• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

ایجاد تنوع مدارس حربه دولت برای بازی با کیفیت مدارس مختلف است

برکم گفت: به نظرم دولت یا مجموعه‌ای که در آموزش سیاستگذار هستند، مدارس را تعمدا متنوع می‌کنند تا اعتراض عمومی به کیفیت مدارس را کم کنند.

ایجاد تنوع مدارس حربه دولت برای بازی با کیفیت مدارس مختلف است
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، عادل برکم، کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش در ارتباط با برنامه اخیر وزارت آموزش‌وپرورش در سال 99 و توسعه مدارس هیات امنایی به «فرهیختگان» گفت: «این مساله سیاستی است که چندین سال است دنبال می‌شود. سیاستی که در جهت افزایش تعداد و توسعه مدارس غیردولتی است. این پروسه را به‌طرق مختلف از اوایل دهه 60 تا به امروز داشتیم و داریم. در برنامه ششم هم قرار شد میزان مدارس غیردولتی 15درصد افزایش یابد که این آمار در مقایسه با کشوری مانند آمریکا که حدود 10درصد مدارس آن، آن هم در نظام لیبرالی غیردولتی یا خصوصی هستند، خیلی آمار زیاد و عجیبی است. جدای از این توسعه مدارس غیردولتی، در سال‌گذشته برون‌سپاری مدارس را تحت‌عنوان طرح خرید خدمات آموزشی هم داشتیم که در دولت آقای روحانی اتفاق افتاد. الان هم در برنامه کاری سال 99 وزارت آموزش‌و‌پرورش جز توسعه خرید خدمات آموزشی و مدارس غیردولتی یک فعالیت دیگری جزء برنامه‌های سازمان مدارس غیردولتی آمده که افزایش مدارس یا گسترش مدارس هیات امنایی به میزان دو درصد مدارس موجود است و این نشان می‌دهد این دولت از این‌ گذار هم برای پیشبرد اهداف خصوصی‌سازی غافل نشده و نمی‌گذرد.»

مشارکت مالی بیشترین مشارکت در مدارس هیات امنایی

برکم در ادامه در تشریح جایگاه و شرح وضعیت مدارس هیات امنایی ادامه داد: «مدارس هیات امنایی از چندسال پیش ایجاد شده‌اند و فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند. آنچه گفته می‌شد و هدفی که برای ایجاد این مدارس بیان می‌شد، این است که مشارکت اجتماعی و اثر‌گذاری نهادخانواده، نهادهای مدنی و اجتماعی و معلم‌ها در پیشبرد اهداف آموزشی بیشتر شود و مدیریت از مدیریت فردی به مدیریت گروهی تغییر کند، اما مساله این است این طرح هیچ‌گاه نتوانست باعث ایجاد مشارکت شود و بیشتر مشارکتی که اتفاق افتاد مشارکت مالی بود. این مدارس هیات‌امنایی چون خود را از مدارس دولتی جدا می‌کنند، مشمول اصل 30 قانون اساسی نیستند. اجازه دریافت وجه یا شهریه دارند، حتی در اساسنامه این مدارس هم اجازه داده شده دریافت وجه داشته باشند و از این طریق درآمدزایی کنند. البته گفته شده این مبالغ دریافتی برای کلاس‌های اختیاری و فعالیت‌های فوق برنامه باشد، اما می‌دانیم خیلی از اتفاقاتی که در مدارس می‌افتد خیلی از سرفصل‌های آموزشی و افعال موجود قابلیت تبدیل شدن به‌عنوان فوق برنامه را دارند. یعنی فرض کنید اگر منظور از فعالیت‌های اصلی کلاس‌هایی است که برگزار می‌شود اینها را آموزش‌وپرورش تامین می‌کند. یعنی معلم را از نظر حقوق و مالی تامین می‌کند و هزینه‌ای ندارد و بقیه چیزها فوق برنامه می‌شود. شمول فوق برنامه مدارس یک مساله‌ای است که باید روی آن حساس شد و این مدارس را تبدیل به مدارس پولی کرد.»

مدارس هیات امنایی پل واسط تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی

این کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش در ادامه با اشاره به این مساله که هنوز هیچ‌گزارش و اطلاعی از میزان اثرگذاری این مدل از مدارس و خروجی‌های آنها عنوان نشده است، ادامه داد: «این مساله که آیا وجود و فعالیت این مدارس نکته مثبت و شگرفی در امر آموزش داشته‌اند یا خیر، هنوز مشخص نیست، یعنی ما تاکنون تحقیق و گزارشی در این‌باره ندیده‌ایم. برای همین حالا هم نمی‌دانیم بر چه مبنایی گفته شده این مدارس توسعه یابد و میزان دو درصد باشد. پس با این تفاسیر به نظر می‌رسد این را هم باید در همان چارچوبی دید که دولت قصد دارد سهم خود را از آموزش کم کند و آموزش را به مردم واگذار کند، یعنی به‌نوعی خصوصی‌سازی اتفاق افتد که هرکسی هرقدر پول دارد از آموزش بهره‌مند شود و این کالایی شدن آموزش برای همه بیشتر ملموس شود. اتفاقاتی که می‌افتد این است که در تبصره 5ماده یک اساسنامه به مدارس هیات امنایی اجازه داده شد، اگر فعالیت خوب داشتند با نظر مراجع بالادستی بتوانند به مدارس غیردولتی تبدیل شوند. چیزی که شاهد هستیم این است که مدارس هیات امنایی پلی برای تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی است، یعنی یک تهدید یا ترس یا خطری که اینجا وجود دارد، این است که مدارس دولتی با پل واسطی به نام هیات امنایی به مدارس غیردولتی تبدیل شوند.»

دخالت مالی والدین در اداره مدارس خود باعث ایجاد بی‌عدالتی آموزشی است

برکم با اشاره به این مساله که این تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی توسط مدارس هیات امنایی تنها بخشی از ایرادهای این برنامه جدید وزارت آموزش‌وپرورش است، گفت: «افزایش میزان مدارس غیردولتی و آموزش خصوصی تنها یک قسمت از ایرادهای وارد به توسعه مدارس هیات امنایی است. ایراد دیگر این است با فرض اینکه اینها را نادیده بگیریم که ممکن است مدارس هیات امنایی غیردولتی بشوند، اینجا به اصل 30قانون اساسی خدشه وارد شده است. وقتی مجوز می‌دهید که مشارکت مالی والدین در اداره مدرسه دخیل باشد، شاید در نگاه اول امر مثبتی به‌نظر برسد، اما اتفاقی که می‌افتد این است که کیفیت و سطح آموزش و فعالیت‌های دیگری که در آن مدرسه اتفاق می‌افتد، مستقیما وابسته به درآمد والدین و مردمی شود که در آن منطقه هستند. به‌هرحال مدارسی که هیات امنایی هستند اکثر دانش‌آموزان از آن منطقه و اطراف مدرسه آمده‌اند. اگر آن مدرسه در منطقه خوبی باشد که خانواده‌ها وسع مالی خوبی داشته باشند آن مدرسه هم رشد می‌کند و امکاناتش بیشتر می‌شود و مدرسه هیات‌امنایی که در منطقه ضعیف‌تر یا مدارس دولتی هستند در رقابت مالی والدین آن منطقه و رقابت گروهی اقتصادی والدینی که در منطقه هستند، قرار می‌گیرند و شاهد اختلاف و افزایش نابرابری هستیم. این اختلاف بین مدارس نقاط مرفه و نقاط کم‌درآمدنشین بیشتر می‌شود. بالا و پایین‌شهر از نظر آموزش خیلی تفاوت می‌کنند. این مساله‌ای است که از لحاظ عدالت آموزشی و نابرابری آن باید مورد توجه جدی قرار گیرد.»

اصولی که باعث ایجاد مدارس هیات امنایی شد از طرق بهتری قابلیت اجرا شدن دارند

این کارشناس آموزشی در ادامه به مسائلی که مدارس هیات امنایی صرفا به‌خاطر آنها ایجاد شده است هم اشاره کرد و افزود: «اگر صرفا مشارکت در این مدارس براساس این است که تصمیم بگیرند چه مطالبی درس داده شود و در فعالیت‌های عمومی چه اتفاقاتی رخ دهد و کجا به اردو بروند و... که خب از طریق انجمن‌های اولیا و مربیان می‌توان با قدرتی که به آنها داده می‌شود، تصمیم‌گیری کرد، یعنی به نظر من اگر هدف مشارکت والدین و نهادهای اجتماعی در برنامه‌های درسی و در آموزش است راه‌های دیگری نیز وجود دارد. اگر هدف تبدیل مدیریت فردی به مدیریت گروهی است که مدارس هیات امنایی داشته باشند باز خیلی خوب است. اگر به این منظور است، قدرت مدیریت به شورای دبیران و شورای انجمن‌های اولیا و مربیان داده شود که انتخاب مدیران در محدوده گروه‌های مستقل و تخصصی باشد، ولی این چیزی که برداشت من از هیات امنایی است و از بدو ایجاد آنها هم چنین بوده که با عوض کردن یک تابلو مدرسه دولتی به هیات امنایی بهانه‌ای باشد و گریزی از قانون اساسی، که بتوان شهریه گرفت و دولت قدری احساس باری را که نسبت به آموزش دارد، کم کند. این کار اشتباهی بوده و نتایج خوبی نداشته است.»

ایجاد تنوع مدارس حربه دولت برای بازی با کیفیت مدارس مختلف است

برکم در پایان با تایید این مساله که توسعه مدارس هیات امنایی به‌عنوان یکی از انواع مدارس مختلف موجود در کشور در تناقض با مساله حذف تنوع مدارس است، خاطرنشان کرد: «دقیقا این با آن ماجرای پرحاشیه حذف تنوع مدارس در تضاد است. طبق آخرین گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس داده بود در ایران 23 نوع مدرسه را شناخته‌اند. جالب است مرکز پژوهش‌ها گفته بود تا این لحظه، یعنی به‌کنایه بیان کرده بود. ما با انواع معلم، دانش‌آموز و مدرسه روبه‌رو هستیم و این خیلی ساختار آموزش‌و‌پرورش را ساختار بی‌انضباط و بی‌نظمی کرده است؛ از یک‌سو مسئولان می‌گویند حذف تنوع باید صورت گیرد و از سوی دیگر خود به این تنوع دامن می‌زنند. در این چندسال گذشته مدارس خرید خدمات را داشتیم و الان هیات امنایی قرار است گسترش یابد. مدرسه هیات امنایی خودش یک تنوع است. به نظرم دولت یا مجموعه‌ای که در آموزش سیاستگذار هستند، مدارس را تعمدا متنوع می‌کنند تا اعتراض عمومی به کیفیت مدارس را کم کنند. طبقه‌ای که می‌تواند مطالبه کند و قدرت اجتماعی و مالی دارد، مدارس خصوصی را انتخاب می‌کند و به آن دسترسی می‌یابد. قدری اگر سطح پایین باشند مانند مدارس شاهد و نمونه و... مدارس هیات امنایی هستند و آن مدارسی که وضعیت خوبی ندارند و دولت به آنها نمی‌رسد برای خانواده‌هایی می‌ماند که توان مالی ندارند و احتمالا وسع مطالبه‌گری هم ندارند که بتوانند دغدغه‌های خود رادر فضای عمومی هم اعلام و کنش ایجاد کنند. این‌طور فضا را آماده می‌کنند تا درنهایت به همان هدف خود برسند و آموزش را از حیطه وظایف دولتی خارج و اصل 30قانون اساسی را بلاموضوع کنند.»

 

خبر مرتبط:

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار