• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از یک ابهام بزرگ در استقلال با انتشار اسناد پرداختی کارگزار سابق

طلب قدیمی به اسم کمک قرض‌‌الحسنه زنده شد؟

شرکت آریا‌‌برتر، به‌‌عنوان کارگزار قبلی باشگاه استقلال مدعی است که باشگاه نباید قراردادی با کارگزار جدید امضا می‌‌کرد و باید تکلیف قرارداد این شرکت و استقلال مشخص می‌‌شد.

طلب قدیمی به اسم کمک قرض‌‌الحسنه زنده شد؟
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از فسخ قرارداد استقلال با کارگزار قبلی این باشگاه (شرکت آریابرتر)، تازه مشکلات این باشگاه آغاز شده است و از آنجایی که مسئولان این کارگزاری اعتقاد دارند بدون‌‌مجوز از آنها و به‌‌صورت غیرقانونی قرارداد قبلی فسخ و قرارداد جدید با کارگزاری جدید امضا شده است، حالا‌‌حالاها استقلالی‌‌ها باید پای عواقب آن بایستند.

از سوی دیگر مسئولان باشگاه استقلال همان‌‌طور‌‌که قبلا هم اشاره کردیم درخصوص دلایل فسخ قراردادش با آریابرتر، دلایل خاص خودش را داشته و اعتقاد دارند که آریابرتر به‌‌خاطر عدم‌‌تعهد به بندهای قراردادش درخصوص استقلال حق هیچ اعتراضی ندارد و در‌‌صورت اعتراض هم این استقلالی‌‌ها هستند که می‌‌توانند کار را از مسیر حقوقی پیگیری کنند، اما بعدا اتفاقاتی افتاد که نشان داد دست بالا با کارگزار سابق بوده و چه‌‌بسا آنها بتوانند با اقدامات حقوقی خود، استقلال را دچار دردسر کنند.

همچنین پس از اینکه از سوی سعادتمند گفته شد شرکت آریا‌‌برتر طی سال گذشته تا به امروز ریالی برای این باشگاه درآمد نداشته است، این شرکت تصمیم گرفت رسید واریز منابع مالی به‌‌حساب باشگاه یا خزانه باشگاه استقلال را منتشر کند که طبق این اسناد، آریابرتر رقمی میلیاردی به استقلال کمک مالی داشته است.

مدیرعامل استقلال در جمع خبرنگاران گفته بود: «در تاریخ 28 خرداد سال 98 با شرکت آریا‌‌برتر، قراردادی تنظیم کردیم که از آن تاریخ تاکنون، از این شرکت عایدی‌‌ای نصیب باشگاه استقلال نشده است. به‌‌عنوان نماینده باشگاه استقلال می‌‌گویم چرا شرکت آریا‌‌برتر در قالب دادخواست یا اظهارنامه، جلوی کمک شرکت فولاد متین را می‌‌گیرد که اجازه ندهد به استقلال مساعدت شود و باشگاه از پس هزینه‌‌های خود بربیاید؟ مگر آریا برتر سال گذشته چقدر به باشگاه کمک کرد؟ در قرارداد با این شرکت، دیناری به استقلال نرسیده است. در تاریخ 12 بهمن 98، الحاقیه‌‌ای در قالب قرارداد قرض‌‌الحسنه تضمین و قرار شد مبلغ 9 میلیارد و 674 میلیون تومان در یک‌‌ماه به استقلال پرداخت شود. در ادامه قرار شد که به‌‌صورت روزانه، استقلال مبلغ 40 میلیون تومان خسارت پرداخت کند. کجای دنیا چنین چیزی وجود دارد؟»

نکته قابل توجه اینکه کارگزارها که طی سالیان گذشته به‌‌جای اسپانسرها در دو باشگاه سرخابی عنان کار را در اختیار گرفته‌‌اند، طبق تعهدات صورت گرفته باید در ازای استفاده از لوگوی این دو باشگاه از مبادی مختلف به تامین منابع مالی پرداخته و از جهت اقتصادی کمک‌‌حال استقلال و پرسپولیس باشند. این اتفاق طی چند ماه اخیر در پرسپولیس تا حدودی محقق شد، اما استقلالی‌‌ها در ازای قرارداد با کارگزار سابق خود نه‌‌تنها پولی را به‌‌عنوان حق اسپانسر دریافت نکرده‌‌اند، بلکه مبلغی را به‌‌عنوان قرض آن‌‌هم با جریمه دیرکرد، دریافت کرده‌‌اند تا امروز مجبور شوند روزانه 40 میلیون تومان نیز به‌‌عنوان جریمه پرداخت کنند. یعنی آریا‌‌برتر نه‌‌تنها عایدی‌‌ای برای آبی‌‌ها نداشت، بلکه با این ترفند به‌‌نوعی یک پولی هم از این باشگاه طلبکار شد.

یک ابهام بزرگ؛ طلب قدیمی را زنده کردند؟

شرکت آریا‌‌برتر، به‌‌عنوان کارگزار قبلی باشگاه استقلال مدعی است که باشگاه نباید قراردادی با کارگزار جدید امضا می‌‌کرد و باید تکلیف قرارداد این شرکت و استقلال مشخص می‌‌شد. همین مساله، باعث اختلاف‌‌هایی بین هیات‌‌مدیره و سعادتمند شد. اگرچه بعد از صحبت‌‌های مدیرعامل استقلال، فضا کمی تلطیف شد، اما شرکت آریابرتر برای روشن شدن ابهامات، مبالغ کمک خود را به باشگاه استقلال منتشر کرد. در واقع این شرکت مدعی شد که بیش از 10 میلیارد تومان به باشگاه استقلال به‌صورت قرض‌‌الحسنه کمک کرده است، در‌صورتی‌که قرار به پرداخت پول از سوی این شرکت نبوده است. با این حال انتشار اسناد پرداختی‌‌های کارگزار قبلی استقلال به این باشگاه، امروز یک سوال و ابهام بزرگ را در باشگاه استقلال به‌وجود آورده است.

هرچند به‌عقیده مدیرعامل استقلال، کلیت این قرارداد مبهم بوده و جای سوال دارد و حتی وی روز گذشته نیز این‌‌طور عنوان کرد که درخصوص وضعیت کارگزار قبلی، مباحث و مذاکرات خوبی صورت گرفته و قرار است در سه چهار روز آینده مشکل با کارگزار قبلی حل‌و‌فصل شود. در غیر این صورت یک‌سری شفاف‌‌سازی‌‌ها را انجام خواهند داد، اما موضوع پرداختی‌‌های آریابرتر و واریزی‌‌ها از موسسه مالی کوثر در ذهن مسئولان استقلال این سوال را ایجاد کرده است چراکه این پول‌ها از موسسه‌‌ای واریز شده که یک بدهی قدیمی به باشگاه استقلال دارد و حالا این ابهام وجود دارد که آیا ممکن است آریابرتر به قصد تسویه بدهی قدیمی این حساب با آبی‌پوشان این طلب را به اسم استقلال زنده و آن را در ازای کمک قرض‌‌الحسنه آن‌هم با جریمه دیرکرد روزانه در اختیار این باشگاه قرار داده باشد؟ دیروز که با یکی از مدیران ارشد باشگاه استقلال در این خصوص صحبت کردیم، تایید کرد که این ابهام در باشگاه وجود دارد و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 * نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار