• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مایک پمپئو برای بررسی الحاق اراضی فلسطین به رژیم صهیونیستی، وارد سرزمین‌های اشغالی شد

بنگاه معاملاتی ترامپ و شرکا

وزیر خارجه آمریکا بر پایبندی به طرح معامله قرنی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده، تاکید کرد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد تا مقدمات اجرای پروژه دونالد ترامپ یعنی معامله قرن را در این رژیم فراهم کند. مایک پمپئو در بدو ورود، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را «شریکی فوق‌العاده» خواند و در نشست خبری گفت که هدف از سفرش بحث و تبادل‌نظر درباره طرح معامله قرن است. پمپئو درخصوص این طرح گفت: «کارهایی وجود دارد که «باید» انجام شود و ما باید در این زمینه پیشرفت کنیم.» وزیر خارجه آمریکا بر پایبندی به طرح معامله قرنی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده، تاکید کرد.

پمپئو جزئیاتی درباره کارهایی که باید انجام شود، ارائه نداده است، اما با توجه به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی مشخص است که این سفر با هدف بررسی طرح‌های بحث‌برانگیز الحاق اراضی فلسطین در کرانه باختری به رژیم صهیونیستی انجام شده است. این سفر براساس طرح صلح پیشنهادی دونالد ترامپ در ژانویه (دی‌ماه ۹۸) است که باعث شد آمریکا، شهرک‌ها و حاکمیت رژیم صهیونیستی بر مناطقی از کرانه باختری را به‌رسمیت بشناسد. دولت وحدت ملی صهیونیست‌ها به رهبری بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز که پس از 16ماه بلاتکلیفی قرار است به‌زودی تشکیل شود، موضوع الحاق شهرک‌های کرانه باختری را درصدر اولویت‌های کابینه قرار داده است و برهمین اساس اعلام شده که اول ژوئیه 2020 (تیرماه) به‌عنوان تاریخ آغاز اجرای طرح الحاق شهرک‌های کرانه باختری و دره اردن به سرزمین‌های اشغالی تعیین شده است. برآوردها حاکی از آن است که این الحاق، بیش از ۳۰درصد از مساحت کرانه باختری را شامل خواهد شد. بر اساس ارزیابی‌ها، صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها در حدود ۶۵۰ هزار شهرک‌نشین، در ۱۶۴شهرک در کرانه باختری و قدس اشغالی زندگی می‌کنند. این در حالی است که الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، ازسوی اتحادیه اروپا و انگلیس نیز به‌رسمیت شناخته نشده است. حتی جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در واکنش به این طرح گفته که اسرائیل نباید کاری کند که راه‌حل تشکیل دو کشور فلسطینی و صهیونیستی غیرممکن شود و نباید اجازه داد کرانه باختری به اسرائیل الحاق شود. روز دوشنبه پیتر استاتو، سخنگوی اتحادیه اروپا گفت درصورتی‌که رژیم صهیونیستی به الحاق غیرقانونی کرانه باختری ادامه دهد، اتحادیه اروپا اقدام خواهد کرد.

وی همچنین گفت: «الحاق در تضاد با قوانین بین‌المللی است و درصورتی‌که طرح الحاق پیش برود، اتحادیه اروپا پاسخ متناسبی به آن خواهد داد.» ازسوی دیگر خبرگزاری رویترز به‌نقل از سه‌نفر از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کرد، فرانسه شرکای خود در اتحادیه اروپا را تحت‌فشار قرار داده تا درصورت ادامه تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های تحت‌اشغال کرانه باختری، واکنش شدید به این رژیم را بررسی کنند. رویترز در گزارشی از بروکسل، مقر اتحادیه اروپا افزود: «این دیپلمات‌ها به این خبرگزاری انگلیسی گفته‌اند که بلژیک، ایرلند و لوکزامبورگ نیز خواستار مذاکره درباره احتمال اقدامات اقتصادی تنبیهی در جلسه روز جمعه وزیران خارجه اتحادیه اروپا هستند؛ هرچند تصمیم‌گیری درباره هرگونه اقدام جمعی به توافق همه اعضا نیاز دارد.» جیمز کلوری، از مقامات ارشد وزارت خارجه انگلیس در پارلمان اعلام کرد که لندن از الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به دیگر بخش‌های اشغالی موردنظر تل‌آویو حمایت نخواهد کرد و این اقدام تل‌آویو دستیابی به راه‌حل دودولتی درباره فلسطین را دشوارتر و پیچیده‌تر خواهد کرد.

در فلسطین گروه‌های مقاومت و جنبش فتح نیز نسبت‌به الحاق غیرقانونی کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی واکنش نشان دادند. جبریل رجوب، دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح گفته که این کار منجربه لغو کلیه توافقنامه‌های امضاشده با صهیونیست‌ها و همچنین آمریکا خواهد شد و جنبش فتح از این به‌بعد با رژیم صهیونیستی به‌عنوان دشمن برخورد خواهد کرد. جنبش حماس هم تاکید کرد که باید در قالب یک برنامه واحد ملی فلسطینی که اساس آن مقاومت و کنار گذاشتن سازش باشد، با طرح الحاق کرانه باختری مقابله کرد. اقدام تل‌آویو می‌تواند باعث تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها در فلسطین شود. این اقدام برای صهیونیست‌ها از آن‌جهت خطرناک است که تا پیش از این عمده درگیری‌ها و مواجهه نظامی با صهیونیست‌ها از منطقه نوار غزه صورت می‌گرفت و با این اقدام، آتش علیه صهیونیست‌ها در کرانه باختری نیز شعله می‌کشد. مقاومت اسلامی در فلسطین از کرانه باختری، اهداف در دسترس‌تری خواهد داشت و به‌راحتی می‌تواند شهرک‌ها و زیرساخت‌های صهیونیست‌ها را هدف قرار دهد. در همین راستا، از چند روز پیش کرانه باختری محل درگیری فلسطینی‌ها و نظامیان صهیونیست شده است. روز سه‌شنبه، فلسطینی‌ها در کرانه باختری با پرتاب سنگ، یک نظامی صهیونیست را به هلاکت رساندند. در بیانیه توئیتری ارتش رژیم صهیونیستی آمده بود گروهبان یکم «امیت بن‌ییگال» از یگان گشت گولانی، که برای بازداشت چند فلسطینی به روستای «یعبد» در شمال کرانه باختری اعزام شده بود، در پی پرتاب سنگ ازسوی فلسطینی‌ها کشته شد.

صهیونیست‌ها برای جلوگیری از قیام مردمی و یک انتفاضه دیگر، سرکوب در کرانه باختری را شدت بخشیده‌اند و در چند روز گذشته به چندین نقطه در کرانه باختری یورش برده‌اند.

 * فرهیختگان:

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار