• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ برنامه دولت برای واگذاری سرخابی‌‌ها چقدر واقعی است؟

نمایش خصوصی‌سازی

به نظر می‌رسد این‌بار هم آقایان مسئول می‌خواهند زمان بخرند و چه‌بسا باز هم خبری از خصوصی‌سازی و واگذاری دو مجموعه‌ای که از مردم‌نهاد‌ترین مجموعه‌‌های کشور به‌شمار می‌روند، نباشد و این‌بار هم همه سر کار باشیم.

نمایش خصوصی‌سازی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به‌تازگی شورای عالی نظارت براصل 44 پیشنهاد داده است تا 10درصد از سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و 50درصد به شرکت‌های سهامی عام با حداقل 10هزار سهامدار و 40درصد دیگر به تعاونی‌های سهامی و فراگیر کل کشور واگذار شود.

خصوصی‌سازی و واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آن هم از طریق بورس و یا راه‌‌های دیگر چقدر در این برهه زمانی شدنی است؟ به نظر می‌رسد این‌بار هم آقایان مسئول می‌خواهند زمان بخرند و چه‌بسا باز هم خبری از خصوصی‌سازی و واگذاری دو مجموعه‌ای که از مردم‌نهاد‌ترین مجموعه‌‌های کشور به‌شمار می‌روند، نباشد و این‌بار هم همه سر کار باشیم؛ در سال‌‌های اخیر بار‌ها اعلام کرده‌اند سرخابی‌‌ها خصوصی شده و به دست هواداران‌شان اداره می‌شوند و هر بار این وعده در حد شعار باقی ماند و این دو مجموعه دولتی‌تر و سیاسی‌تر شدند.

امروز سیستم بانکی کشور درحال فداشدن برای بورس است، چراکه از طریق فشار‌ها سود سپرده‌‌ها کم شده و این درحالی است که بانک‌‌ها هیچ زمان سود زیر ۱۸ تا ۲۰درصد را به مردم نمی‌دادند، اما حالا این سود به ۱۵درصد می‌رسد و زمانی که مردم می‌بینند کاهش ارزش پول‌شان در سال بیشتر از ۴۰درصد است دیگر تمایلی به سرمایه‌گذاری در بانک برای سود ۱۵درصدی ندارند و همین باعث شده مردم ترجیح بدهند پول خود را به بورس ببرند. با این توضیحات باید این سوال را از مدیران پرسید که آیا عرضه سهام سرخابی‌‌ها در بورس به سود مردم خواهد بود؟

در این بین، آیا می‌توان روی جیب هواداران و کمک‌های مردمی و طرفداران دو تیم حساب کرد، آن هم در روز‌هایی که شرایط اقتصادی سفره بسیاری از مردم را کوچک‌تر کرده و چه‌بسا آنها برای نان شب هم محتاج باشند، هرچند عاشق واقعی آنها هستند که در سرما و گرما روی سکو‌ها استقلال و پرسپولیس را حمایت کرده و همان‌‌ها هستند که باعث شده‌اند برند این دو تیم به‌قدری ارزشمند باشد که نتوان روی آن قیمت گذاشت. اما امروز شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده که سفره هواداران خالی است و این را باید باور کنیم، پس در این شرایط آیا به صلاح است که برای پیشبرد امور سرخابی‌‌ها با توجه به ضعف مفرط وزارت ورزش در اداره روی پول مردم حساب شود؟

نکته دیگر در این بین برمی‌گردد به افزایش صوری سرمایه‌‌های دو باشگاه؛ مثل ورزشگاه مرغوبکار که درحال‌حاضر به پارکینگ ماشین‌‌ها تبدیل شده و می‌خواهند آن را به حساب استقلال بزنند یا سرمایه‌‌هایی ازاین‌دست که می‌خواهند با نسبت دادن آن به استقلال و پرسپولیس یک افزایش سرمایه ظاهری درست کرده و به‌نوعی این دو مجموعه را در بورس سودآور معرفی کنند. سوال دیگر این است که آیا واقعا سند این مجموعه‌‌ها به نام سرخابی‌‌ها شده است؟ اگر بر فرض به‌طور واقعی این مجموعه‌‌ها جزء دارایی‌‌های دو باشگاه شوند، روند غلط مدیریت سرخابی‌‌ها اصلاح می‌شود یا اینکه با گذشت زمان این مجموعه‌‌ها نیز به‌خاطر بدهی‌‌ها به نفع طلبکاران مصادره می‌شوند؟!

چرا رئیس مجمع سرخابی‌‌ها هیچ‌وقت ممنوع‌الخروج نمی‌شود؟

عابدینی: نه بورس و نه مردم پای این ورشکسته‌‌ها پول نمی‌ریزند