• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

هوک: تا زمانی که ایران پای میز مذاکره نیاید، تحریم‌ها ادامه خواهد داشت!

مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا بار دیگر بر ادامه تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران تاکید کرد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، برایان هوک، مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا بار دیگر بر ادامه تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران تاکید کرد.

بر این اساس، وی گفت: به تحریم‌های خود علیه مردم ایران تا زمانی که این کشور پای میز مذاکره بیاید ادامه خواهیم داد.

وی درباره آزادی مایکل وایت، زندانی آمریکایی در ایران گفت: مذاکره با تهران تنها برای آزادی شهروند آمریکایی در این کشور صورت گرفت و دو طرف درباره مسائل دیگر گفت وگویی نداشته اند. ما به تلاش برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران ادامه خواهیم داد.

هوک بار دیگر با تهدید ایران، اعلام کرد: تهران باید برای یک توافق هسته‌ای جدید وارد مذاکره شود. ایران باید دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد.

مقامات آمریکایی روز پنج‌شنبه اعلام کردند «مایکل وایت» عضو سابق نیروی دریایی این کشور که تقریبا دو سال در ایران بازداشت بوده، اکنون آزاد شده است.

بیل ریچاردسون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل در توئیتر مدعی شد در جریان مذاکرات برای آزادی مایکل وایت از ایران به طور منظم با مقامات ارشد ایران دیدار کرده است. او همراه با این پیام، پیوند مربوط به بیانیه‌ای از مرکز ریچاردسون که در آن توضیحات کامل‌تری درباره این دیدار‌ها ارائه شده قرار داده است.

مرکز ریچاردسون در این بیانیه اعلام کرده است: «در جریان این مذاکرات، آقای فرماندار ریچاردسون به طور منظم با مقام‌های بلندپایه ایران از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف و سفیر ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی دیدار کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این مذاکرات با توجه به بالا بودن تنش‌ها میان ایران و آمریکا و تبادل خشونت میان آن‌ها طی ماه‌های اخیر پیچیده بودند.»

این بیانیه خاطر نشان می کند: «همزمان با شیوع جهانی ویروس کرونا و اثرات آن روی ایران آزاد کردن مایکل وایت به مسئله‌ای ضروری‌تر تبدیل شد، زیرا پیش‌زمینه‌های پزشکی مایک او را به شدت در برابر این بیماری آسیب‌پذیر می‌کرد.»

مرکز ریچاردسون اعلام کرده است: «فرماندار ریچاردسون و مرکز ریچاردسون برای میسر کردن آزادی ایشان سرسختانه با مقام‌های ارشد ایران همکاری کردند.»

در این بیانیه از دولت قطر هم بابت همکاری جهت آزاد کردن مایکل وایت تشکر شده است: «فرماندار ریچاردسون و مرکز ریچاردسون مایل است از دولت قطر نیز به دلیل مشارکتش در کمک به آزاد کردن کسانی که به غلط بازداشت می‌شوند تشکر کند. تلاش‌های قطر و طرف‌ها دیگر معمولاً کوچک‌نمایی می‌شوند و بنابراین مردم آمریکا کمتر از آن‌ها خبر دارند.»

آزادی وایت بخشی از توافقی بود که منجر به آزادی سیروس عسگری، پزشک ایرانی-آمریکایی شده بود.

مادر مایکل وایت هم طی بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر، گفت: «خوشحالم که اعلام کنم فرزندم در راه بازگشت به خانه قرار دارد.»  او همچنین از نقش وزارت خارجه آمریکا، بیل ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و فرماندار سابق نیومکزیکو در آزادی فرزندش تقدیر کرد. 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم طی پیامی در حساب توئیتری خود، ضمن تایید آزادی مایکل وایت، نوشت: «خرسندم که اعلام کنم مایکل وایت پس از ۶۳۸ روز دستگیری در ایران، اکنون با پرواز خط هوایی سوئیس حریم هوایی ایران را ترک کرد. انتظار داریم تا بزودی او را در آمریکا و در کنار خانواده‌اش ببینیم.»

این در حالی است که مقامات آمریکایی آزادی وایت را موضوعی جدا اعلام و تاکید کردند که ارتباطی به آزادی «سیروس عسگری» ندارد./ باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار