• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 1
محمددرویش:

با هسته‌‌های گیلاس، زردآلو، هلو و آلبالو دردی از آلام طبیعت ایران کاسته نخواهد شد !

بهترین خدمت ما این است که از همین امروز پیمان بندیم دست‌کم یک وعده از غذای گوشتی خود در هفته کم کرده و هرگز پلاستیکی در طبیعت ر‌ها نخواهیم کرد. این به‌مراتب، نفعش بیشتر از پراکنش هسته‌ درختان میوه‌دار است.

با هسته‌‌های گیلاس، زردآلو، هلو و آلبالو دردی از آلام طبیعت ایران کاسته نخواهد شد !
0.01

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمددرویش، فعال محیط‌زیست طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت:

   1  - با آغاز فصل میوه‌‌های هسته‌دار، دوباره متنی دارد دست‌به‌دست در شبکه‌‌های مجازی می‌چرخد که به مردم توصیه می‌کند برای اینکه ایران به جنگلی از درختان مثمر بدل شود، در مسافرت، کمپینگ‌‌ها و طبیعت‌گردی‌‌ها با خود هسته‌‌های میوه حمل کرده و هرجا که توانستید در دل خاک چال کنید.

2- نخست آنکه امسال از قضا تا جایی که می‌توان باید طبیعت‌گردی را متوقف کرده و مقررات مربوط به پاندمی کووید-19 و فاصله‌گذاری هوشمند را رعایت کنیم تا با موج دوم کرونا چون اهواز روبه‎رو نشویم.

3- درعین‌حال، طبیعت ایران خزانه‌ ژنتیکی و بذور درخوری دارد. نگاه کنید به سیمای طبیعی دشت‌‌ها و کوهستان‌‌های ایران در اردیبهشت ۱۳۹۹؛ از دامنه‌‌های جنوبی البرز در جوار پایتخت تا بینالود، تفتان، اردستان، کناره‌‌های جازموریان، دشت سیستان، کویر حاج‌علیقلی دامغان، انارک، گنو در هرمزگان، کرکس در اصفهان، شنزار‌های میشداغ خوزستان و دامنه‌‌های سبزکوه در سرشاخه‌‌های کارون، جملگی با تن‌پوشی مخملی و سبزرنگ پوشیده شده‌اند، چرا؟ چون امسال بارندگی بسیار خوب بوده و البته حضور آدم‌‌ها بسیار کم!

4- نگاه کنید به موفقیت منطقه‌ حفاظت‌شده‌ هزار هکتاری الگن در کهگیلویه‌وبویراحمد که هزاران بلوط جوانه‌زده و سنجاب‌‌ها به منطقه برگشته‌اند؛ نگاه کنید به حال خوب زنبور‌ها تا کل و بز‌ها در دامنه‌‌های پاقلات در قلمرو شهرستان لامرد استان فارس و نگاه کنید به رژه کبک‌‌ها و تیهو‌ها در منصورآباد رفسنجان که چگونه در لابه‌لای گیاهان یک‌ساله بازیگوشی می‌کنند.

5- این مشاهدات ثابت می‌کند که طبیعت خود می‌داند چه زمان و در کجا زمان رویش است و با چه گونه‌ای. درعین‌حال، نباید تصور کرد که گونه‌‌های اهلی‌شده باغی چون اغلب میوه‌‌های هسته‌دار یارای رقابت در محیط وحشی و طبیعی را داشته و بی‌شک در رقابت با گونه‌‌های بومی منطقه که خواهش‌‌های بوم‌شناختی کمتری دارند، حذف خواهند شد.

6- درثانی اشتباه طرح‌‌هایی چون فلاحت در فراغت را که در استان فارس اجرا شد، نباید تکرار کنیم و گمان بریم که با آبیاری و تیمار درختان مثمر به تاب‌آوری سرزمین خدمت می‌کنیم. چنین حرکت‌‌هایی فقط پوشش‌‌های طبیعی و سازگار منطقه را نابود کرده و منطقه را مستعد تشدید چشمه‌‌های تولید گردوخاک می‌کند.

7- راه بازگشت تاب‌آوری و احیای مراتع، جنگل‌‌ها و تالاب‌‌های ایران، کاهش فشار بر این عرصه‌‌ها و عدم تجاوز به حریم‌شان است. بهترین خدمت ما این است که از همین امروز پیمان بندیم دست‌کم یک وعده از غذای گوشتی خود در هفته کم کرده و هرگز پلاستیکی در طبیعت ر‌ها نخواهیم کرد. این به‌مراتب، نفعش بیشتر از پراکنش هسته‌ درختان میوه‌دار است.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار