• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
خودنمایی گروه استخراج در بازار سرمایه

بورس در هفته‌ای که گذشت

طی معاملات هفته گذشته، بیشترین بازدهی مربوط به گروه استخراج کانی‌های فلزی با 22 درصد، هتل و رستوران‌داری با 19 درصد و گروه استخراج نفت و گاز با 16.67 درصد رشد و کمترین بازدهی نیز مربوط به گروه کامپیوتر با 12.08 درصد و چاپ با 13 درصد کاهش است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بورس اوراق بهادار تهران، هفته سوم اردیبهشت‌ماه نیز به رکوردزنی‌های خود ادامه داد تا در مواجه با شاخص یک میلیون واحدی قرار گیرد. واکنش شاخص کل به‌مرز میلیونی، هیجان را چاشنی معاملات کرد و در آخرین روز معاملاتی هفته با افزایش عرضه در نمادهای کوچک‌وبزرگ، نهایتا پس از مدت‌ها رکوردشکنی، شاخص کل منفی شد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه مورخ 99.2.17 به‌عدد 977 هزار و 923 واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته‌ گذشته، 99 هزار و 830 واحد، معادل 11 درصد رشد را تجربه کرده است. شایان ‌ذکر است که میانگین رشد روزانه شاخص کل نیز، 19هزار واحد است. طی هفته گذشته، روزانه به‌طور میانگین 5 میلیون برگه سهم به ارزش 9.3 هزار میلیارد تومان در بیش از یک‌میلیون تعداد مبادلات، مورد مبادله قرار گرفت. ارزش معاملات بلوکی و اوراق 8 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته‌ پیش، بیش از 46 درصد رشد را نشان می‌دهد. شاخص هم‌وزن نیز با 24 هزار و 709واحد، معادل 8 درصد رشد نسبت به پایان هفته‌ گذشته در ارتفاع 310 هزار و 376 واحد قرار گرفت.

 خودنمایی گروه استخراج

طی معاملات هفته گذشته، بیشترین بازدهی مربوط به گروه استخراج کانی‌های فلزی با 22 درصد، هتل و رستوران‌داری با 19 درصد و گروه استخراج نفت و گاز با 16.67 درصد رشد و کمترین بازدهی نیز مربوط به گروه کامپیوتر با 12.08 درصد و چاپ با 13 درصد کاهش است. همچنین بیشترین تأثیر بر رشد شاخص کل مربوط به سهام معدنی‌وصنعتی گل‌گهر (کگل) با 9328 واحد، سهام فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با 8870 واحد و سهام صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با 4582 واحد رشد و بیشترین تأثیر بر افت شاخص کل نیز مربوط به سهام گروه مپنا (رمپنا) با 2321 واحد، سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با 742 واحد و نفت‌وگاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با 731 واحد افت بوده است. طی هفته گذشته، میانگین روزانه معاملات خرد در حدود 15 هزار میلیارد تومان و میانگین روزانه خالص پول حقیقی واردشده 1318 میلیارد تومان است که نسبت به میانگین روزانه هفته‌ قبل از آن، به‌ترتیب 26 درصد رشد و 5 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 پالایشی‌ها همچنان در کانون توجه

طی هفته گذشته بیشترین ورود نقدینگی در سهام، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با 6200 میلیارد تومان، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با 6200 میلیارد تومان و ملی صنایع مس ایران (فملی) با 5500 میلیارد تومان بوده است. همچنین بیشترین خروج نقدینگی نیز در سهام، پتروشیمی شازند (شاراک) با 2100 میلیارد تومان، خدمات انفورماتیک (رانفور) با 900 میلیارد تومان و ایران‌ترانسفو (بترانس) با 700 میلیارد تومان اتفاق افتاده است. بنابراین طی هفته‌ گذشته بیشترین ورود نقدینگی به‌ترتیب، در گروه‌های فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی و بیشترین خروج نقدینگی به‌ترتیب، در گروه‌های رایانه، عمده‌فروشی و ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی صورت گرفته است.

 آغاز پذیره‌نویسی صندوق‌ها

مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه طی هفته گذشته را با آغاز پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یا همان ETF آغاز می‌کنیم. پذیره‌نویسی این صندوق‌ها در قالب نماد دارا یکم از روز یکشنبه 99.2.14 تا 99.2.31 در بازه زمانی 14 تا 16 انجام می‌پذیرد. درهمین‌راستا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی باعنوان اظهارنظر کارشناسی درباره واگذاری سهام دولت و شرکت‌های دولتی از طریق سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با اشاره به ایرادات متعدد اجرای این سازوکار، پیشنهاد کرد به‌منظور اجتناب از آثار نامناسب اقتصادی در آینده از تصمیم شتاب‌زده در این خصوص خودداری شده و این تصمیم برای بررسی بیشتر و اجماع کارشناسی فعلا به‌تعویق افتد. همچنین رئیس‌جمهور با اعلام روند ادامه‌دار عرضه سهام شرکت‌های سودآور دولتی گفت: «سازمان بورس و وزارت اقتصاد باید سازوکار فروش سهام‌عدالت در بازار سرمایه را با زبان ساده به‌مردم توضیح دهند.» از دیگر اخبار مهم هفته گذشته می‌توان به‌رای مجلس بابت حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کرد. نمایندگان مجلس با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کردند تا طی آن هر تومان برابر 10 هزار ریال محاسبه شود. رئیس بانک مرکزی با اشاره به‌حذف چهار صفر گفت: «به‌مرور زمان سکه‌های دو و پنج تومانی، به‌جای اسکناس‌های دو و پنج هزار تومانی وارد بازار خواهد شد.» همچنین دولت نیز کلیات تبدیل پول از ریال به تومان را تصویب کرد. در همین راستا نیز مدیرعامل بورس تهران با ارزیابی مثبت اثر حذف چهار صفر از پول ملی در بازار سرمایه گفت: «با این اتفاق دیگر ریسک چندانی بر سهام دارای قیمت بسیار پایین، تحمیل نمی‌شود.»

 * نویسنده :  حسین جعفری، تحلیلگر بازار سرمایه

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار