• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» وضعیت برگزاری آزمون‌های پایان ترم در دانشگاه آزاد را بررسی کرد

دانشجویان شهرهای قرمز، مجازی آزمون می‌دهند

قرار است امتحانات در استان‌های سفید به‌صورت حضوری و در استان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند به‌صورت مجازی برگزار شود. هرچند اولویت دانشگاه آزاد برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری است اما برای شهرهایی که در وضعیت قرمز قرار دارند نیز یک سامانه با عنوان آزمون مجازی طراحی شده است.

دانشجویان شهرهای قرمز، مجازی آزمون می‌دهند
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، روزهای ابتدایی اسفند بود که خبر رسید ویروس کرونا به ایران نیز رسیده است. همان زمان بود که ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل شد و در اولین تصمیم خود سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی را در اولویت برنامه‌های مبارزه با شیوع این بیماری قرار داد. پس از آن معاونت آموزشی وزارت علوم هم طرح جایگزینی آموزش الکترونیکی به جای آموزش حضوری را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد. حالا بیشتر از سه ماه است که آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری شده و دانشگاه‌ها با ایجاد بسترهایی جهت برگزاری جلسات مجازی و آموزش از راه ‌دور، سبب‌ساز ظرفیت جدیدی برای آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان در کشور شده‌اند. حالا بعد از گذشت سه ماه و با شروع خردادماه دانشگاه‌ها وارد مرحله جدیدی شده‌اند و قرار است برخی امتحانات خود را به‌صورت مجازی و برخی را به‌صورت حضوری برگزار کنند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند این روزها تلاش دارد تا برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا تمهیداتی برای برگزاری امتحانات در نظر بگیرد. بنابراین قرار است امتحانات در استان‌های سفید به‌صورت حضوری و در استان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند به‌صورت مجازی برگزار شود. هرچند اولویت این دانشگاه برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری است اما برای شهرهایی که در وضعیت قرمز قرار دارند نیز یک سامانه با عنوان آزمون مجازی طراحی شده است.

دیروز هم دکتر محمدمهدی طهرانچی در پست اینستاگرام خود اعلام کرد که خوشبختانه دانشگاه، خود را با شرایط پیچیده و نامعلوم موجود منطبق کرده است و دراین مرحله نیز برای برگزاری امتحانات چه به‌صورت مجازی و چه به شکل حضوری آماده است.

به گفته او با مشارکت قابل‌توجه دانشجویان بیش از یک‌میلیون‌و۵۰۰هزار کلاس مجازی برخط در بازه فروردین تا خردادماه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است.

  درحال آماده‌سازی طرح آزمون در شهر محل زندگی هستیم

او توضیح داده است: «دانشگاه درحال آماده‌سازی مقدمات اجرای طرح آزمون در شهر محل زندگی است. دراین بین، با در نظر گرفتن همه جوانب، اراده جمعی برآن است که هم سلامت دانشجویان و هم استاندارد علمی امتحانات را که صیانت از اعتبار مدارج تحصیلی شما نسبت به دیگر دانشگاه‌های کشور است، حفظ کنیم.»

    استفاده از سامانه آزمون مجازی در شهرهای قرمز

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفته است: «برهمین اساس، ما نسبت به شهرها و دروس مختلف بر مبنای آخرین وضعیت‌ها تصمیمات مختلفی را خواهیم گرفت که در دست بررسی است. البته در اکثر نقاط کشور با توجه به آنچه امروز جریان دارد اولویت، امتحان حضوری با استفاده از شرایط امتحان همزمان در همه شهرهای کشور و عدم‌جابه‌جایی دانشجویان بین شهرهاست. البته برای شهرهای قرمز که شرایط برگزاری آزمون حضوری را ندارند، از سامانه آزمون-مجازی با استانداردهای دانشگاهی مطرح دنیا استفاده خواهیم کرد، هرچند این آزمون‌ها برخلاف تصور اولیه ساده‌تر از امتحانات حضوری نیست و مشکلات خاص خود را داراست. توجه عزیزان را به این نکته جلب می‌کنم که با وجود همه تلاش‌ها، به دلیل مسائل فنی و وضعیت امکانات دانشجویان در اقصی‌نقاط کشور، پوشش برخط کامل دانشجویان مهیا نشد که این مساله در موضوع امتحان قابل‌پذیرش نیست.»  به‌گفته او علاوه‌براین، برگزاری آزمون در فرصت چهارهفته‌ای، از ۲۴ خرداد تا ۲۰ تیرماه، ایجاد فرجه مناسب بین امتحانات و توزیع ساعات امتحانات در طول روز، تدابیر دیگری است که همکاران من در جهت رعایت قواعد بهداشتی اتخاذ کرده‌اند.

در همین راستا با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌وبلوچستان گفت‌وگو کرده و نحوه برگزاری امتحانات در این دو استان را که در وضعیت قرمز قرار دارند، جویا شدیم.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی: نحوه برگزاری امتحانات در شهرهای قرمز متفاوت است

احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از نحوه برگزاری امتحانات سخن گفت. به‌گفته او امتحانات قرار است هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت مجازی برگزار شود که البته نحوه برگزاری آن به‌ شرایط واحد دانشگاهی و استان مربوطه بستگی دارد. او در این باره گفت: «امتحانات به‌صورت حضوری در همه واحدهای دانشگاهی برگزار می‌شود و طبق برنامه زمان‌بندی شده در گذشته، امتحانان در دو هفته برگزار می‌شد، اما در‌حال حاضر به‌دلیل شریط کرونایی زمان برگزاری امتحانات به چهار هفته افزایش پیدا کرده است.» 

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه درصدد هستیم در زمان برگزاری امتحانات پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، تصریح کرد: «همچنین در زمان برگزاری امتحانات فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی نیز رعایت خواهد شد تا تراکم دانشجو کم شده و احتمال انتقال ویروس‌کرونا به حداقل برسد.»

    4 جلسه امتحان در طول روز برگزار می‌شود

او با تاکید بر اینکه امتحانات طی 4 هفته برگزار می‌شود، اظهار کرد: «از 24 خرداد تا 20 تیر امتحانات برگزار می‌شود و برای اینکه ضریب امنیت اجتماعی بالا برود در طول روز 4 جلسه امتحان برگزار و کارمندان دانشگاه نیز در دو شیفت کاری صبح و بعد‌از‌ظهر در سر جلسه امتحانات حضور پیدا می‌کنند.»

حیدری ادامه داد: «در شهرهایی که توسط ستاد مقابله با کرونا به‌صورت وضعیت قرمز اعلام شده است، وضعیت به‌گونه‌ای دیگر خواهد بود. به‌عبارتی اگر ستاد مقابله با کرونا برخی از شهرها را در وضعیت قرمز اعلام کند، نحوه برگزاری امتحانات در این شهرها توسط دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت خواهد بود. یعنی آزمون از شرایط حضوری خارج شده و به شرایط دیگری تبدیل می‌شود که نسبت به زیرساخت‌ها و وضعیت شهرها تصمیم‌گیری برای واحد به‌صورت موردی انجام خواهد گرفت.»

او با بیان اینکه در پایان امتحانات کلاس‌های عملی نیز برگزار می‌شود، گفت: «نمره‌ای که دانشجویان در کلاس‌های عملی اخذ کنند به نمره امتحانات آنها اضافه می‌شود. این شرایط برای دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است و در سطح دکتری اختیار برعهده استادان است که چگونگی نمره شفاهی و کتبی را برنامه‌ریزی کنند.»

    امتحانات در شهر محل سکونت دانشجویان برگزار می‌شود

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: «در خبرهای قبلی نیز اعلام شد که در دانشگاه آزاد اسلامی برای عدم‌جابه‌جایی دانشجویان از شهر محل زندگی به واحد محل تحصیل و همچنین برای جلوگیری از استفاده دانشجویان از خوابگاه‌های دانشجویی در شرایط کرونا باید با یک ساماندهی بسیار خوب تصمیم گرفت که امتحان حضوری در محل شهری که دانشجو زندگی می‌کند، برگزار شود و از رفت‌و‌‌آمد به دانشگاه محل تحصیل برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوگیری خواهد شد.» 

او تاکید کرد: «نحوه برگزاری امتحانات در شهر محل سکونت با شهر محل تحصیل تفاوتی نخواهد داشت و همان سوالات و همان استاد که دانشجو انتخاب کرده است، خواهد بود. سوالات برای استاد درنهایت ارسال می‌شود و استاد برگه را تصحیح کرده و نمره دانشجو به او اعلام می‌شود.» 

حیدری در پاسخ به این سوال که کلاس‌ها به‌صورت مجازی برگزار شد چرا امتحانات نیز به‌صورت مجازی برگزار نمی‌شود، توضیح داد: «بحث کرونا در ایران و در تمام کشورها باعث شد تا کلاس‌های حضوری تعطیل شود. آموزش تعطیل‌پذیر نیست و باید جریان داشته باشد و نکته دیگر اینکه در کشور آموزش تعطیل نشده است و در دانشگاه آزاد اسلامی این تهدید را به‌ فرصت تبدیل کرده‌ایم و در 440 واحد دانشگاهی و با بیش از یک میلیون دانشجو کلاس‌ها به‌صورت مجازی برگزار شد. هر آن‌چه استاد در کلاس‌های مجازی و به‌صورت آنلاین به دانشجویان ارائه شده است به‌صورت مجازی از دانشجویان امتحان گرفته خواهد شد.»

او اضافه کرد: «نکته دیگر اینکه کلاس‌های مجازی یک نقطه‌قوت نسبت به کلاس‌های حضوری دارد و دانشجو می‌تواند آموزش‌ها را ضبط کند و چندین‌بار آن را گوش دهد و رفع اشکال کند. نکته دیگر اینکه زیرساخت‌های خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت که کمک کرد کلاس‌های مجازی به‌نحو احسن برگزار شود، اما شاید چون شکل کار با کلاس‌های حضوری متفاوت بود و برای اولین‌بار ارائه می‌شد در هفته‌های اول برای دانشجویان مقداری نامانوس بود.» 

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بعد از چند هفته طبق گزارش‌های ارسال شده دانشجویان با نحوه برگزاری کلاس‌ها آشنا شدند، تصریح کرد: «بنابراین دانشجویان از این کلاس‌ها بهترین استفاده را بردند و اساتید نیز با تمام وجود تلاش کردند تا هر آن‌چه می‌توانند به دانشجویان آموزش دهند تا جایی که سطح آموزش به سطح بسیار مطلوبی رسید. این یک نحوه آموزش است که از این پس در کنار آموزش حضوری وجود خواهد داشت و در آینده به‌صورت سبک جدیدی خواهد بود که تداوم خواهد داشت.»

او در ادامه با تاکید بر اینکه در استان‌هایی که در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند نیز بررسی‌های لازم برای نحوه برگزاری کلاس‌ها انجام خواهد شد، اظهار کرد: «بعد از بررسی‌های لازم تصمیم می‌گیریم که در این استان‌ها امتحانات به‌صورت برخط و مجازی یا به‌صورت حضوری برگزار شود. فعلا مشخص نشده و به‌زودی واحدهای مستقر در این استان‌ها درخصوص نحوه برگزاری امتحانات تصمیمات لازم را خواهند گرفت.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان: کلاس‌های جبرانی برای دانشجویان برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از تمهیدات این استان برای برگزاری امتحانات خبر داد. او در این‌باره گفت: «هنوز نحوه برگزاری امتحانات در استان خوزستان و واحد اهواز مشخص نشده و قرار است شرایط استان‌ها از سوی سازمان مرکزی بررسی و نحوه برگزاری امتحانات در استان‌های مختلف ابلاغ شود. یقینا با توجه به شرایطی که در استان خوزستان وجود دارد، امتحانات به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد که البته آمادگی برگزاری آزمون به شکل‌های مختلف را داریم و حتی آماده هستیم آزمون‌ها را به‌صورت حضوری برگزار کنیم.»

فرج‌الله براتی در ادامه با بیان اینکه امتحانات دانشگاه آزاد اسلامی در تمام کشور به‌صورت همزمان برگزار می‌شود اضافه کرد: «امتحانات از 24خرداد آغاز شده و تا 20 تیر ماه ادامه خواهد داشت. در واقع امتحانات برای اولین‌بار در چهار هفته برگزار می‌شود تا بتوان پروتکل‌های بهداشتی را هرچه بیشتر رعایت کرد. حتی اگر شرایط نیز در خوزستان سفید شود برای اینکه پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و دانشجویان با فاصله از هم حضور داشته باشند امتحانات در یک پروسه یک ماهه برگزار می‌شود.»

او در ادامه تاکید کرد: «در رفت‌وآمد دانشجویان ممکن است مشکلاتی ایجاد شود بنابراین امتحانات در شهر محل سکونت دانشجویان برگزار می‌شود. همچنین آزمون برخی دروس به‌صورت مجازی خواهد بود. اما اگر امتحانات به صورت حضوری برگزار شود تمام موارد بهداشتی را رعایت خواهیم کرد. کلاس‌ها آماده شده است و صندلی‌ها یک‌ونیم متر از هم فاصله دارند تا دانشجویان در زمان برگزاری آزمون با فاصله از یکدیگر باشند. همچنین بین هر آزمون دوساعت فاصله در نظر گرفتیم تا در این زمان کلاس‌ها ضدعفونی شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز تصریح کرد: «همچنین از فضاهای بیشتری استفاده خواهیم کرد تا دانشجویان در فاصله‌های بیشتری از هم قرار بگیرند. برای قسمت قرنطینه از لباس‌های ویژه (گان) استفاده می‌کنیم؛ همچنین تعداد مراقبان را افزایش داده‌ایم تا بتوانیم امتحانات را در تعداد کلاس‌های بیشتری برگزار کنیم تا افراد را در فضای وسیع‌تری اسکان دهیم. برگه‌های امتحانی را نیز با فاصله چند روز دراختیار استادان قرار خواهیم داد تا اگر احیانا ویروسی روی آنها قرار دارد در مدت این چند روز از بین برود.»

او در ادامه با تاکید براینکه دانشجویان در واحد محل سکوت خود امتحان خواهند داد، افزود: «سلامتی دانشجویان برای ما در اولویت قرار دارد اما رعایت ضوابط آموزشی را نیز نادیده نمی‌گیریم. همچنین از آنجایی که کلاس‌ها به‌صورت مجازی بود کلاس‌های جبرانی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌ایم. البته برای دانشجویان سامانه‌ای راه‌اندازی شد و از آنها نظرخواهی شد و بیش از 98 درصد دانشجویان از روش مجازی راضی بودند و نیازی به کلاس‌های جبرانی نداشتند. بقیه دانشجویان که از آموزش مجازی ناراضی بودند می‌توانند از کلاس‌های جبرانی حضوری استفاده کنند.»

براتی در پایان تاکید کرد: «اگر قرار براین باشد تا امتحانات در استان خوزستان به صورت مجازی برگزار شود دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت‌های آن را فراهم کرده و به‌زودی به دانشجویان درباره این موضوع اطلاع‌رسانی می‌کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌وبلوچستان: حضور استادان در دانشگاه برای کلاس‌های جبرانی الزامی شد

سلطانعلی میر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌و‌بلوچستان و واحد زاهدان نیز در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از نحوه برگزاری آزمون‌ها در این استان سخن گفت. او در این باره توضیح داد: «در برگزاری امتحانات از تلفیق دو روش حضوری و مجازی استفاده خواهیم کرد، به این صورت که آزمون دروس تخصصی که آمار دانشجویان آن پایین است به‌صورت حضوری و دروس عمومی که دانشجویان زیادی دارد به صورت مجازی برگزار می‌شود.» 

میر ادامه داد: «برخی مناطق در استان سیستان‌وبلوچستان دسترسی به اینترنت و حتی تلفن همراه ندارند، بنابراین در صورت برگزاری امتحانات به‌صورت مجازی باید زیرساخت‌ها برای آنها برگزار شود. البته حضوری نیز مشکلات خاص خود را دارد چون استان سیستان‌وبلوچستان درحال حاضر در وضعیت قرمز قرار دارد. بنابراین قرار است تلفیقی از این دو روش را استفاده کنیم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌و‌بلوچستان با بیان اینکه در صورت برگزاری به‌صورت حضوری فاصله اجتماعی را رعایت خواهیم کرد، گفت: «مکان برگزاری امتحانات ضدعفونی شده و برخی سوله‌های ورزشی را نیز به این امر اختصاص دادیم تا هرچه بیشتر دانشجویان از هم فاصله داشته باشند. طول زمان امتحانات نیز به 28 روز افزایش پیدا کرده و از هفت صبح تا هفت شب این آزمون‌ها برگزار می‌شود تا دانشجویان با فاصله زمان‌های متفاوت از هم در دانشگاه حضور پیدا کنند.»

او با تاکید بر اینکه حداقل حضور را در دانشگاه خواهیم داشت، گفت: «حتی‌المقدور تلاش خواهیم کرد دانشجویان در محل سکونت خود حضور داشته باشند. همچنین از آنجایی که کلاس‌ها طی سه ماه اخیر به‌صورت مجازی برگزار شده است برای آن دسته از دانشجویانی که از نحوه برگزاری کلاس‌ها راضی نبودند کلاس‌های رفع‌اشکال و جبرانی نیز برگزار خواهیم کرد. از 17 خرداد نیز حضور اساتید در دانشگاه‌ها در کل استان برای برگزاری کلاس‌های جبرانی، تبادل‌نظر و رفع‌اشکال الزامی شده است. اگر استادی در این زمان در کلاس‌ها حضور نداشته باشد از 17 خرداد تا 24 خرداد برای آنها غیبت در نظر می‌گیریم، چراکه این دوهفته برای ما دوهفته سرنوشت‌ساز خواهد بود.»

 * نویسنده: سارا طاهری، روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار