• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

آشنایی با پهپاد جدید نیروی زمینی سپاه+عکس

معراج نام جدیدترین پهپاد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به‌تازگی تست‌های خود را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پهپاد معراج به‌عنوان جدیدترین پهپاد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محصول طراحی و ساخت در مرکز تحقیقات پهپادی سازمان جهاد خودکفایی نزسا است که با الهام از طرح پهپاد آیروسوند آمریکایی ساخته شده و آماده تحویل به یگان پهپادی نزسا برای به‌کارگیری است.

این پهپاد برای اولین مرتبه در جریان رژه 31 شهریور سال 1398 در تهران به نمایش در آمد و از آن زمان تا کنون خبری از این پهپاد نبود. پس از آن سرهنگ اکبر کریملو از تست موفقیت‌آمیز این پهپاد و رفع نقص‌های جزیی آن خبر  داد.

 

پهپاد معراج در رژه 31 شهریور سال 98

حالا پهپاد معراج به‌عنوان جدیدترین پهپاد نیروی زمینی سپاه از تست‌ها و آزمایش‌های خود سربلند بیرون آمده و آماده اجرای مأموریت‌های شناسایی است.

 این پهپاد قادر است با سرعت 140 کیلومتر تا ارتفاع 12000پایی پرواز کند. وزن برخاست آن 33 کیلوگرم است و می‌تواند محموله‌ای به‌وزن 5 کیلو را حمل کند.

بازیابی این پهپاد از نوع فرود روی شکم پهپاد است و برای همین از یک دوربین آسانسوری جمع‌شونده در بدنه بهره می‌برد که موجب می‌شود هنگام فرود آسیبی نبیند.

 

پهپاد معراج هنگام فرود

معراج برای برخاست از زمین به‌روی یک پرتابگر وانتی نصب و همزمان موتور پهپاد نیز روشن می‌شود. پس از آنکه خودرو به سرعت مورد نظر رسید و موتور پهپاد نیز به توان لازم برخاست از زمین دست یافت، پهپاد از خودرو جدا می‌شود و پرواز می‌کند.

استفاده از این نوع پرتابگر این قابلیت را به پهپاد معراج می‌دهد تا برای نشست و برخاست نیاز به باند خاصی نداشته باشد و از روی هر جاده یا اتوبانی که سطح صافی دارد بتواند پرواز کند.

این موضوع با توجه به نیاز عملیاتی نیروی زمینی سپاه در جغرافیای وسیع کشورمان معراج را به پهپادی تاکتیکی و مناسب برای مأموریت‌های شناسایی این نیرو به‌خصوص برای پایش مرزها و درگیری با گروهک‌های تروریستی بدل می‌کند./ تسنیم

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار