• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش/

فرصت کم‌نظیر جهش تولید در بخش صنعت‌ومعدن

لازم است کاهش تصدی‌گری دولت به‌منظور ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی برای حرکت نقدینگی به‌سمت توسعه معادن و صنایع معدنی کشور انجام شود.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی درخصوص «مفاهیم و الزامات جهش تولید، ظرفیت‌ها، آسیب‌شناسی و ارائه راهبردها و راهکارها» منتشر کرد که در بخشی از این گزارش به ظرفیت‌شناسی جهش تولید در بخش‌های اقتصادی اشاره شده است. در این گزارش که به بررسی ظرفیت‌های جهش تولید در بخش صنعت و معدن پرداخته، موارد زیر به‌طور خلاصه مطرح شده است.

بخش صنعت متاسفانه در تولید ناخالص داخلی از جایگاهی که باید داشته باشد برخوردار نیست، این درحالی است که ظرفیت‌های بالقوه زیادی در این حوزه به‌ویژه نسبت‌به دانش فنی بالا، حجم عظیم فارغ‌التحصیلان مهندسی و ظرفیت‌های خالی تولید در زیربخش‌های مختلف وجود دارد، ولی به‌دلایل مختلف این ظرفیت‌ها آن‌گونه که باید و شاید استفاده نشده است. در بخش شناخت ظرفیت‌های نرم‌افزاری می‌توان به اسناد بالادستی نظام در بخش صنعت، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، احکام قانون برنامه ششم توسعه، قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی، ق