• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد از ورود علمی به ۱۰ حوزه صنعت طلا و جواهر خبر داد

طلای نوآوری دانشگاه

سراهایی که می‌توانند حلقه وصل دانشگاه و صنعت باشند. درواقع در بحث فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی جزو اصلی توسعه «سراهای نوآوری» هستند؛ سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی شامل زیرساخت‌های فناوری و نوآوری، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شتابدهی، کسب‌وکار، ثبت اختراع و خدمات فناوری هستند که به‌صورت متمرکز ایجاد می‌شوند.

طلای نوآوری دانشگاه
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید با نگاه ویژه و متفاوتی به فناوری آغاز شده و در‌حال پیگیری است. تفاوت‌های محسوس این نگاه جدید را در جنبه‌های گوناگونی می‌توان جست‌وجو کرد. یکی از این نقاط تمایز راه‌اندازی سراهای نوآوری در واحدهای دانشگاهی است. سراهایی که می‌توانند حلقه وصل دانشگاه و صنعت باشند. درواقع در بحث فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی جزو اصلی توسعه «سراهای نوآوری» هستند؛ سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی شامل زیرساخت‌های فناوری و نوآوری، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شتابدهی، کسب‌وکار، ثبت اختراع و خدمات فناوری هستند که به‌صورت متمرکز ایجاد می‌شوند. روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری درباره این مجموعه‌ها می‌گوید: «قرار است با تبدیل ایده‌ها و دستاوردهای علمی واحدها به محصولات و خدمات مورد نیاز جامعه، باعث ثروت‌آفرینی برای خودشان و دانشگاه شوند، اقدامی که موجب نشاط بیشتر علمی و اقتصادی مراکز تحقیقاتی خواهد شد.» براساس اعلام وی، شورای مدیریت فعالیت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی که وظیفه ارائه مجوز به سراهای نوآوری را دارد، تا پایان سال ۹۸، از مجموع ۱۷ درخواست راه‌اندازی سرای نوآوری به هشت سرا، مجوز اولیه فعالیت داده است. قرار است در سه سال آینده ۱۰۰ سرای نوآوری راه‌اندازی شود. سرای نوآوری «کشت و تجاری‌سازی گیاهان زینتی» در واحد گرگان استان گلستان، سرای نوآوری «صنایع فلزی و ماشین‌سازی» در واحد خمینی‌شهر اصفهان، سرای نوآوری «مبل و منبت» در واحد ملایر استان همدان، سرای نوآوری «صنایع چرم» در واحد تبریز استان آذربایجان‌شرقی، سرای نوآوری «پوشاک» در واحد یزد و سرای نوآوری «طلا و جواهر» در واحد نجف‌آباد استان اصفهان از‌جمله سراهایی هستند که تا پایان سال گذشته موفق به اخذ مجوز شده‌اند. در شماره امروز «فرهیختگان» حمید منتظرالقائم، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد، ابعاد مختلف راه‌اندازی و توسعه سرای نوآوری «صنعت ساخت طلا و جواهر» را تشریح کرده است که در ادامه می‌خوانید.

  تلفیق علم و صنعت امری‌‌‌ ضروری برای تحقق جهش تولید

آقای دکتر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد سال گذشته مجوز اولیه راه‌اندازی سرای نوآوری در حوزه صنعت طلا را کسب کرده است. اولین سوالی که احتمالا برای بسیاری ایجاد می‌شود به زمینه‌ و ضرورت راه‌اندازی این سرا برمی‌گردد.
با عنایت به سیاست‌های کلان دانشگاه آزاد اسلامی‌‌‌ درخصوص برنامه‌ریزی درخصوص رفع نیازهای‌‌‌ کشور و مردم توسط واحد‌های دانشگاهی‌‌‌ و از طرف دیگر ارتقای علمی‌‌‌ و پژوهشی‌‌‌ مراکز کسب‌وکارها و بازارهای‌‌‌ سنتی‌‌‌ که در هر شهر و استان وجود دارد، ایجاد سراهای‌‌‌ نوآوری‌‌‌ در دستور کار کلان ریاست محترم دانشگاه و معاونت پژوهش و فناوری‌‌‌ دانشگاه آزاد اسلامی‌‌‌ قرار گرفته است. از آن گذشته با عنایت به نامگذاری‌‌‌ سال 1399 به‌نام سال جهش تولید به‌نظر می‌رسد که تلفیق و همکاری‌‌‌ علمی‌‌‌ و صنعتی‌‌‌ امری‌‌‌ واجب و ضروری‌‌‌ باشد. با توجه به وجود بازارهای‌‌‌ سنتی‌‌‌ در کلیه شهرهای‌‌‌ کشور و پتانسیل‌های بسیار این بازارها لزوم ارتباط بین بازارها و سراهای‌‌‌ نوآوری‌‌‌ بتواند باعث برطرف کردن نیازهای‌‌‌ دوجانبه صنعت و دانشگاه در راستای‌‌‌ بروز منافع و برکات زیادی‌‌‌ برای‌‌‌ افراد شاغل در بازارهای‌‌‌ سنتی‌‌‌ و از طرف دیگر برای‌‌‌ دانشگاه، اعضای‌‌‌ هیات‌علمی‌‌‌ و دانشجویان خلاق واحدهای‌‌‌ دانشگاهی‌‌‌ و همچنین از همه مهم‌تر برای‌‌‌ مردم به ارمغان آورد. بازار بزرگ طلا و جواهر اصفهان و ظرفیت‌های زیاد استان اصفهان به‌عنوان قطب تولید و ساخت طلا و جواهر و همچنین معادن طلای‌‌‌ موجود در این استان باعث شد که با همفکری‌‌‌ و مشورت‌های انجام شده به فکر پیشنهاد راه‌اندازی سرای‌‌‌ نوآوری‌‌‌ ساخت طلا و جواهر از طرف واحد نجف‌آباد به سازمان مرکزی‌‌‌ دانشگاه آزاد اسلامی بیفتیم که مورد موافقت و استقبال خوبی‌‌‌ از طرف معاون محترم پژوهش و فناوری‌‌‌ و صندوق پژوهش و فناوری‌‌‌ اصفهان و تعدادی‌‌‌ از مراکز صنعتی‌‌‌ مرتبط با صنعت طلا و جواهر و همچنین اتحادیه طلا و جواهر اصفهان واقع شد.

در بحث سراهای نوآوری دانشگاه به‌دنبال چیست و قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

قرار است پتانسیل‌های دانشگاه در خدمت این صنعت قرار گرفته و به‌نحوی مشکلات این صنعت نیز مورد بررسی قرار گیرد. هم‌اکنون این صنعت با مواردی از قبیل مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، محیط‌زیست همچنین موارد مرتبط با تحریم‌ها مواجه است که امید است با قرارگرفتن سراهای نوآور در کنار این بازار سنتی و همکاری‌های مناسب بتوان در راستای برطرف کردن این موارد تلاش کرد.

  فعالیت سرای نوآوری صنعت طلا
منحصر به ساخت نیست ماموریت سرای نوآوری صنعت ساخت طلا و جواهر چیست؟

درواقع سرای نوآوری صنعت ساخت طلا و جواهر تنها به ساخت زیورآلات اختصاص نخواهد یافت و زمینه‌های بسیاری در زمینه طلا از قبیل ساخت سنسورها، تجهیزات الکترونیکی، پزشکی، دارویی و... کاربرد دارد که لزوم فعال‌سازی مجموعه‌های علمی در این خصوص برای کشور اهمیت زیادی دارد.

چه ظرفیت‌هایی در حوزه طلا و جواهرات در سطح استان اصفهان وجود دارد؟

معدن طلای موته با بیش از 400 کیلوگرم تولید در سال 98‌، ازجمله ظرفیت‌های استان اصفهان است. تولید بیش از 50‌درصد طلای خام ایران در استان اصفهان، ساخت بیش از 60‌درصد طلای ایران، ساخت بیش از 80درصد النگوی خاورمیانه، فعالیت بیش از 10 شرکت بزرگ سازنده و وارد‌کننده تجهیزات ساخت طلا و جواهر، وجود بیش از 10 بازار و مرکز تخصصی فروش طلا و جواهر و بیش از 1000 کارگاه و مرکز ساخت طلا و جواهر در استان ازجمله پتانسیل‌های موجود در این حوزه است. در کنار آن باید به تعطیلی تعداد زیادی از کارگاه‌های سنتی این استان و قابلیت راه‌اندازی مجدد آن به کمک ایده‌های نو هم اشاره کرد.

از حیث علمی چه قابلیت‌هایی در حوزه صنعت طلاو جواهر در واحد نجف‌آباد وجود دارد؟

باید گفت توانمندی‌های این واحد، ‌انگیزه این حرکت را در واحد نجف‌آباد به‌وجود آورد. در نگاه اول شاید چنین به‌نظر برسد که سرای نوآوری صنعت ساخت طلا و جواهر واحد نجف‌آباد تنها مختص به رشته‌های خاص صنعتی است، ولی با نگاه عمیق‌تر می‌توان دریافت که با توجه به جامع بودن واحد نجف‌آباد، بتوان از کلیه رشته‌های این واحدهای دانشگاهی استفاده کرد. واحد نجف‌آباد دارای 10 دانشکده و 12 مراکز تحقیقاتی، دو مرکز رشد و حدود 170 آزمایشگاه و کارگاه است.

  امکان همکاری رشته‌های مختلف
در سرای نوآوری طلا دانشجویان و اساتید کدام رشته‌های دانشگاهی در این سرای نوآوری درگیر فعالیت خواهند شد؟

کلیه رشته‌های این واحد دانشگاهی امکان همکاری با این سرای نوآوری را خواهند داشت و از رشته‌های فنی و مهندسی، از قبیل مهندسی مکانیک، مهندسی متالورژی، برق و... از علوم پایه مخصوصا شیمی و محیط‌زیست گرفته تا رشته‌های حقوق، مدیریت و علوم انسانی، هنر و طراحی صنعتی و حتی رشته‌های پزشکی را می‌توان در این سرای نوآوری درگیر کرد و از پتانسیل‌های آنها استفاده کرد. باید چنین مطرح کرد که با بررسی‌های به‌عمل آمده، خوشبختانه بسیاری از دانشجویان این واحد دانشگاهی هم‌اکنون با این صنعت ارتباط دارند و امیدواریم بتوانیم بیش‌از‌پیش شاهد ارتباط و اشتغالزایی برای افراد علاقه‌مند به این صنعت را شاهد باشیم.

چنین اتفاقی نیازمند برنامه‌ریزی کامل و جامعی است
 این اتفاق چگونه محقق خواهد شد؟

با گستردگی مناسبی که در این واحد دانشگاهی وجود دارد و مورد اشاره هم قرار گرفت، می‌توان کلیه مباحث مربوط به صنعت طلا و جواهر از تکنولوژی‌های صنعتی و بومی‌سازی‌های لازم درخصوص مواد مصرفی در صنعت طلا و جواهر تا مباحث مربوط به فروش، مارکتینگ، موارد مربوط به حسابداری، بیمه و... را در قالب 10 دپارتمان درنظر گرفت.

  جزئیات حوزه‌های ده‌گانه سرای نوآوری طلا و جواهر
فعالیت 10 دپارتمان را مرور کنید و به اختصار توضیح دهید.

اول، دپارتمان روش‌های نوین استحصال که شامل مواد شیمیایی نوین مورد استفاده، دستگاه‌های نوین، روش‌های نوین شناسایی کانسارهای رگه‌ای و ذخایر انباشت و روش‌های نوین سنجش عیار و اصالت ذخایر است. دوم، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات شامل دپارتمان ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات به سه قسمت بومی‌سازی و مهندسی‌معکوس قطعات تحریم شده، بومی‌سازی و مهندسی‌معکوس ماشین‌آلات طراز اول جهان و طراحی و ساخت ماشین‌آلات نوین است. طراحی‌های نوین که شامل دپارتمان طراحی‌های نوین از سه بخش طراحی مدل‌های نوین جواهر آلات، طراحی پوشاک و منسوجات نوین و طراحی وسایل زینتی نوین است. پرینتر سه‌بعدی و الکتروریسی شامل دپارتمان پرینتر سه‌بعدی و الکتروریسی است و از چهار قسمت تولید جواهرآلات با طراحی‌های مدرن، تولید قطعات مورد استفاده در صنعت الکترونیک، تولید مواد اولیه مورد استفاده در پزشکی و مهندسی پزشکی و تولید مواد اولیه مورد استفاده در پوشاک و منسوجات است. شیمی و مواد پیشرفته که شامل دپارتمان شیمی و مواد پیشرفته است و از 6 قسمت تولید نانوذرات، فیلم‌های طلا، تولید بومی مواد شیمیایی، کاتالیزوری انتخابی، لحیم‌کاری سخت و آلیاژهاست. پزشکی و مهندسی پزشکی شامل دپارتمان پزشکی و مهندسی پزشکی است که از هشت قسمت بیوسنسورها، شیمی بالینی، فتوتراپی لیزری، درمان فتوترمال، درمان فتودینامیک، رساندن هدفمند داروها، محیط کشت سلول، باکتری و بافت و کاربرد درمانی سنگ‌های قیمتی است. مارکتینگ شامل دپارتمان مارکتینگ و از سه بخش روش‌های نوین بازاریابی و فروش، تشکیل شبکه فروش دیجیتال و صادرات تشکیل شده است. حسابداری و حقوق که شامل دپارتمان حسابداری و حقوق و از سه بخش مالیات، بیمه و بازرگانی تشکیل شده است. پالایش طلا و محیط‌زیست و درنهایت برش و ماشین‌کاری جواهر و سنگ‌های قیمتی است. یکی از مباحثی که تا حدودی در کشور ما مورد غفلت واقع شده است وجود معادن عظیم سنگ‌های قیمتی است و خوشبختانه در کشور ما استفاده از سنگ‌های قیمتی مخاطب زیادی دارد و مورد استقبال زیادی قرار خواهد گرفت و کاربرد بسیاری از آنها در زمینه‌های درمانی نیز به اثبات رسیده است که لزوم احیا و استفاده از تکنولوژی‌های جدید درخصوص استحصال و برشکاری و... این نوع محصولات ضروری به‌نظر می‌رسد. علاوه‌بر آن در‌صورت امکان می‌توان بازار صادرات خوبی را برای این نوع محصولات متصور شد. درخصوص پالایش طلا و استفاده مجدد از آن، نیازهای بسیاری به‌چشم می‌خورد که لزوم ورود علمی و تخصصی در این حوزه‌ها نیز از ضروریات کشور است.

  شعبه سرای نوآوری طلا در خارج از دانشگاه ایجاد خواهد شد
این سرا در چه محلی تشکیل خواهد شد؟

در این خصوص با عنایت به نیاز استفاده حداکثری از پتانسیل‌های دانشجویی و اعضای هیات‌علمی دانشگاه در کلیه رشته‌های مربوطه ساختمانی با زیر بنای حدود 1000 متر‌مربع در دوطبقه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد به آن اختصاص داده شده است و از طرف دیگر با توجه به لزوم ارتباط سریع با بازار اصفهان در پی اختصاص مجموعه‌ای در اصفهان و نزدیک به بازار اصفهان هستیم که در‌حال رایزنی با مراکز مربوطه و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بازار هستیم.

پس احتمالا بخشی از فعالیت‌های سرا هم در خارج از محیط دانشگاه دنبال خواهد شد؟

بله، در واقع نیاز به اختصاص مکانی خارج از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد و نزدیک به بازار طلا و جواهر اصفهان وجود دارد و ان‌شاءالله در پی تحقق این مورد هستیم.

  ورود به صنعت طلا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد
واکنش اولیه صنایع به این حرکت دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا در این زمینه با دانشگاه همراهی دارند؟

خوشبختانه با شرایط کشور و نیاز به بومی‌سازی برخی مواد اولیه مورد استفاده در این صنعت، استقبال نسبتا خوبی شده است ولی باید قبول کرد که ورود به صنعت طلا و جواهر پیچیدگی‌ها و روش‌های خاص خود را دارد و تفاوت زیادی با بازارهای دیگر دارد.

هفته گذشته هم تفاهمنامه بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد و صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان منعقد شد، از اهداف این تفاهمنامه بگویید.

بله، این تفاهمنامه به‌منظور همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری در راستای تاسیس، راه‌اندازی و توسعه سرای نوآوری صنعت ساخت طلا و جواهر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد فی‌مابین «صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری استان اصفهان» در زمینه‌های ایجاد و توسعه بسترهای علمی و پژوهشی مورد نیاز در راستای فعالیت سرای نوآوری، توسعه فناوری در زمینه صنعت ساخت طلا و جواهر، جذب و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های فناورانه با قابلیت تجاری‌سازی و ارزش‌آفرینی، استانداردسازی جهت ورود محصول به بازارهای هدف مورد نیاز جامعه، تامین زیرساخت‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای تجاری‌سازی طرح‌ها و محصولات مصوب طرفین، سرمایه‌گذاری و حمایت‌های معنوی مشترک از طرح‌های نوآورانه است. استفاده از امکانات و ظرفیت‌های یکدیگر ازجمله شبکه متخصصین و توانمندی‌های تیمی از دیگر اهداف انعقاد این تفاهمنامه بود.

  * نویسنده : مریم حضرتی،روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار