• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
صالحی، متخصص پزشکی ورزشی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: بعید است کرونایی‌ها دوباره مبتلا شوند

ورزشکار مبتلا پس از بهبودی مشکلی برای ادامه فعالیت ورزشی ندارد

غیر از موارد استثنا امکان ابتلای دوباره وجود ندارد، اما هنوز اثبات نشده ورزشکار چند ماه می‌تواند ایمن باشد. هنوز نظر قطعی در این خصوص وجود ندارد.

ورزشکار مبتلا پس از بهبودی مشکلی برای ادامه فعالیت ورزشی ندارد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شیوع ویروس کرونا در جهان باعث شد رویدادهای زیادی لغو شود یا به‌تعویق بیفتد که از این موارد می‌توان به‌تعویق المپیک توکیو به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان اشاره کرد.
ویروس کرونا به‌حدی خطرناک بود که حتی بسیاری از ورزشکاران جهان را هم مبتلا کرد؛ از پائولو مالدینی و پسرش گرفته تا سرمربی آرسنال و دیبالا ستاره آرژانتینی یوونتوس. در ایران هم تعدادی از ورزشکاران در رشته‌های دوومیدانی، بسکتبال، شنا و... به ویروس کرونا مبتلا شدند. با توجه به اعلام شروع لیگ برتر فوتبال هم نمونه‌گیری از بازیکنان و کادر در دستور کار باشگاه‌ها قرار گرفته که براساس گزارش‌های منتشرشده نمونه‌هایی مثبت شده است. شروع لیگ برتر و آغاز تمرینات ملی‌پوشان دیگر رشته‌ها برای حضور در بازی‌های المپیک نگرانی‌هایی را بین اهالی ورزش به وجود آورده، اما به گفته یک متخصص  پزشکی ورزشی رعایت پروتکل‌های بهداشتی ارائه‌شده خطر ابتلا به ویروس را به حداقل می‌رساند.  شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی گفت‌وگویی را در این خصوص با «فرهیختگان» انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

خطر ابتلا به کرونا در ورزشکاران چقدر جدی است؟

ورزشکاران هم مانند دیگر افراد جامعه درصورتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. این پروتکل‌ها به فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها به‌روشنی ارائه شده است.

با توجه به شروع لیگ فوتبال این نگرانی بیشتر شده که به شمار مبتلایان افزوده شود.

در رابطه با فوتبال، فدراسیون پزشکی ورزشی با همکاری فدراسیون فوتبال و وزارت بهداشت پروتکل‌های جامع و کاملی را ارائه کرده است. انجام تست PCR در دستور کار قرار گرفته و درصورت منفی بودن ورزشکاران می‌توانند تمرینات را انجام دهند. نظارت شدیدی هم در این خصوص انجام می‌شود.

اگر ورزشکاری به ویروس مبتلا شده باشد، پس از بهبودی امکان ابتلای دوباره وجود دارد؟

ورزشکاری که آلوده می‌شود یا هر شخص دیگر باید 14روز در قرنطینه باشد، سپس تست مجدد از آنها گرفته می‌شود، درصورتی که منفی باشد می‌توانند وارد فضای رقابت شوند. غیر از موارد استثنا امکان ابتلای دوباره وجود ندارد، اما هنوز اثبات نشده ورزشکار چند ماه می‌تواند ایمن باشد. هنوز نظر قطعی در این خصوص وجود ندارد.

برخی ورزشکاران نگران این موضوع هستند که با ابتلا به کرونا دوره قهرمانی را از دست بدهند.

خیر، نمی‌توان این موضوع را گفت. افرادی که درگیری شدید دارند و ریه‌شان آسیب‌دیده ممکن است دچار مشکل شوند، اما معمولا این اتفاق در افراد مسن رخ می‌دهد.

استرسی که در فضای رقابت بین ورزشکاران هم وجود دارد ممکن است این خطر را افزایش دهد، فدراسیون پزشکی ورزشی برنامه روانشناسی در این خصوص دارد؟

بله، فدراسیون به فکر این موضوع است تا بتواند در آینده برنامه جامعی را ارائه دهد.

پیشنهاد شما به ورزشکاران برای کاهش ابتلا به ویروس چیست؟

حتما پروتکل‌ها را رعایت کنند، ویروس کرونا را جدی بگیرند، دست‌های خود را مرتب بشویند. مراقب مواد غذایی که استفاده می‌کنند باشند، از تماس‌های کنترل نشده مثل مترو و اتوبوس پرهیز کنند. اگرچه از آنها تست گرفته می‌شود، اما باید حواس‌شان را جمع کنند.

 * نویسنده :  بهاره محمدی ، روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار