• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نعمت‌الله نعمتی:

مقررات دست‌وپاگیر مانعی بر سر راه جهش تولید

حمایت از تولیدکنندگان علاوه‌بر تثبیت اشتغال، به تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید منجر می‌شود. تولیدکنندگان با تولید کالای باکیفیت و مردم نیز با مصرف کالاهای تولید داخل نقش موثری در تحقق شعار سال ایفا می‌کنند.

مقررات دست‌وپاگیر مانعی بر سر راه جهش تولید
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نعمت‌الله نعمتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر اقتصاد را محور نامگذاری‌های خود برای شعارهای سال گذاشته‌اند. در راستای سیاست‌های تبیین‌شده در سال ۹۸ مبنی بر تمرکز بر رونق تولید، رهبر معظم انقلاب امسال را نیز سال «جهش تولید» نامگذاری کردند. لازمه اصلی رونق و رشد اقتصادی درکشور رشد تولید است و تاکید مکرر ایشان بر این موضوع حاکی از اهمیت یک حرکت ملی همه‌جانبه در این راستا به‌ویژه در شرایط حساس اقتصادی کشور است.

جهش تولید نیازمند ملزوماتی است که مهم‌ترین آن اصلاح مقررات دست‌وپاگیر در ارگان‌های دولتی است. معتقدم همه باید برای تحقق عملی جهش تولید تلاش کنند و نمایندگان نیز با وضع قوانین جدید و همچنین اصلاح برخی قوانین به‌ویژه قوانین دست‌وپاگیر، شرایط لازم را برای رونق کسب‌وکار و تولید و تحقق شعار سال فراهم کنند.

همچنین حمایت‌های مادی و معنوی بیشتری باید از تولید‌کنندگان صورت بگیرد که با یک پشتوانه بتوانند به سمت جهش تولید حرکت کنند. حمایت از تولیدکنندگان علاوه‌بر تثبیت اشتغال، به تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید منجر می‌شود. تولیدکنندگان با تولید کالای باکیفیت و مردم نیز با مصرف کالاهای تولید داخل نقش موثری در تحقق شعار سال ایفا می‌کنند. همچنین هزینه‌های تولید باید کاسته شود و قدرت رقابت با محصولات خارجی توسط دولت فراهم شود. ما در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان نیز تمام فعالیت‌های خود را در این راستا هدفگذاری کردیم. سال گذشته که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شد، در بحث تولیدات علمی دانشگاه ازجمله تعداد مقالات و کتب حدود 60درصد رشد داشتیم. همچنین به‌دنبال این بودیم تا تولیدات عینی‌تر و ملموس‌تری را نیز برای جامعه داشته باشیم. بنابراین در دانشکده کشاورزی واحد دامغان یک گلخانه تحقیقاتی دوهزار متری را راه‌اندازی کردیم. در این گلخانه محصولات گوجه و خیار تولید کردیم و کسب درآمد غیرشهریه‌ای در دستور کار قرار گرفت. سال 98 جایگاه‌های درآمدزایی در واحد دامغان افزایش و طبق روال تعیین‌کننده سال پیشین ادامه یافت و وضعیت درآمدزایی غیرشهریه‌ای بهتر شد، به‌شکلی‌ که گلخانه خیار با دوسبک کشت هیدروپونیک و خاکی‌کشت علاوه‌بر تجربه نوین کشت‌وکار، درآمد خوبی هم به همراه داشت.

استارت این گلخانه در اردیبهشت سال 97  زده و در آبان‌ماه اولین برداشت محصول انجام شد. امسال نیز با توجه به تجربه موفق سال گذشته به‌دنبال جذب مجوز برای یک گلخانه پنج‌هکتاری در دانشگاه هستیم تا با کمک جهاد کشاورزی، بانک کشاورزی و دانشگاه بتوانیم یک گلخانه هیدروپونیک پنج‌هکتاری را ایجاد کنیم. پیش‌بینی‌مان این است که در هرهکتار 500 تن گوجه برداشت کنیم؛ به‌عبارتی 2500 تن گوجه در یک‌سال برداشت خواهیم کرد. همچنین در راستای جهش تولید اقدام دیگری را مدنظر داریم؛ با توجه به اینکه در دوران کرونا هستیم در دانشکده داروسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، مرکز تحقیقات داروهای گیاهی و مرکز رشد علوم دارویی به کمک اساتید و دانشجویان گرایش مختلف داروسازی یک تیم تحقیقاتی تشکیل دادیم تا محصولاتی تولید کنیم که در این ایام به درد مردم و جامعه بخورد.

اولین محصول یک ماده ضدعفونی‌کننده بود که بر پایه الکل 70درصد تولید شد. البته همه محلول‌های ضدعفونی‌کننده یک مشکل و نقیصه دارند و در بلندمدت به پوست دست آسیب می‌زنند. تیم تحقیقاتی ما با استفاده از گیاه آلوئه‌ورا یک محلول ضدعفونی‌کننده و مرطوب‌کننده دست تولید کردند که برای پوست بسیار مناسب است. این محلول حتی حالت ترمیم نیز دارد که درحال انجام مقدمات تجاری‌سازی و ورود آن به بازار هستیم.

محصول دیگر نیز در مواقعی موثر است که اگر یک میکروب و ویروس روی سطحی باشد و دست ما با ویروس تماس پیدا کند می‌توانیم دست خود را ضدعفونی کنیم اما اگر دست با دهان در تماس باشد، دیگر نمی‌توان دهان را ضدعفونی کرد؛ بنابراین ما بر پایه چند گیاه دارویی به‌دنبال تولید یک دهانشویه هستیم؛ کارهای اولیه این محصول انجام شده که ان‌شاءالله تا یک ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

 فکر می‌کنم با توجه به موفقیت کشت گیاهان گلخانه‌ای هیدروپونیک در سال 98 و موفقیت این طرح در بخش آزمایشی، با احداث گلخانه پنج‌هکتاری هیدروپونیک که عملیات اجرایی آن از ابتدای تابستان 99 آغاز خواهد شد، به درآمدزایی غیرشهریه‌ای پایدار خواهیم رسید. دستورکارهای واحد دامغان در سال ۹۹ منطبق با برنامه طراحی‌شده برای رسیدن به اهداف قابل‌وصول میان‌مدت و درازمدت خواهد بود.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار