوستان ایالت دلاور در کلیسایی در شهر ویلمینگتون خبر داد. او در این دیدار اعلام کرد: «ترامپ و مشاوران ارشد اقتصادی‌اش به‌جای آنکه کشور را برای مقابله با این بیماری جهان‌گیر (کرونا) آماده کنند به مردم گفته‌اند سهام بخرند! اکنون پس از آنکه بیش از ۱۱۰هزار آمریکایی کشته شدند، می‌بینیم که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی همچنان بیکارند. عواقب، واضح و روشن است. ما همچنان با بیکاری ویرانگر روبه‌رو هستیم. ما همچنان با بحران بهداشتی در ابعاد تاریخی روبه‌رو هستیم... . درصورت راهیابی به کاخ سفید، ظرف مدت ۱۰۰روز هیات نظارت بر عملکرد پلیس را تشکیل می‌دهم. به‌زودی از یک طرح اقتصادی برای رسیدگی به وضعیت بد معیشتی جمعیت‌های سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها پس از شیوع کرونا رونمایی خواهم کرد. طرح اقتصادی من شامل بخش‌هایی در حوزه مسکن، آموزش و دسترسی به سرمایه در جمعیت سیاه‌پوستان است، ما می‌خواهیم مطمئن شویم که بهبود وضعیت اقتصادی، نژادپرستی نهادی را برطرف می‌کند.»  رهبران جمعیت سیاه‌پوستان نیز در این دیدار از بایدن خواستند یک فرد سیاه‌پوست را برای سمت دستیار معاون رئیس‌جمهور انتخاب کند و افزودند که اعتراضات اخیر بازتابی از رنج و ناامیدی سیاه‌پوستان آمریکا نسبت به فقدان توجه و تخصیص منابع کافی به جمعیت آمریکاییان آفریقایی‌تبار است. 

جو بایدن پیش از این دیدارها نیز طی یک بیانیه تاکید کرده بود: «مردم آمریکا حق دارند علیه خشونت دست به اعتراض بزنند، اما حق تخریب و سوزاندن اموال عمومی را ندارند.» این نامزد انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا طی یک پیام ویدئویی نیز قتل اریک گارنر، شهروند ۴۳ساله سیاه‌پوست ساکن نیویورک در ۱۷ جولای ۲۰۱۴ (تیرماه ۱۳۹۳) را یادآور شد؛ کسی که ماموران پلیس به‌رغم فریادهایش درباره اینکه نمی‌تواند نفس بکشد، همچنان گلویش را تا سر حد مرگ فشردند و جانش را گرفتند و بر لزوم پایان یافتن خشونت‌ها و تبعیض‌های نژادی نظام‌مند در آمریکا تاکید کرد. این اظهارات حمایت‌جویانه بایدن درحالی است که وی تنها چند هفته پیش از اعتراضات در مصاحبه‌ای با یک شبکه رادیویی گفته بود سیاه‌پوستانی را که از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا حمایت می‌کنند نمی‌توان سیاه‌پوست دانست. اظهاراتی که با واکنش تند جامعه سیاه‌پو