• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
صافی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: دنبال قهرمانی ششم در سوپرلیگ هستیم

کاراته دانشگاه آزاد بیشترین سهم را در المپیک دارد

حالا می‌توانیم افتخار کنیم که وجود افرادی مثل کاپیتان ذبیح‌الله پورشیب، سجاد گنج‌زاده و بهمن عسگری نوید این را می‌دهد که درصورت برگزاری المپیک، دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین سهم را در این بخش دارد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  تیم کاراته دانشگاه آزاد اسلامی بدون‌شک یکی از بهترین‌های سوپرلیگ کاراته ایران است؛ تیمی که تاکنون با ستاره‌های درخشان خود موفق به کسب پنج دوره عنوان قهرمانی در مسابقات لیگ ایران شده است. یکی از افتخارات تیم دانشگاه آزاد اسلامی این است که سه دوره پیاپی موفق شده جام قهرمانی را بالای سر ببرد و تنها تیم سوپرلیگی ایران است که موفق شده، هت‌تریک کند؛ به‌همین‌دلیل یک جام ویژه از سوی مسئولان سازمان لیگ فدراسیون کاراته به این تیم اهدا شده است. شاگردان احمد صافی، طی این سال‌ها نشان داده‌اند که همیشه جزء‌ بهترین‌ها هستند، حالا نیز بیشترین المپین‌های کاراته ایران، جزء ‌سرمایه‌های تیم دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شوند که هم نماینده کاراته ایران در توکیو خواهند بود و هم به‌عنوان نماینده تیم دانشگاه آزاد اسلامی پای در تاتامی توکیو خواهند گذاشت. به‌بهانه موفقیت‌های تیم دانشگاه آزاد اسلامی طی چند سال گذشته و بالا بودن شانس کسب عنوان قهرمانی در سوپرلیگ کاراته در سال ۹۹ به‌سراغ سرمربی موفق تیم کاراته دانشگاه آزاد اسلامی رفتیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با احمد صافی را در ادامه می‌خوانید.

از انتخاب امیرعباس لشگری به‌عنوان رئیس مرکز ورزش و تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی شروع کنیم.

اول از گزینش خوب و هوشمندانه و درست مسئولان در رابطه با انتخاب لشگری به‌عنوان مسئول ورزش دانشگاه آزاد اسلامی تشکر می‌کنم. او اشراف کاملی به ورزش کشور در بعد علمی و تجربی دارد و به‌خاطر کارکردن با فدراسیون‌های مختلف و ورزش دانشگاه آزاد اسلامی و ورزش علوم پزشکی، فردی آگاه و توانمند است، ضمن خسته نباشید به مسئولان قبلی فکر می‌کنم دریچه جدیدی از موفقیت‌های بهتر با توجه به حسن رفتار، توانایی علمی و تجربه بالا در ورزش کشور برای دانشگاه رقم خواهد خورد تا بزرگ‌ترین مرکز علمی و باشگاهی ورزش ایران بتواند موفقیت خود را دو‌چندان کند. خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی سیستم و روال خوبی از ابتدا داشته و هر مسئولی که آمده، سعی کرده این سیستم را توسعه و گسترش دهد. خیلی خوشحالیم بعد از اینکه شورای ورزش دانشگاه با مسئولیت علی‌نژاد تشکیل شد دید بازتری برای عملی شدن ایده‌های بهتر و اصولی‌تر در ورزشگاه آزاد حاکم شده و حالا دانشگاه آزاد اسلامی با تنوع رشته‌های مختلف و یک عملکرد سالم و شفاف می‌تواند الگوی خوبی برای ورزش کشور باشد و نمونه‌اش این است که در حدود ۲۰ رشته در بخش مردان و بانوان همیشه در فعالیت‌های باشگاهی و بیش از ۴۰۰ واحد دانشگاهی و ورزش دانشگاهی فعال بوده است. به‌هرحال بنده به‌خاطر اینکه چندین سال مسئول انجمن ورزش کاراته دانشگاه آزاد اسلامی بودم و قبلا در واحد سما، رئیس ورزش دانشگاه سما بودم، شاهد رشد و تعالی خوبی در ورزش دانشگاه آزاد اسلامی بودیم.

   اوضاع کاراته چطور است؟

مساله این است که ما منتظر عادی شدن مسائل و پروتکل‌های بهداشتی هستیم که نه‌تنها در عرصه ورزش در اقتصاد و همه مسائلی که جامعه می‌تواند درواقع شرایط بهتری را کسب کند، امیدواریم که هرچه زودتر همه شرایط عادی شود. ورزش هم یکی از پدیده‌هایی است که مستثنی نیست و امیدواریم که از این معضل بزرگ به‌نام ویروس کرونا، رهایی پیدا کنیم و برگردیم به شرایط عادی مثل گذشته و کاراته هم دوباره در مسیر قهرمانی حرکت کند.

ارتباط شما با کاراته‌کاهای تیم دانشگاه آزاد اسلامی در‌حال حاضر به‌خاطر تعطیلی سوپر‌لیگ چطور است؟

چون حرفه من کاراته است و در تمام برنامه‌های بین‌المللی کاراته و داخلی حضور داشته‌ام، یک دید خوب و شناخت خوبی از بچه‌های تیم دارم. خوشبختانه حالا می‌توانیم افتخار کنیم که وجود افرادی مثل کاپیتان ذبیح‌الله پورشیب، سجاد گنج‌زاده و بهمن عسگری  نوید این را می‌دهد که درصورت برگزاری المپیک، دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین سهم را در این بخش دارد. از طرفی دیگر جوانان دیگری که قهرمانان دانشگاه آزاد اسلامی بودند طی سال‌های گذشته در قالب واحدهای دانشگاهی حالا می‌روند تا تبدیل به چهره‌های خوبی شوند. بازیکنان قدیمی‌تر مثل مهدی سلطانی، سامان حیدری و مابقی نفرات را زیر نظر داریم. از طرفی دیگر ارتباط خوبی که با کادرفنی داریم باعث شده تا در جریان ریز و درشت فعالیت آنها باشیم. با شهرجردی که بخش کاتا را کنترل می‌کند، مرتب در ارتباط هستیم. از طرفی دیگر هم جوان‌ترهای تیم و قدیمی‌ترهای تیم تمرینات انفرادی خود را انجام می‌دهند و ما هم یک نظارت واقعی از دور و نزدیک داریم تا بتوانیم درصورت برگزاری فینال سوپرلیگ آماده باشیم، ما پر‌افتخارترین تیم کاراته سوپر‌لیگ ایران هستیم و سعی می‌کنیم تا با کسب یک قهرمانی دیگر به رکوردمان اضافه کنیم. دانشگاه آزاد اسلامی پنج دوره قهرمان سوپر‌لیگ شده است، ما سه دوره متوالی قهرمان شدیم و به‌خاطر این موفقیت جام ویژه‌ای به تیم دانشگاه آزاد اسلامی تعلق گرفت.

 امسال هم شانس بسیار زیادی برای کسب جام قهرمانی در مسابقات سوپر‌لیگ کاراته دارید.

خدا را شکر، طبق تاکیدی که اصول و چارچوب دانشگاه آزاد اسلامی داشته، ترکیب تیم ما بیشتر بچه‌های دانشگاه آزاد اسلامی و فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی هستند. با اینکه ما در بخش کاتا و در سه وزن صدر رنکینگ سوپر‌لیگ سال ۹۸ هستیم، فکر می‌کنم چه مسابقه برگزار شود و چه مسابقه برگزار نشود، قطعا یکی از شانس‌های بالای ۹۰‌درصد کسب عنوان قهرمانی، دانشگاه آزاد اسلامی است. البته دانشگاه آزاد در بخش دختران هم عملکرد خوبی داشته است. ضمن اینکه این موضوع هم به تیم پر ریشه دانشگاه آزاد اسلامی بازمی‌گردد که مسئولان باشگاهی هم عملکرد خوبی از این تیم باشگاهی داشته‌اند.

پس یکی از فاکتورهای موفقیت تیم کاراته دانشگاه آزاد اسلامی، همدلی کل مجموعه بوده است.

بله، در دوره قبل در جام باشگاه‌های آسیا، تیم دانشگاه آزاد اسلامی موفق بوده، در مسابقات دانشجویان آسیا دانشگاه آزاد اسلامی نماینده ایران بود که موفقیت‌های خیلی خوبی حاصل شد. در بخش کومیته اول شدیم، درمجموع بعد از ژاپن، ما در ماکائو دوم شدیم. فکر می‌کنم به‌لطف خدا همه‌چیز خوب پیش می‌رود.

 * نویسنده: حسن صفوی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار