• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: بحثی درباره لغو مسابقات نشده

ابتلای فوتبالی‌ها به کرونا ربطی به تمرین و لیگ ندارد

سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: نمونه‌های مثبت‌شده در جریان تمرین نیست بلکه آنها قبلا ممکن است کرونا گرفته باشند و این موضوع ارتباطی به تمرین و لیگ ندارد.

ابتلای فوتبالی‌ها به کرونا ربطی به تمرین و لیگ ندارد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از تعطیلی چند ماهه ورزش به‌ویژه فوتبال سرانجام ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد مسابقات لیگ برتر و لیگ دسته‌اول فوتبال می‌تواند از سر گرفته شود اما باید دراین خصوص پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. باشگاه‌های ورزشی برای حضور در لیگ و شروع تمرینات تست‌های کرونا را در دستور کار قرار دادند اما برخی باشگاه‌ها ازجمله تراکتور، نساجی، شهرخودرو و ماشین‌سازی با ارسال یک نامه رسمی خواستار لغو لیگ‌برتر شدند و اعضای برخی دیگر از تیم‌ها نیز در مصاحبه‌های مختلف به استناد وجود نفرات کرونایی در تیم‌ها خواهان لغو مسابقات شده‌اند. براساس اعلام فدراسیون پزشکی ورزشی تا پایان لیگ برتر نیاز است چهارهزار نمونه تست کرونا گرفته شود. رضا سعیدی، سخنگوی فدراسیون پزشکی ورزشی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» توضیحاتی دراین خصوص ارائه داده که در زیر می‌خوانید.

باشگاه‌های لیگ برتر برای شروع مسابقات باید تست کرونا انجام دهند. آیا فدراسیون پزشکی آزمایشگاه‌هایی را مشخص کرده تا بازیکنان بتوانند در آنجا تست انجام دهند؟

تست‌ها از طریق آزمایشگاه‌هایی صورت می‌گیرد که آزمایش PCR انجام می‌دهند و موردتایید وزارت بهداشت هستند. این تست‌ها اختصاصی است به همین دلیل همه آزمایشگاه آن را انجام نمی‌دهند.

برخی باشگاه‌ها صحبت‌هایی داشتند که هزینه این تست‌ها گران است.

قرار است رایزنی کنیم تا دو، سه آزمایشگاه که اعتبار بیشتری دارند و حجم کارشان کمتر است بتوانند این آزمایش‌ها را انجام دهند، چراکه برخی آزمایشگاه‌ها ترافیک کاری زیادی دارند. این موضوع مطرح شده تا پرسنل آزمایشگاه‌ها به باشگاه‌ها مراجعه کنند و نمونه‌ها را بگیرند چون صلاح نیست ورزشکار به آزمایشگاه مراجعه کند.

 باشگاه‌هایی که در شهرستان هستند باید چه کاری انجام دهند؟

شاید بتوانیم پرسنل آزمایشگاه‌ها را به‌صورت پروازی و به شکل دیگر به استان‌های مربوطه اعزام کنیم. راهکار دیگری هم وجود دارد و این موضوع پیشنهاد شده تا پرسنل آزمایشگاه‌ها آموزش ببینند و در شهرستان نمونه را گرفته و بفرستند. فقط در لیگ‌ برتر تا انتهای مسابقات چهارهزار تست لازم است.

ممکن است گرانی تست کرونا یکی از دلایل باشگاه‌ها برای انجام نشدن لیگ برتر باشد؟

آنها دلایل مختلفی مطرح کردند، نمی‌دانم دلیل اصلی آنها گرانی تست کرونا باشد یا نه، چراکه باشگاه‌هایی که موافق تعطیلی لیگ هستند دلایل اختصاصی دارند که یکی از آنها بحث فنی است اما این موضوع به فدراسیون فوتبال برمی‌گردد.

با نمونه‌گیری باشگاه‌ها اسامی نمونه‌های مثبت به شما ارسال شده است؟

آنها اسامی را به سازمان لیگ می‌دهند و ما هم با سازمان لیگ درارتباط هستیم. نمونه‌های مثبت‌شده در جریان تمرین نیست بلکه آنها قبلا ممکن است کرونا گرفته باشند و این موضوع ارتباطی به تمرین و لیگ ندارد.

آیا در جلسات ستاد مبارزه با کرونا صحبتی درباره تعطیلی لیگ شده است؟

هنوز هیچ بحثی درمورد لغو کامل مسابقات و لیگ‌برتر نشده و تمام سعی‌مان را می‌کنیم تا آنجا که بشود با سلامت کامل مسابقات را برگزار کنیم.

 * نویسنده: بهاره محمدی،  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار